Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Máme málo dětí, doplatíme na to od Jarmila - Autor směšuje hodně věcí dohromady a vychází z...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 11. 2012 8:45

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Autor směšuje hodně věcí dohromady a vychází z nesprávných závěrů. Je na něm vidět, že je ekonom nebo statistik, ale měl by si přečíst i něco o demografii a sociologii a podívat se do historie.

  Takže: v r. 1948 se lidé dožívali průměrného věku 68 let. To může být pravda. Ale je třeba vidět, že tito lidé prožili dvě světové války a krizi ve 30.letech. V této době byl kritický nedostatek potravin a války jim taky asi na spokojenosti nepřidaly. Ještě v 50.letech umírali lidé na následky věznění v koncentračních táborech, pokud měli to štěstí, že je přežili. Dnešní generace válku nezažila a nedostatek potravin je něco, co známe leda tak z literatury nebo filmu pro pamětníky.

  Rodí se málo dětí: v Evropě se vždycky rodilo dětí dost, zvláště pak na venkově. Ještě ve 30.letech odcházely přebytky evropské populace do zámoří, kam ostatně odcházely již od pol.19.stol. A přesto se v Evropě žádný nedostatek lidí neprojevoval.
  Porodnost začala klesat od konce 2.sv.války. Důvodem byl nejen postupný vzestup životní úrovně, ale hlavně rozvoj medicíny. Klesla novorozenecká a dětská úmrtnost, takže nebylo třeba tolik dětí, které byly ještě před 2.sv.válkou vítanou pracovní silou. Po rozšíření penicilínu a dalších antibiotik podstatně klesla úmrtnost na dříve smrtelné chorroby. No, a posledním důvodem bylo to, že ve válce byla neskutečně zdecimovaná mužská pracovní síla. K obnově poválečného hospodářství bylo třeba, aby byla nějak nahrazena. Ale jak, když dítě roste minimálně 12 let (12 let proto, že v tomto věku ještě před válkou končily děti povinnou školní docházku a nastupovaly do služby, popř. do učení. Hranice ukončení povinné školní docházky se poté postupně prodlužovala až na 15 let). Takže bylo třeba zaktivizovat ženy. Aby to bylo možno, musela se vyřešit problematika domácích prací. Tedy kdo rodinám uvaří, vypere, postará se o děti. Bez toho prostě pracovní sílu neobnovíte. To se dařilo rozsáhlou elektrifikací a výrobou domácích spotřebičů, poháněných elektřinou. Byly sice i pokusy o zakládání jakýchsi komun, kde byly společné jídelny, prádelny i školky a školy pro děti, ale ty neměly dlouhého trvání. I tady se jasně ukázalo, že rodina je základem obnovy i reprodukce pracovní síly a je v tomto prostě nepřekonatelná.

  V současnosti se rodí málo dětí: rodí se jich dost. Ale: dal si někdo tu práci, aby si spočítal, kolik dětí se rodí zodpovědným rodičům, které z dětí vychovají slušného člověka (a zároveň budoucího daňového poplatníka) a kolik dětí se rodí lidem nepřizpůsobivým, kteří nikdy dělat nebudou? Když si spočítám, že slušná rodina se někdy ve věku 30, popř. 30+ rozhoduje, zda už má dostatek zdrojů, aby si konečně mohla pořídit vytoužené první dítě, mají nepřizpůsobivé rodiny ve věku 30+ nějakých 5, ale i 7 neo 10 dětí. Ze statistiky se to nevyčte, tady musíte použít sociologii a demografii. Schválně, kdy se z menšiny, která se množí jako králíci, ale pracovat nebude, stane většina? Co se stane potom? Nebude ta menšina, co je dneska ještě většinou, zahnána do pracovních táborů, aby většina, co je dneska menšinou, měla co do huby? Na to si odpovězte sami, chytrých a vzdělaných lidí sem chodí dost.

  Méně výdělečně činných bude muset uživit více důchodců: další otřepané klišé. Uvědomme si, jak neskutečně stoupla produktivita práce! Kolik lidí vytváří skutečné hodnoty? Nebo tedy to, co lze považovat za hodnoty, nezbytné pro přežití. Dneska jen zlomek. Bez hodnot, jako je film, reklama, hokej, modelka, se lidstvo objede. Bez potravin, oblečení, energií... a dalších podobných ne. A obory, ve kterých se vytvářejí hodnoty, nezbytné pro přežití, pracuje skutečně málo lidí. S tím souvisí i poslední mantra: musíme motivovat mladé lidi, aby měli děti. A zároveň si položme otázku: jak? Dokážou je uživit? Jak, když jim bereme stále více zdrojů (např. neskutečně vysokou sazbou DPH na potraviny a služby). Proč by ale proboha ti mladí lidé měli děti mít? Pochopme konečně, že člověk dělá neco proto, aby z toho něco měl! Proč by měl mít zrovna děti? Aby do nich cpal svoje zdroje, kterých má čím dál méně? A po dobu nějakých 20 let? Copak je masochista? Ano, měl by je, pokud bychom ho dokázali motivovat. Jenže politika našich vlád za posledních 23 let je účinnější než chemická antikoncepce.

 • 23. 11. 2012 8:58

  Honza (neregistrovaný) 2001:67c:2594:----:----:----:----:----

  "Proč by měl mít zrovna děti? Aby do nich cpal svoje zdroje, kterých má čím dál méně? A po dobu nějakých 20 let? Copak je masochista?"

  Měl by mít děti, protože geny těch, co je nemají, Darwin vyřadí. To je jediný, ale zcela zásadní důvod. Kdyby bylo pro šíření genů výhodné tlouct se kladivem do malíčku a skákat při tom na levé noze, tak to lidi budou dělat. Akorát evoluce chvíli trvá, na hormonální antikoncepci ještě nestihla plně zareagovat.

 • 23. 11. 2012 9:18

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Pardon, a co máte ze toho "šíření genů"? Uvědomte si, že člověk je vlastně jeden z druhů zvířat. A aby se zvířatům chtělo množit, obdařila je příroda hormony a feromony, které zajišťují, že je jim tato činnost příjemná. Jediný člověk se občas dokáže ovládnout, na rozdíl od zvířat. Člověk je tak jediným živočišným druhem, u kterého je takto dlouhá doba závislosti mláděte na rodiči od doby narození do doby dospělosti a do doby osamostatnění.

 • 23. 11. 2012 10:03

  Honza (neregistrovaný) 2001:67c:2594:----:----:----:----:----

  My taky máme své hormony a feromony a moc je neovládáme. Lidi dělají spoustu věcí, které jim osobně způsobí problémy (rychlá jízda na motorce, kouření, sex s prostitutkou, přežírání se, sázky o peníze, ...), jen proto, že je k tomu vedou pudy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).