Hlavní navigace

Necháte se nachytat na podvodnou práci v zahraničí?

18. 11. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Komu z nás by se nehodila dobře placená brigáda v zahraničí? Zdokonalíte si jazyk, vyděláte si i na prodloužení pobytu a poznání země. Skutečnost však může být jiná. Naletět na podvodníka se dá snadno, náprava se hledá těžko.

Své o tom ví paní Eva z Prahy, která obdržela emailovou zprávu, že byla vybrána panem Alejandrem Silverem, Gerente principial de la dirección espaňola  na práci bankovní poradkyně v jisté, bohužel nejmenované firmě. Nabídka byla lákavá. Za dvě hodiny práce denně firma platí 1800 eur měsíčně + provize za každý uzavřený kontakt. Stačilo údajně pouze vyplnit následující emailovou adresu: oferta@bestwestern-es.com a zaregistrovat se.

Paní Eva vystudovala španělštinu, proto jí nedělal problém zprávu důkladně přečíst a narazila na následující „háček“. Pisatel ji vyzval, aby v přihlášce neopomněla uvést číslo svého bankovního konta, bez kterého by nemohla začít pracovat. Čtěte také: Gratulujeme, vyhráli jste! aneb dovolená pro ty, co se nachytají

Společné pátrání

Pisatelka nám poslala email do redakce a server Měšec.cz se nejprve obrátil na Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které jako jediné v Česku má seznam agentur schválených pro sjednávání práce v zahraničí. Na základě zákona o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů se zprostředkováním zaměstnání v zahraniční zabývají tzv. agentury práce, které tuto činnost provozují za podmínek vyplývající ze zákona a také udělením povolení k této činnosti, které agenturám práce vydává MPSV. Bližší informace a také seznam agentur práce můžete najít na stránkách ministerstva, sdělil serveru Měšec.cz Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV s tím, že dále je možné využít služeb tzv. sítě Euresu, což je mezinárodní obdoba úřadu práce, která se zabývá službami zaměstnanosti v rámci EU. Základním úkolem sítě EURES je poskytovat služby, užitečné pracovníkům, uchazečům a zájemcům o práci i zaměstnavatelům, respektive všem občanům, kteří mají zájem využívat svého práva volného pohybu osob, dodal pro Měšec Sulek.

Nepořídili jsme ani v informačním centru EU. Zkuste se obrátit přímo na Španělské velvyslanectví, poradila nám jeho pracovnice. 

Od ambasády jsme dostali následující informaci: Každoročně se na náš zastupitelský úřad obracejí občané, kteří se stali obětí podvodu v souvislosti s prací ve Španělsku. Jedná se především o tzv. sezónní práce (např. sběr ovoce) na něž jsou zájemci lákáni na základě podvodných inzerátů uveřejňovaných na internetu či v českých sdělovacích prostředcích. Čtěte také: Nákupy v aukcích na internetu mají svá kouzla i rizika

Tyto inzeráty zájemcům nabízejí nadprůměrné výdělky, často v absurdní výši kolem 3000 EUR měsíčně. Důrazně upozorňujeme případné zájemce, aby vzhledem ke skutečnosti, že průměrný čistý měsíční výdělek se ve Španělsku pohybuje kolem 1000 EUR a nezaměstnanost mezi imigranty i samotnými Španěly je vysoká, k podobným nabídkám přistupovali obzvláště obezřetně. Zájemci bez znalosti španělštiny by podobné cesty za prací měli řádně zvážit. Nikdy nepodepisujte dokumenty, smlouvy a neodpovídejte na dopisy či e-maily apod., jejichž obsahu zcela nerozumíte, neboť se tím vystavujete vysokému riziku, že budete podvedeni.

dan_z_prijmu

Anketa

Stal/a jste se již obětí podvodu?

V každém případě nedoporučujeme cestovat do Španělska za prací, aniž byste měli v rezervě dostatečné finanční prostředky k případnému návratu zpět do ČR. Upozorňujeme, že v podobných případech nelze očekávat či žádat, aby váš návrat financoval stát z peněz daňových poplatníků. V případě, že máte podezření, že jste se stali obětí podvodu, obraťte se neprodleně na policii; ať již přímo ve Španělsku nebo v ČR.

Jedinou informaci, kterou Měšec o panu Alejandro Silverovi našel na Google, bylo jeho dopisování s přáteli na facebooku. Nabídku se stejným textem jsme objevili i na e-mailu Naomi@espana-wg.com. Čtěte také: Senzační víkend se zárukou? Pozor na chytáky

Původní nabídka v e-mailu

Saludos!

Nuestra empresa con mucho gusto le informa sobre la oferta de gerente regional bien pagada y de tiempo parcial.
Ud. va a trabajar a tiempo parcial, dedicando unas dos horas al dia.

Nuestra empresa es una empresa internacional especializada en los servicios financieros y por todas partes del mundo nosotros ofrecemos sus servicios. Las sociedades fuertas, empresas pequenas y personas fisicas todos son nuestros clientes.

Los candidados al puesto que ofrecemos deben poseer exelentes habilidades de organizacion y capacidad de multi-tarea de manera eficiente.
El cantidado tiene que estar motivado, proactivo, tener capacidad de aprender y adaptarse rapidamente.

Deberes de gerente regional:
Realizar transferencias bancarias. Es decir, Ud. tendra que revisar su e-mail, ir al banco, retirar ingreso y enviarlo por los sistemas de envio de remesas.
Informes diarios por telefono u on-line.
Preparar informes financieros semanales.

Su salario sera 1,800 eur al mes + comision por cada transferencia.

Localidad: Espana

Si usted esta interesado, por favor, responda a: oferta@bestwestern-es.com con sus dados de contacto.

En el formulario, le piden su informacion bancaria.

No preocupe de esto: son necesarios para empezar.

Sin su acuerdo a trabajar no se iniciara. Pedimos a los datos accesibles.

Esperamos la cooperacion,

Alejandro Silver – Gerente principal de la direccion espanola

Autor článku

Neúnavná cestovatelka po zemích známých i objevitelských, pravidelná návštěvnice fitness centra, milovnice vysokohorské turistiky v Alpách. Objevila jsem i kouzlo paraglidingu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).