Hlavní navigace

Názor k článku Máme málo dětí, doplatíme na to od Flasi - Protože za dva lidi platíte dvojnásobek režie. Personální...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 24. 11. 2012 15:21

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Protože za dva lidi platíte dvojnásobek režie. Personální agentuře je jedno na jaký úvazek zaměstnáte člověka - chce pořád stejné peníze za dohození. Mzdová účetní si nechá platit podle toho, kolik lidí k ní přihlásíte - a je jí skoro jedno, že někteří jsou na poloviční úvazek. Školení řidičů platíte per osoba, nikoliv per úvazek. Stejně tak jakékoliv jiné školení. Mnoho počítačových programů se licencuje podle počtu uživatelských účtů - nikoliv podle úvazků. Pokud se s nějakým zaměstnancem nedohodnete a budete se o cokoliv soudit, tak vám také žádný advokát nedá slevu, protože ten člověk je u vás jenom zkrácený úvazek. Všemožné pojištění kdovíčeho se také cenově odvíjí od počtu osob a nikoliv úvazků.
  Fakt tohle nevíte, opravdu jste chtěl tohle napsat?

  A to jsou jenom přímé finanční náklady navíc. Nemluvím o celkově komplikované situaci, když potřebujete s někým pracovat na konkrétním úkolu a i když ta první holka strávila hodně času psaním poznámek a ta druhá jejich čtením, tak jí stejně musíte některé detaily vysvětlit znova.
  Navíc máte 2 lidi místo jednoho, takže pravděpodobost jakéhokoliv problému (vážná nemoc, nedohodnete se, začne sázet a defraudovat) je dvojnásobná. Navíc lidé vyhledávají poloviční úvazky buď z nějakých dočasných důvodů (děti, rodinná situace), nebo proto, že plný úvazek nesehnali. 2 lidé na poloviční úvazek znamená mnohem větší pravděpodobnost, že budete shánět a zaučovat novou sílu.

  Dovolím si analogii s letadly. Do velkých a drahých stíhaček se vždy dávají dva motory i když by nebyl problém mít tam jeden dvojnásobný. Je to pojistka proti riziku, když jeden vysadí. Do lehkých stíhaček se ale často dává jenom jeden motor - místo dvou polovičních (a samozřejmě ho chcete mít co nejvíce spolehlivý). Není to proto, že se nad rizikem nikdo nezamyslel, ale právě naopak, že se riziko intenzivně vyhodnocovalo a počítalo.

  A malá firma je přesně taková malá stíhačka.

  Já si nedovolím hodnotit většinu šéfů malých firem, určitě jsou mezi nimi takoví, kteří si neuvědomují vůbec nic. Ale nepochybně jsou mezi nimi i takoví, kteří se nad problémy rizik a jejich řízení zamysleli. Jenže můj osobní názor je, že většinou došli k závěru, že jim jako nejlepší řešení vyšlo, nedělat nic - rozhodně ne půlit závazky v minifirmě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).