Hlavní navigace

Kam uložit peníze? Spořicí účty mají od listopadu novou jedničku

8. 11. 2018
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
I když spořicí účty na inflaci nestačí, stále je lepší získat od banky alespoň pár stokorun než nechat peníze ležet na běžném účtu, kde se neúročí vůbec. Najděte si pro vás nejvýhodnější nabídku z našeho přehledu.

Hello bank od začátku listopadu zvýšila úrokovou sazbu u spořicího účtu z 0,6 na 1,5 procenta. Úrok platí na vklady do 300 tisíc korun. Výhodnější nabídku na spořicím účtu v Česku nyní nenajdete. Obdobně vysoko byl úrok na spořicím účtu bez podmínek naposledy na začátku roku 2016, kdy Sberbank lákala na úrok 1,43 procenta na vklady do 150 tisíc korun.

Úroky na spořicích účtech v posledních týdnech zvedaly i některé další banky. Zatímco ještě v červnu platilo, že alespoň 0,5 procenta bez podmínek nabízely čtyři banky, dnes to je bank pět. Navíc nad maximem z poloviny roku (0,6 %) jsou nyní hned dvě banky. Kromě Hello bank je to ještě Creditas se základním úrokem 0,8 procenta, který navíc ještě roste na případné části vkladu nad 750 tisíc korun (1,1 %). Před rokem byly alespoň na hranici 0,5 procenta u účtů bez podmínek jen dvě banky.

Banky tak pomalu reagují na růst sazeb ČNB. Tam nyní peníze „přes noc“ ukládají za 1,75 procenta. Na začátku roku to bylo 0,5 procenta. Velmi nízké úroky na spořicích účtech i přesto zůstávají v největších bankách. Nejvíce z „velké trojky“ (ČS, KB, ČSOB) nabízí Česká spořitelna – 0,2 procenta.

Špatnou zprávou pro drobného střadatele, který své úspory drží na spořicím účtu, je, že inflace se pevně usadila nad hranicí dvou procent (naposledy v září to bylo 2,3 %). Peníze uložené na spořicích účtech tak přicházejí reálně o hodnotu. Kdo chce více, musí své peníze přesunout jinam. Tam je ale nebude mít nějakou dobu k dispozici (například stavební spoření), nebo musí vsadit na rizikovější investice (například podílové fondy).

Přehled úroků u spořicích účtů, na kterých si banky nekladou žádné speciální podmínky a peníze je z nich možné kdykoli okamžitě vybrat, najdete v následující tabulce.

Přehled základních spořicích účtů, které nabízejí banky
Banka Úroková sazba (roční) Poznámka
Hello bank! 1,50 % Do 300 tisíc Kč, pak 0 %.
Banka CREDITAS 0,80 % Do 750 tisíc Kč, případná část peněz nad touto hranicí je úročena sazbou 1,1 %.
Sberbank 0,53 % Do 300 tisíc Kč, pak do milionu 0,23 %, pak 0,01 %. Za odchozí platbu mimo Sberbank se platí 5 Kč.
ING Bank 0,50 % Do 300 tisíc Kč, pak 0,10 %.
Wüstenrot hypoteční banka 0,50 % Na vklady od 30 tisíc do 1,5 milionu Kč, jinak 0,10 %.
Fio banka 0,45 % Platí pro výši vkladů do milionu korun. Část vkladu od jednoho milionu do deseti milionů je úročena sazbou 0,55 % a část vkladu nad 10 milionů sazbou 0,6 %.
Waldviertler Sparkasse 0,40 % Do 200 tisíc Kč, pak 0,01 %. Za odchozí platbu mimo WSPK se platí 100 Kč.
Expobank 0,30 % Platí ale jen na vklady od 100 tisíc do 13,5 milionu Kč; jinak je sazba 0 %. První odchozí platba v měsíci zadaná elektronicky je zdarma, každá případná další je za 70 Kč.
Česká spořitelna 0,20 % Do 200 tisíc Kč, pak 0,01 %.
Equa bank 0,20 % Do 10 milionů Kč, pak 0,01 %. Za odchozí platbu mimo Equa bank se platí 9 Kč. V bance je však možné si zřídit bezpoplatkový běžný účet a přes něj pak posílat peníze i do jiné banky zdarma. 
MONETA Money Bank 0,10 % Zdarma jsou tři odchozí platby v měsíci, další vyjde na 6 Kč.
UniCredit Bank 0,05 % Do 500 tisíc Kč, pak 0,01 %. První tři odchozí platby v měsíci zadané elektronicky jsou zdarma, každá případná další je za 45 Kč.
Komerční banka 0,01 % ---
mBank 0,01 % ---
ČSOB 0,01 %
Poštovní spořitelna 0,01 % ---
Oberbank 0,01 % Jde o základní úrok při výši vkladu do 75 tisíc Kč. Nejvíce je možné získat 0,05 % na vklady od 1,5 milionu.
Air Bank 0,00 % Banka úročí jen vklady „aktivních“ klientů.
Raiffeisenbank (0,75 %) Banka nenabízí spořicí účet, který by šel založit bez běžného účtu. Za jejich vedení se v základní variantě vždy platí.

Zdroj dat: Srovnávač spořicích účtů

Více jen za odměnu

Alespoň procentní úrok nabízejí některé banky na spořicích účtech jako odměnu za to, že jejich klienti využívají i další služby.

MONETA Money Banka láká až na 1,1 procento. Výhodnější úrok ale opravdu není zadarmo. Jednak si spořicí účet Gold mohou sjednat jen ti, kdo zároveň mají zlatý běžný účet. A ten je v základní ceně za 469 korun měsíčně. Zdarma ho můžou mít ti, kdo mají v bance uložený nebo zainvestovaný alespoň milion korun. Za 169 korun pak ti, kterým do banky během měsíce přijde alespoň 35 tisíc korun.

K tomuto účtu si pak mohou tedy pořídit i zlatý spořicí účet. I u něj ale 1,1 procenta nejsou automatická. Základní sazba je 0,3 procenta. První bonusovou část ve výši 0,4 procenta dostanou ti, kterým opět na běžný účet přijde alespoň 35 tisíc korun za měsíc. Druhých bonusových 0,4 procenta pak banka dává za alespoň 500 tisíc korun v podílových fondech nakoupených přes Monetu.

Zmíněné úroky platí na spořicím účtu Gold v MONETA Money Bank do vkladu ve výši milion korun. Od milionu do dvou milionů korun se pak snižuje základní úrok na 0,1 procenta a bonusy zůstávají. Nad dva miliony korun pak už zůstává jen základní úrok 0,1 procenta.

Sberbank láká na úrok ve výši 1,03 procenta. Na vklady do 300 tisíc ho dostanou ti, kdo si v bance zároveň založí „výkonnější“ běžný účet ve variantě Optimal nebo Aktiv. Ten první je za 199 korun měsíčně, nebo zdarma v případě, že na účet přijde v měsíci alespoň 25 tisíc korun, nebo pokud do Sberbank uložíte alespoň milion korun. Aktiv je za 99 korun, nebo zdarma při obratu ve výši alespoň 15 tisíc korun. Pro vklady od 300 tisíc do tří milionů korun se úrok na spořicím účtu snižuje na 0,23 procenta, pro ještě vyšší vklady klesá na 0,01 procenta.

Rovné procento lze získat v Air Bank. Platí to pro klienty, kteří zároveň aktivně používají i běžný účet, konkrétně pokud pětkrát v měsíci zaplatí kartou od Air Bank. Banka má i variantu běžného účtu, u kterého se neplatí za měsíční vedení. Výhodnější úrok se u spořicího účtu vztahuje jen na vklady do 250 tisíc. Vyšší vklady jsou úročeny sazbou 0,2 procenta. Pokud není splněna podmínka s pěti platbami, úrok klesne za daný měsíc na nulu.

V Equa bank lákají na spořicí účet Hit s úrokem až jedno procento. Základní úrok je ve výši 0,2 procenta. Na vklady do 200 tisíc korun lze získat bonus 0,8 procenta. Ten banka připisuje v měsících, kdy zaplatíte alespoň třikrát u obchodníků kartou od Equa. Vklady od 200 tisíc do deseti milionů korun jsou vždy úročeny sazbou 0,2 procenta, vyšší vklady pak jen 0,01 procenta.

Vyšší úroky nenabízejí na spořicích účtech ani družstevní záložny. U nich je navíc třeba myslet na pravidlo 1:10, tedy že desetinu z uložených peněz musíte dát zároveň do členského vkladu. Ten se pak zhodnocuje, nebo znehodnocuje podle hospodářských výsledků záložny (čtěte podrobnosti). Nejvíce nyní nabízí Artesa, a to 0,6 procenta. V Moravském peněžním ústavu mají momentálně spořicí účet s úrokem 0,4 procenta.

Na úrok 2,3 procenta na spořicím účtu pak láká ve speciální nabídce ČSOB. Dostane ho ale jen ten, kdo zároveň přes banku zainvestuje do podílových fondů. Minimální výše investice je 30 tisíc korun, na spořicí účet pak můžete dát maximálně stejně velkou částku, jakou jste investovali. Zvýhodněnou úrokovou sazbu ČSOB v tomto případě dává na rok, pak se bude už klasicky řídit úrokovým lístkem. Akce trvá do konce listopadu.

skoleni_11_12

Na dvouprocentní úrok momentálně láká také ING Bank. Ten je ale na ING Kontu k dispozici jen po dobu prvních šesti měsíců spoření a na vklady do 300 tisíc korun. Poté budou vklady úročeny standardní sazbou, která momentálně dělá 0,5 procenta.

Na až 1,5 procenta láká momentálně WüstenrotNa něm je základní úroková sazba 0,5 procenta, kterou banka dává na celý vklad při jeho výši od 30 tisíc do 1,5 milionu korun. Mimo toto pásmo základní sazba klesá na 0,1 procenta pro celý vklad. Wüstenrot dále nabízí takzvaný věrnostní bonus při zafixování peněz na určitou dobu: nejvíce je to 0,4 procenta na 12 měsíců. Když zafixujete a termín nakonec nedodržíte, neúčtuje si banka žádnou sankci, jen nedostanete bonus. Do konce února navíc banka láká nové klienty na prémiovou roční úrokovou sazbu ve výši 0,6 procenta. Když vše sečtete, dostanete v úvodu odstavce zmíněných 1,5 procenta. Prémiový úrok 0,6 procenta se ale novým klientům bude připisovat jen do konce února.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).