Hlavní navigace

Názor k článku Máme málo dětí, doplatíme na to od Lisa - No to čtení by bylo na dlouho, tolik...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 11. 2012 15:27

  Lisa (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz

  No to čtení by bylo na dlouho, tolik času se mi nechce do toho investovat. Obhájil jste se dostatečně ;-) teda pokud se obhajoba zakládá na pravdivých informacích. A u toho maskulinního šovinisty jsem dala smajlík. To co v mém textu následovalo poté, jbyla parafráze toho, co jste napsal Vy.
  Jinak zpátky k partnerským vztahům a dětem.
  Jsou lidé, možná je jich dokonce převaha, kteří než by se alespoň pokusili partnerský problém řešit nebo o něm alespoň mluvit, raději od něho utečou (a raději bez dětí). No a když najdou vhodnou vrbu, děti z předchozího vztahu se obvykle stanou přítěží. Stát dost těžko může takové chování zakázat, nakonec i v historii k rozchodům a mimomanželskému soužití docházelo, troufám si tvrdit, docela běžně, ale může zamezit té lehkosti opouštění svých zákonných povinností právě proto, aby (stát, národ) přežil, tj. nepřestal existovat. Dnes se ukazuje, že současný boom partnerské řevnivost a nezodpovědnosti se vymkl i přírodním zákonům, když už se děti téměř nerodí. A kdo to má/může korigovat? Já jsem toho názoru, že stát. Nedávno jsem viděla v telce nějakou mladou holčinu, která vypočítávala téměř do koruny, kolik dítě stojí a tím se snažila zdůvodnit, proč si ho nemůže dovolit -> protože by si nemohla dovolit "věci". Asi se nám nakumulovalo více "problémů" najednou - sobectví, chamtivost, nezodpovědnost, neúcta, nedostatek pokory, neláska... Nerada používám ke zdůvodnění hospodářskou krizi, jelikož jsem zajedno s panem Tomášem Baťou:

  "Příčinou krise je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu.

  Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.
  V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku.

  Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání.

  Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem."
  Tomáš Baťa 1932

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).