Hlavní navigace

Názor k článku Máme málo dětí, doplatíme na to od Jarmila - Nechci Vám brát iluze, ale ne osobně děsí,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 11. 2012 19:51

  Jarmila (neregistrovaný) 62.168.1.---

  Nechci Vám brát iluze, ale ne osobně děsí, když vidím, kolik mladých se chystá emigrovat. Jedná se většinou o vysokoškolsky vzdělané lidi. A proč by nešli? Vzdělání mají, jazyky umí a venkou jsou i lépe ohodnoceni, co by tu teda dělali?

  Nahoře jste napsal, že stát toho dělá dost. Jako matka samoživitelka tvrdím opak. Kdysi byl se sněmovně návrh, aby výživné dětem platil stát. Modráci proti tomu neskutečně protestovali, ale bohužel jediní, kdo chápali podstatu, byli překvapivě ze socdem a z politiků jediný Paroubek. Psala jsem o tom i sem do diskuse a bylo to stejné - jediní, kdo byli tvrdě proti, byli modráci. Pro méně chápavé modráky to tu tedy ještě jednou zopakuju: stát toho moc pro děti nedělá. V případě dětí v neúplných rodinách ještě rodičům doslova škodí. Co mám říct v případě, že posílám na soud návrh na exekuci na majetek otce dítěte, který za nějakých 7 let dlužil přes 150.000,- Kč a soud exekuci zamítá, protože "nevidí důvod"? Když žádám o zvýšení výživného, musela jsem prokázat MŮJ příjem, soud chtěl příjem MÝCH rodičů (už teda nežili), pak chtěl vědět, jaký mám majetek a zda mohu něco z toho prodat, a když jsem se ohradila, že já dítě živím, ale ráda bych, kdyby se na tomtéž podílel otec dítěte, tak teda soud s hlubokým povzdechnutím konečně začal konat a laskavě začal zjišťovat příjem otce. Pak se divíte, že jsem na soudy nakrknutá? Nebudu psát, co si o nich myslím, to by admin můj příspěvek pro neslušnost smazal.

  Takže tedy pokračuji, proč si myslím, co by stát dělat měl: jak už jsem psala, všechny složky, které se vymáháním výživného pro děti zabývají, jsou státní. Bohužel nepracují. Takže stát místo aby dětem pomohl k výživnému, raději sáhne do šrajtofle a vyplatí dávky státní sociální podpory. Já jsem třeba měla jedno dítě, a nic moc plat (protože jsem musela pracovní dobu přizpůsobit školce/skole, což nejde při každé práci, takže jsem si musela najít takovou práci, kdy bych se při ní mohla starat o dítě). Dostávala jsem nejen přídavky, na dítě, ale příspěvek na bydlení, příspěvek na dopravu, pak taky dávku na uhlí... Co bych si nepožádala? Žádost o exekuci výživného soud zamítl, a když mi chtěl platit socální dávky, pročpak ne? Osobně tvrdím, že NEVYMÁHÁNÍ VÝŽIVNÉHO JE TUNELOVÁNÍ STÁTNÍHO ROZPOČTU!! Protože sociální dávky jsou nevratné! Takže po nějakých 8 letech neplacení výživného se mi konečně podařilo stát přesvědčit, že exekuce je nutná, takže se exekuovalo. Prodejem majetku získalo dítě nějakých 160.000,- Kč (sociální dávky se nevracely, státe díky, dítku se ty peníze opravdu hodily!) a další čtvrtletí jsem opět brala sociální podporu. Kolik je matek, co jim stát radši hodí sociální podporu, kterou by ale brát nemusely, kdyby fungovalo efektivní vymáhání výživného? DOST! Když uvážíme, že podle statistiky jde až o třetinu dětí, je státní rozpočet tvrdě tunelován. Pokud by prošel zákon o vyplácení výživného státem, stát by sice za otce zaplatil výživné, ale to by na nich pak následně vymáhal. Ve státním rozpočtu by bylo více peněz na potřebné. Tak daleko ale modré bohužel ptačí mozečky nevidí.
  A ještě něco: současná praxe je taková, že při exekuci majetku je majetek prodán, exekutor dostane odměnu, dítko dlužné výživné a zbytek je vyplacen otcům. A to i v případě, že je dítko malé. NEEXISTUJE možnost deponovat peníze u soudu a vyplácet dítku výživné postupně (stejně jako soudy prakticky nedělají předběžná opatření na zákaz disponování majetkem, který by stejný problém taky řešil. Stát by prostě po jistou dobu vyplácel výživné za otce, v době ukončení vyživovací povinnosti by prodal zablokovaný majetek, vzal si sumu, kterou na výživném vyplatil a zbytek by vyplatil otci. V právním řádu tato možnost je, prakticky se ale nedělá). Můžete mi tu klidně psát, jak mám neplatící rodiče (protože tím neplatičem může být i matka) čtvrtit, ale když dovede státní orgán vysčítat neplatné hlasy prezidentských kandidátů způsobem, jakým to provedl, nemůžu po státu chtít, aby při tvorbě zákonů dokonce používal mozek. Lepší je, když se tu neskutečným způsobem tuneluje státní rozpočet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).