Hlavní navigace

Názor k článku Nemovitost se prodala za méně. Má realitka nárok na provizi od prodávajícího? od meda.beda - Nepovažuju se za úplného finančního negramota, a navíc...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 28. 12. 2018 17:43

  meda.beda (neregistrovaný) 80.188.30.---

  Nepovažuju se za úplného finančního negramota, a navíc si myslím že své vlastní zájmy jsem schopný si poměrně spolehlivě pohlídat. Obecně mě strašně štvou "šmejdi" všeho druhu, od energií přes pojišťováky, naháněče úvěrů pro banky až po právě realiťáky. Takže když jsem letos v květnu prodával svůj tehdejší domov, zatížený hypotékou, byl jsem VELMI skeptický když mě oslovila realitní agentka největšího světového realitního molochu :-) Ze začátku jsem naši diskuzi bral jako legraci, zpestřit si den tím že si udělám srandu z jednoho ze "šmejdů" - ale kupodivu mě přesvědčila abych to s ní zkusil. A dokonce s exkluzivitou na 4 měsíce. Přišla s prodejní cenou která byla o cca 40% vyšší než dva roky starý znalecký posudek.

  V návrhu smlouvy vše na jejich straně - nafocení, inzerce, smlouvy, úschova peněz, katastr, převody energií... Snížení inzerované ceny POUZE po mém písemném souhlasu. Odměna? 5% +DPH z odsouhlasené prodejní ceny, ale s tím že pokud se prodá za míň tak i jejich % budou nižší, naopak pokud se prodá za víc tak rozdíl si podělíme napůl. Já se pořád ještě smál, protože té prodejní ceně jsem absolutně nevěřil a říkal si že jestli ten barák fakt prodá za to co říká, tak si tolik peněz naprosto zaslouží! Na druhé straně co ztratím když to nevyjde? 4 měsíce času? To není zase tak moc... OK

  Upozornila mě že za chvíli začínají prázdniny a že lidi mají jiné starosti než kupovat nemovitosti, tak abych počítal s tím že asi nebude úplně velký nával zájemců, že to asi začne až po prázdninách. Dům nafocený naprosto profesionálně, fotky nádherné a lákavé. Slušně mi před focením doporučila abych si odklidil všechny osobní věci např do skříní nebo na půdu, k focení přivezla i třeba svoje vlastní polštáře a povlečení protože se jí tam designově víc hodily a mělo to podle ní vypadat na fotkách líp :-) Musím uznat že měla pravdu.

  Třetí zájemce během šesti týdnů ten dům za tu pro mě neuvěřitelnou cenu koupil. V červenci. O prázdinách. Proč? Prostě proto že ten prodej byl naprosto profesionálně a skvěle připravený, a že paní agentka byla člověk na svém místě. Dokázala něco čemu jsem na začátku nevěřil, a dokázala to s grácií. Velmi slušná, velmi profesionální, velmi vstřícná. Všechno co podle smlouvy měla udělat, to udělala - já se vlastně při prodeji nestaral o nic kromě komunikace s mojí bankou ohledně hypotéky, a několika podpisů dokumentů u mě v kuchyni a jednoho paré v kanceláři u právníka.

  Proč to píšu? Asi chci říct že nelze házet všechny realitky do jednoho pytle, ani všechny realitní agenty. A to říkám já, který má vůči podobným "profesím" opravdu hodně velké předsudky, a v podstatě to co jsem udělal by mě do té doby ani nenapadlo že někdy udělám :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).