Hlavní navigace

Velké banky vydělávají miliardy díky konzervativnosti Čechů

Sdílet

Arsen Lazarevič 2. 8. 2012

Zatímco v eurozóně se problémy bank zvětšují, u nás se bankám daří stále více. Zvýšení zisků hlásí Komerční banka, která za první pololetí letošního roku vydělala 7,6 miliard Kč, což je meziroční nárust o 38 %. Zisk Komerční banky tak vytvářel třetinu veškerých zisků celé finanční skupiny Société Générale. Česká spořitelna je na tom ještě lépe – vygenerovala 3/4 zisku ve skupině Erste Group. Čtěte více: Česká spořitelna je „dojnou krávou“ Erste Group

Přibližně třetinu příjmů získávají velké banky prostřednictvím bankovních poplatků. Podle Josefa Rajdla, vedoucího analytika ze společnosti Fincentrum, nejsou bankovní poplatky pro banky tolik důležité: Kritizované poplatky zas tak velkou roli v zisku bank nehrají. Mnohem větší roli hraje to, že je tady přebytek likvidity, tedy přebytek vkladů v bankách, které tam klienti nechávají s minimálním úročením. To znamená, že banky mají levné zdroje, které pak mohou půjčovat, uvedl. 

Kdyby čeští klienti hledali vyšší výnos a neměli tolik vkladů na nejméně úročených účtech, tak by samozřejmě nebyly výsledky bank tak dobré, dodal.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 8. 2012 8:52

  corwin78

  Když jsem včera viděl výpis z účtu a kolik mi zase ČS stáhla na poplatcích, tak pohár trpělivosti konečně přetekl a dnes už mám Fio, převádím platby a příští měsíc s nenažranou Spořkou definitivně končím.

 • 2. 8. 2012 9:03

  ZeeZ (neregistrovaný) ---.ogilvy.cz

  Bud budou vydelavat skrz nase vklady (jakozto financne malo gramotneho naroda, preci jen je to jen 20 let po komousich) a nebo budou v pru*eru a zaplatime je prostrednictvim nasich dani. Bohuzel. Kdo ma penize, ma moc.

 • 2. 8. 2012 13:47

  Jaromír Kolář (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
  2. 8. 2012 23:04 smazal dalich ., důvod: ***SPAM***
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).