Hlavní navigace

Velké banky vydělávají miliardy díky konzervativnosti Čechů

Arsen Lazarevič

Zatímco v eurozóně se problémy bank zvětšují, u nás se bankám daří stále více. Zvýšení zisků hlásí Komerční banka, která za první pololetí letošního roku vydělala 7,6 miliard Kč, což je meziroční nárust o 38 %. Zisk Komerční banky tak vytvářel třetinu veškerých zisků celé finanční skupiny Société Générale. Česká spořitelna je na tom ještě lépe – vygenerovala 3/4 zisku ve skupině Erste Group. Čtěte více: Česká spořitelna je „dojnou krávou“ Erste Group

Přibližně třetinu příjmů získávají velké banky prostřednictvím bankovních poplatků. Podle Josefa Rajdla, vedoucího analytika ze společnosti Fincentrum, nejsou bankovní poplatky pro banky tolik důležité: Kritizované poplatky zas tak velkou roli v zisku bank nehrají. Mnohem větší roli hraje to, že je tady přebytek likvidity, tedy přebytek vkladů v bankách, které tam klienti nechávají s minimálním úročením. To znamená, že banky mají levné zdroje, které pak mohou půjčovat, uvedl. 

Kdyby čeští klienti hledali vyšší výnos a neměli tolik vkladů na nejméně úročených účtech, tak by samozřejmě nebyly výsledky bank tak dobré, dodal.

Našli jste v článku chybu?