Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nemovitost se prodala za méně. Má realitka nárok na provizi od prodávajícího? od meda.beda - Nepovažuju se za úplného finančního negramota, a navíc...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 12. 2018 17:43

  meda.beda (neregistrovaný) 80.188.30.---

  Nepovažuju se za úplného finančního negramota, a navíc si myslím že své vlastní zájmy jsem schopný si poměrně spolehlivě pohlídat. Obecně mě strašně štvou "šmejdi" všeho druhu, od energií přes pojišťováky, naháněče úvěrů pro banky až po právě realiťáky. Takže když jsem letos v květnu prodával svůj tehdejší domov, zatížený hypotékou, byl jsem VELMI skeptický když mě oslovila realitní agentka největšího světového realitního molochu :-) Ze začátku jsem naši diskuzi bral jako legraci, zpestřit si den tím že si udělám srandu z jednoho ze "šmejdů" - ale kupodivu mě přesvědčila abych to s ní zkusil. A dokonce s exkluzivitou na 4 měsíce. Přišla s prodejní cenou která byla o cca 40% vyšší než dva roky starý znalecký posudek.

  V návrhu smlouvy vše na jejich straně - nafocení, inzerce, smlouvy, úschova peněz, katastr, převody energií... Snížení inzerované ceny POUZE po mém písemném souhlasu. Odměna? 5% +DPH z odsouhlasené prodejní ceny, ale s tím že pokud se prodá za míň tak i jejich % budou nižší, naopak pokud se prodá za víc tak rozdíl si podělíme napůl. Já se pořád ještě smál, protože té prodejní ceně jsem absolutně nevěřil a říkal si že jestli ten barák fakt prodá za to co říká, tak si tolik peněz naprosto zaslouží! Na druhé straně co ztratím když to nevyjde? 4 měsíce času? To není zase tak moc... OK

  Upozornila mě že za chvíli začínají prázdniny a že lidi mají jiné starosti než kupovat nemovitosti, tak abych počítal s tím že asi nebude úplně velký nával zájemců, že to asi začne až po prázdninách. Dům nafocený naprosto profesionálně, fotky nádherné a lákavé. Slušně mi před focením doporučila abych si odklidil všechny osobní věci např do skříní nebo na půdu, k focení přivezla i třeba svoje vlastní polštáře a povlečení protože se jí tam designově víc hodily a mělo to podle ní vypadat na fotkách líp :-) Musím uznat že měla pravdu.

  Třetí zájemce během šesti týdnů ten dům za tu pro mě neuvěřitelnou cenu koupil. V červenci. O prázdinách. Proč? Prostě proto že ten prodej byl naprosto profesionálně a skvěle připravený, a že paní agentka byla člověk na svém místě. Dokázala něco čemu jsem na začátku nevěřil, a dokázala to s grácií. Velmi slušná, velmi profesionální, velmi vstřícná. Všechno co podle smlouvy měla udělat, to udělala - já se vlastně při prodeji nestaral o nic kromě komunikace s mojí bankou ohledně hypotéky, a několika podpisů dokumentů u mě v kuchyni a jednoho paré v kanceláři u právníka.

  Proč to píšu? Asi chci říct že nelze házet všechny realitky do jednoho pytle, ani všechny realitní agenty. A to říkám já, který má vůči podobným "profesím" opravdu hodně velké předsudky, a v podstatě to co jsem udělal by mě do té doby ani nenapadlo že někdy udělám :-)

 • 28. 12. 2018 19:09

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Tak to byla šikovná realitka.

  Nemovitost ti "zhodnotila" o 40% za dva roky, dokonce ještě předtím, nežli jste se potkali. Jen škarohlíd by mohl namítnout, že to odpovídá růstu cen nemovitostí v té době.
  Také se mi líbí ta velkorysost nad zvýšením provize o 50% rozdílu ceny v době rychle rostoucích cen nemovitostí. To je nutno vysoce ocenit, však se na tom realitka nadřela, že.

  A i ty jsi ideální klient.
  "A dokonce s exkluzivitou na 4 měsíce. Na druhé straně co ztratím když to nevyjde? 4 měsíce času?"
  No bodejť, co? Kolem 100.000 Kč, což je ušlé nájemné, poplatky za služby, nad tím ideální klient mávne rukou. Nakonec co, přijde o ně klient, realitka neriskuje naprosto nic, nic jí to nestojí.
  Dobré na tom také je, že to realitku motivuje k nespěchání s prodejem, cena sama roste, tím se provize zvyšuje o 1/2 růstu, náklady platí klient. Pohoda, svět je krásný.
  Také ta exkluzivita není na 4 měsíce, ale na mnohem déle. Provizi zaplatí klient třebas i po roce, pokud realitka nějak prokáže, že jsi se s kupujícím seznámil nějak s její účastí.

  Jen pozor: při prodeji/koupi nemovitosti se podepisuje více než jedno paré. Je hloupé, se takhle odkopat a zároveň ukazovat svoji neznalost.

 • 28. 12. 2018 20:12

  meda.beda (neregistrovaný) 109.202.78.---

  Jo, tak teď mě jen mrzí že jsem tě nepotkal dřív člověče... sakra jak jsem mohl doteď vůbec přežít když jsem tě neznal??? Jen pár ponížených poznámek si dovolím - ano, vím že jsem to s tím jedním paré netrefil, ale nechtělo se mi to už opravovat :-) (a hlavně tohle oprvadu nebylo podstatné, i když teda asi nerozumím tomu jak "jsem se odkopal" - ale to nic, ty tvoje nad-myšlenky já stejně nemůžu nikdy pochopit, žejo...). Pak jestli ti přijde že za poslední dva roky vzostla cena nemovitostí o 40%, tak věřím že jsi toho dostatečně využil a už teď jsi jistě miliardář. Exkluzivita na 4 měsíce je exkluzivita na 4 měsíce, jestli pro tebe je to na mnohem déle pak je to problém tvůj a tvé smlouvy, nikoliv můj. A poslední - jaký nájem, jaké poplatky? Pro mě 4 měsíce nejsou žádná ztráta, vždyť někde bydlet musím a nebydlím na dvou místech - prodám, a pak se stěhuju, tak co bych měl kruci ztrácet??? No jak říkám, holt na tebe a na tvoji logiku prostě nemám :-)

 • 28. 12. 2018 20:54

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Víš méďo, vše co jsi napsal jsou kecy, které si může navymýšlet kdokoli a jakkoli. Ty paré jsou jediná věc, co nejde navymýšlet, ta jde ověřit. A tu jedinou věc máš chybně.

 • 28. 12. 2018 20:59

  meda.beda (neregistrovaný) 109.202.78.---

  Whoops.... tak ta jediná na tom byla fakt důležitá! :-) Jen pořád nevím, co to dokazuje že zrovna tohle jsem napsal jinak než podle tvých představ... Mám z tebe člověče takový pocit, že jsi přesně ten druh populisty, který prostě vytáhne z logického celku podstatných informací něco co tam ani vlastně nepatří ale bohužel je to nějak nepřesné, a na tom postaví případ. Hele, nejsi ty náhodou politik? Přiznej se...

 • 28. 12. 2018 21:04

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Ne důležitá, ale ověřitelná.

  No a když už píšeš "důležitá", tak ona při prodeji a koupi nemovitosti důležitá je. To, že to nevíš, a pleteš si to s jiným termitem, ukazuje tvé kvality.

 • 28. 12. 2018 21:34

  meda.beda (neregistrovaný) 109.202.78.---

  Tak mé "kvality" ukazuje už to že vůbec diskutuju s někým jako ty! :-) Začínám se za sebe stydět... Jsi pako, které v rámci mého příspěvku který byl o něčem úplně jiném, vybralo jeden pro ten příspěvek nepodstatný detail, a na tom se točí. A dokola, a dokola, a dokola...
  Takže ještě jednou - já mám s realitkama skvělou zkušenost, a jsem si jistý že bez této paní by mě ani nenapadlo prodávat můj barák o cca 30% výš než mi přišlo reálné, nehledě na to že si nemyslím že bych to dokázal zprocesovat až do úspěšného konce.

 • 28. 12. 2018 22:12

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Medvídku, to není jediná věc. Jen je to jediná věc, která je procesně chybně. No ty ostatní "jen" nedávají smysl. Ale jó, lidi se občas chovají jak idioti. Namísto, aby se podívali na inzeráty, za kolik se podbné nemovitosti prodávají, namísto aby za několik stokorun až tisícikorun podali inzerát "nejvyšší nabídce", tak radši zaplatí statisíce za to, že jejich odhad "z čisté vody" je o desítky procent jiný. Namísto aby zaplatili člověku, který za odvedenou práci ručí, ze zákona, tisíce až desetitisíce, tak radši zaplatí statisíce člověku co za nic neručí, a potom když to (prý) náhodou dobře dopadne, tak ho chválí kudy chodí. Atd., nebudu se opakovat.

  Co ti vadí na tom, že se nad takovým chováním pozastavuji? Mi připomínáš svým příbehem "Autobazar Monte Karlo" s Petrem Čtvrtníčkem, díl kde chtěl koloušek koupit ojeté auto za cenu vyšší, nežli nové. No to byl komediální seriál, ale v létě psali, jak se leasingovky podivují, že jejich jednoleté ojetiny za cenu nového vozu nejdou na odbyt. Což je skutečný příbeh. Inu zjistili, že takových "božích lidí", jako jsi ty, zas tolik není. I když nějací se najdou.

 • 28. 12. 2018 23:35

  meda.beda (neregistrovaný) 109.202.78.---

  Ale jó, lidi se občas chovají jak idioti. Je dobře že sis to přiznal, škoda že až teď. Mě jsi tak přišel už od tvé první reakce.

 • 1. 1. 2019 14:24

  Carlos (neregistrovaný) ---.infos.cz

  Medo, nekrmte trolla... je to obyčejný troll. Jenom tady 3,14-čuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).