Hlavní navigace

Mladým rodičům stát půjčí na polovinu bydlení se sazbou do 2,46 %

15. 4. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Stát bude půjčovat na bydlení. Dá vám nejvíce 600 tisíc, pokud to bude stačit na půlku domu či bytu. Ale jen jestli dáte aspoň desetinu ze svého.

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) od čtvrtka 21. dubna spustí příjem žádostí o úvěry na bydlení pro mladé lidi s malým dítětem. Dnes se proto podíváme, za jakých podmínek se budou úvěry poskytovat.

Kdo se může ucházet o úvěr na bydlení?

O úvěr z Programu 600 se mohou ucházet osoby, kterým ještě není 36 let a pečují o dítě do 6 let. (Manželství nebo registrované partnerství není podmínkou, péče o dítě do 6 let ano.)

Na jedno a to samé dítě může čerpat půjčku jen jeden rodič. Pokud byste tedy měli dítě z předchozího manželství a váš bývalý manžel už úvěr z Programu 600 čerpal, vy už požádat nemůžete (pokud nemáte další dítě do 6 let, o které pečujete).

V době podání žádosti o úvěr nesmíte být vlastníky ani spoluvlastníky obydlí ani nájemci družstevního bytu.

Doba pro podávání žádostí (zatím) neomezena

Pravidla pro čerpání z toho programu se řídí Nařízením vlády č. 100/2016 Sb. Fond začne přijímat žádosti do programu od 21. dubna 2016. Ukončení se zatím neplánuje. Na Program 600 je pro rok 2016 vyčleněno 100 mil. Kč.

Pokud byste nestihli podat přihlášku do doby, než se balík peněz pro letošní rok vyčerpá, nevěšte hlavu. Podle ředitelky odboru komunikace Karolíny Smetanové totiž může Státní fond rozvoje bydlení vyčleněné prostředky do určité míry navýšit tzv. přesunem mezi položkami. V případě, že se pro dané rozpočtové období fondu i ty vyčerpají, budou dostávat žadatelé tzv. příslib a v případě schválení půjčky jim budou peníze poskytnuty z rozpočtu na další rok, vysvětlila serveru Měšec.cz Smetanová.

Kolik si můžete půjčit a na co?

Peníze ze SFRB můžete použít buď na koupi rodinného domu či bytu, stavbu, převod družstevního podílu v rámci družstva, nebo i změnu stavby či její části na stavbu pro bydlení. Objekt se ale nesmí nacházet v záplavovém území.

Půjčky fond poskytuje od 50 do 600 tis. Kč s tím, že takto zafinancuje nejvýš polovinu skutečných nákladů na výstavbu nebo maximálně půlku z nižší ceny převodní či odhadní.

Minimálně 10 % si pak musíte dát ze svého: součet výše úvěru z tohoto programu a výše úvěru poskytnutého jinou osobou nesmí přesáhnout 90 % skutečných nákladů na výstavbu nebo 90 % z nižší ceny odhadní nebo převodní, uvádí podmínky fondu.

Pokud zároveň čerpáte dotaci z Nové zelené úsporám (NZÚ), můžete obě tyto formy podpory kombinovat jen za podmínky, že nebudete předkládat do Programu 600 fakturu, kterou už máte proplacenou od NZÚ, a naopak.

Úroková sazba a splatnost

Půjčky z fondu se budou poskytovat se sazbou minimálně ve výši referenční sazby EU navýšené o 1–2 % ročně. Referenční sazba letos činí 0,46 %. Úrok se bude fixovat nejdéle na 5 let.

Fond poskytne půjčky maximálně se splatností na 15 let. Zároveň ale umožní na žádost splácení jistiny odložit, nejdéle o 6 měsíců.

V odůvodněných případech bude možné požádat také o přerušení splácení, a to maximálně 3krát nejdéle na dobu dvou let u každého přerušení. Celková doba splatnosti se tak v tomto případě nesmí dostat přes 21 let. Přerušit splácení bude možné jen z důvodu narození, osvojení, poručenství, svěření dítěte do péče nebo pěstounství dítěte nebo z důvodu ztráty zaměstnání na dobu delší než 3 měsíce, nemoci trvající déle než 3 měsíce nebo úmrtí člena domácnosti. I po dobu přerušení splácení jistiny ale budete platit úroky. Sazba se vám ale během této doby sníží na polovinu.

Úvěr bude možné mimořádně splatit. Za mimořádné splátky nebo předčasné splacení úvěru nebudete platit žádné poplatky.

Zajištění na tři způsoby

Úvěr na nemovitost se poskytuje se zajištěním, které může mít tři formy. Tou první je situace, kdy fond bude mít jako věřitel nárok vykonat zástavní právo, které je první v pořadí. Pokud to nebude možné, akceptuje fond i zástavní právo, které je druhé v pořadí. Tento způsob zajištění už ale musíte doplnit o jednoho ručitele. Pokud nebude možná zástava pro fond v prvním a druhém pořadí, je nutné si sehnat dva ručitele.

Vašemu ručiteli musí být méně než 55 let a jeho minimální průměrný čistý příjem za poslední tři měsíce musí dosahovat nejméně 15 000 Kč.

Doklady o příjmu, půjčkách i bezdlužnosti

Chcete-li požádat o půjčku z fondu, budete muset doložit příjmy, v případě podnikatelů také bezdlužnost (Finanční správa, Celní správa, nedoplatky nebo penále na zdravotním a sociálním pojištění), potvrzení o půjčkách apod. Podnikatelé například nesmí být za poslední tři roky v úpadku a nesmí být v exekuci nebo souzeni v trestním řízení za hospodářský trestný čin nebo za čin proti majetku.

Souhrn všech dokladů najdete na webu SFRB. Na téže stránce najdete také příslušné formuláře k vyplnění.

Další podmínky najdete i v nařízení

Abyste mohli úvěr načerpat, musíte pořizovanou nemovitost pojistit. Další podmínky stanovuje zmíněné Nařízení vlády. Uvádí například, že doklady prokazující účelné vynaložení úvěru musíte dodat nejpozději do 3 let od uzavření smlouvy v případě výstavby nebo do 1 roku v případě koupě. Nevyčerpaný zůstatek (čerpat musíte začít do 1 roku) úvěru musíte na výzvu Fondu vrátit.

skoleni_29_6

Máte-li dotaz, na který jste nenašli odpověď v žádném z materiálů ani nikde na webu Fondu, můžete ho napsat na adresy:

  • hradecna.dagmar (zavinac) sfrb.cz
  • podpory (zavinac) sfrb.cz

nebo zavolat na pražské (221 771 630) či olomoucké (585 206 135 nebo 585 206 129) pracoviště.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér a Deník N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).