Hlavní navigace

Jaké novinky chystají nové banky?

17. 8. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Jak se novým bankám na našem trhu daří, kolik mají klientů a jakého objemu dosáhly jejich vklady? Jaké novinky chystají v letošním a v příštím roce?

Česká spořitelna vytváří více než polovinu zisku mateřské Erste bank. Komerční banka zase třetinu zisků Société Générale. Rekordní zisky také hlásí ČSOB. Čtěte o tématu více: Velké banky vydělávají miliardy díky konzervativnosti Čechů

O miliardových dividendách, které posílají velké banky svým mateřským společnostem do zahraničí, jsme si také povídali s bývalým generálním ředitelem Axa Bank Petrem Skokem. Čtěte více: Petr Skok, AXA Bank: Třetina trhu zůstane pro nové banky jen zbožným přáním 

Může se jednat o přibližně 7 % hrubého domácího produktu, které mateřské banky formou dividend dostávají. Naštěstí situace se v posledních letech  změnila a lidé si mohou mezi bankami vybírat. A nemusí zbytečně platit především na bankovních poplatcích nadměrné částky.

Jak to všechno začalo?

Revoluci na trhu bankovnictví odstartovala svým vstupem na trh BRE Bank (se značkou mBank). Bohužel po revolučním nadšení z nové „bezpoplatkové“ banky vypluly na povrch její problémy a některé z výhod poté zrušila.

Zrušily se například bezplatné výběry z bankomatu (zavedl se systém výběrů dle utracených prostředků prostřednictvím karty) a poplatek za nadměrné odchozí platby. O tom, proč banka k tomuto kroku přistoupila, jsme si nedávno povídali s ředitelem Romanem Truhlářem. Čtěte více: mBank: „Velké banky nás tu nechtějí, žijeme jen díky klientům“

Na bankovní trh vstoupila také FIO, která fungovala dříve jako záložna. Během krátké doby poté na bankovní trh vstoupila pojišťovna Axa se svou Axa Bank. Po převzetí Banco Popolare britským fondem AnaCap vznikla Equa Bank. Raiffeisenbank to zkouší se svou „nízkonákladovou“ bankou Zuno Bank. Velkou příležitost v retailovém bankovnictví viděl i fond PPF v čele s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. A vznikla Air Bank.

Co banky nabídly v tomto roce nového a jaké novinky chystají?

mBank

Podle posledních údajů dosáhla mBank celkem 400 000 klientů. Celkový objem vkladů však tisková mluvčí nesdělila. Podle generálního ředitele Romana Truhláře má však banka rozpůjčováno na hypotečních úvěrech dvakrát méně, než dosahují vklady u této banky. Čtěte více: mBank: „Velké banky nás tu nechtějí, žijeme jen díky klientům“

Jako novinku představila banka především aplikaci internetového bankovnictví pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. Zároveň jsme vylepšili stávající aplikace pro telefony a tablety Apple s operačním systémem iOS. Nově je možné v aplikaci pro Android i iOS převádět prostředky na libovolné účty v rámci ČR. Všechny aplikace jsou pro klienty mBank zdarma, uvádí Ivana Buriánková, tisková mluvčí banky.

Banka podrobné plány nesdělila, neboť je podle tiskové mluvčí generální ředitel na dovolené. Nedávno se však objevil průzkum, kde se banka ptala svých klientů na preference při volbě termínovaného vkladu. Je tedy možné, že se jich ze strany banky dočkáme.

Fio banka

Fio banka má 190 000 klientů, kteří zde mají uloženo 14,3 miliard korun. Banka za nejvýznamnější novinku pokládá uvedení hypotečních úvěrů – se slevou 0,5 % při refinancování úvěru s alespoň tříletou historií  bezproblémového splácení a LTV do 70 %. 

Podle tiskové mluvčí Venduly Žaloudíkové letošní rok překonal očekávání a banka získala přes 50 tisíc nových klientů. Na trh jsme uvedli vlastní platební karty a stali jsme se jednou z prvních bank na trhu, která vydává bezkontaktní karty. Rozšířili jsme pobočkovou i bankomatovou síť a máme nyní již 67 poboček a 110 bankomatů v ČR, uvádí.

A co dalšího banka chystá? Do konce roku 2012 bychom chtěli na trh uvést aplikaci pro obchodování s cennými papíry přes smartphone, dodává. Banka by se také chtěla zaměřit na oblast elektronického bankovnictví, platebních karet, úvěrů nebo moderních technologií, dodává. 

Air Bank 

Air Bank na začátku srpna dosáhla mety 50 000 klientů, kteří měli v bance uloženo více než 20 miliard Kč.  Banka je se svými dosaženými výsledky spokojena. Úspěšný je podle banky především kodex mobility: Více než 1900 z nich přitom využilo takzvaného Kodexu mobility, v rámci kterého jsme jim bezplatně převedli všechny jejich trvalé příkazy a inkasa ze staré banky k nám. Otevřeli jsme pro ně letos také další pobočky a zvýšili tak jejich celkový počet na osmnáct. Co nás ale možná těší nejvíce ze všeho, je, že jsme přišli na trh s úplně novým konceptem banky, kterou by mohli mít lidé rádi, a ukázalo se, že to skutečně možné je, uvádí tiskový mluvčí Vladimír Komjati. 

Banka chystá také spuštění úvěrových produktů: Nejvýznamnější novinku však plánujeme až na letošní podzim, kdy plánujeme spustit nabídku úvěrů. Do konce letošního roku bychom také rádi představili první aplikaci pro ovládání účtu z mobilního telefonu, nastiňuje  Vladimír Komjati. Do konce roku by banka ráda získala celkem 70 000 klientů. 

V roce 2013 chce být banka aktivní v oblasti mobilního bankovnictví nebo bezkontaktních plateb a dalších služeb:  Klienty určitě potěšíme i novými pobočkami a bankomaty. Vedle toho budeme nadále vylepšovat naše současné služby tak, aby nás mělo rádo stále více lidí. Nadále platí, že po pěti letech od startu chceme mít čtvrt milionu spokojených klientů, dodává Komjati. 

Tip:

O posledních novinkách v personální oblasti si můžete přečíst článek šéfredaktora serveru Měšec.cz Dalibora Chvátala, který napsal článek na sesterském serveru Lupa.cz: Profesní sebevražda na sociálních sítích aneb jak Air Bank vyhodila mluvčího

Zuno Bank

Zuno Bank si otevřelo účet 50 000 klientů, vklady dosáhly 14 miliard Kč. Zuno je také úspěšná na Slovensku. Dohromady se slovenskými klienty má ZUNO už více než 100 000 klientů a přes 22 miliard korun na vkladech,  uvádíLukáš Tomis.

Výrazné změny se dočkal také ceník banky, který pro klienty znamenal příjemné překvapení. Nejnověji jsme vyhověli četným přáním našich klientů a od srpna jsme změnili ceník. Největší změna nastala v oblasti výběrů z bankomatů, kde nabízíme jeden výběr v měsíci bez poplatků a u dalších výběrů jsme poplatek snížili o 30 procent. Kromě toho mohou nyní klienti s ÚČTEM PLUS vybírat bez jakýchkoli poplatků ve všech bankomatech v zahraničí, dodává. Přečtěte si: Zuno Bank mění sazebník. Změny vás potěší

A co banka chystá? Letos by chtěla banka nabídnout klientům bezkontaktní kreditní karty a nativní aplikaci ZUNO bankovnictví pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS, tvrdí Tomis. 

Banky by ráda expandovala do dalších zemí v regionu: Náš online model banky bychom rádi představili i v dalších evropských zemích jakými budou Maďarsko nebo Polsko. Pro příští rok hodlá ke svým produktům nabízet ‚exkluzivní nabídky‘, dodává.  Jaké to budou, však banka neuvádí.

Nedávno jsme také napsali o krátké životnosti šéfů v této bance. Více si můžete přečíst v článku: Zuno Bank (ne)plní sny. Žádný z šéfů v ní nevydržel déle než půl roku

Equa bank 

Equa bank má vklady ve výši 5 miliard korun a 17 tisíc klientů. Pochvaluje si především úspěšný rozjezd hypotečních produktů, kde zájem klientů překonal očekávání. Dále se rozrostla naše síť poboček, průběžně se nám daří zvyšovat počet našich klientů, postupně přibývají i další vylepšení v internetovém a mobilním bankovnictví, zavádíme nové výhodně úročené spořicí produkty (nejnověji spořicí účet EXTRA s úrokem až 2,6% p. a.), uvádí Kateřina Pospíšilová, tisková mluvčí banky. Nejdůležitější bylo pro banku spuštění hypotečních produktů, kde se chce zaměřit především na oblast refinancování.

Na podzim připravuje banka nabídku spotřebitelských úvěrů. Vývoj probíhá v souladu s našimi plány. Na podzimní období připravujeme spuštění nabídky spotřebitelských úvěrů, dodává.

Axa bank

Počet klientů ani vklady Axa bank nesdělila, uvedla jen: V letošním roce se zvýšil počet klientů o více než 30 % a jsme potěšeni, že příliv nových zákazníku stále trvá. Stejně tak objem vkladu vzrostl o 22 %.  Banka pokládá za úspěšné spuštění pilotního provozu v oblasti hypoték v Praze a Středočeském kraji. Potvrzuje se nám, že klienti slyší na jednoduchou nabídku a co nejvýhodnější úrokovou sazbu, uvedl Petr Pařízek z agentury Ogilvy, která banku mediálně zastupuje.

skoleni_28_3

A co chystá banka v roce 2013? Budeme i nadále podporovat a rozvíjet spořicí účet, který je vlajkovou lodí naší banky. Zaměříme se na rozšíření prodeje hypotečního úvěru po celé České republice. Připravujeme řadu aktivit k dosažení našeho hlavního cíle, kterým je spokojený a věrný klient AXA Bank, dodává Pařízek. 

Jednoduché shrnutí
Název banky Objem vkladů v mld. Kč Počet klientů
mBank neuvedeno 400 000
Fio Banka 14,3 190 000
Air bank více než 20 více než 50 000
Zuno Bank 22 50 000
Equa bank 5 22 000
Axa bank neuvedeno * neuvedeno *

* Axa banka pouze uvedla: „V letošním roce se zvýšil počet klientů o více než 30 % a jsme potěšeni, že příliv nových zákazníku stále trvá. Stejně tak objem vkladu vzrostl o 22 %.“ Po požádání o konkrétní čísla nám nebylo vyhověno. 

U které z "nových" bank máte svůj účet? (lze zvolit i více odpovědí)

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).