Hlavní navigace

Jak vyplnit Přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu?

10. 4. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: David Sillmen
Standardní daňové kolečko pro OSVČ sestává ze tří kroků. Jak na ten poslední, Přehled pro zdravotní pojišťovnu, vám ukážeme v článku.

Poté, co jsme v březnu úspěšně zvládli podat daňové přiznání, přichází čas na přehledy. Poté, co jsme vám názorně ukázali, jak vyplnit Přehled OSVČ pro správu sociálního zabezpečení, přichází na řadu vyplňování Přehledu OSVČ pro zdravotní pojišťovnu. Není to nic složitého a s naším návodem věc zvládnete za pár minut.

Dokdy musím přehled podat

Stejně jako v případě přehledu pro správu sociálního zabezpečení, také zdravotní pojišťovny chtějí mít přehled do 2. května 2014, tedy nejpozději do jednoho měsíce od podání daňového přiznání – pokud formulář podáváte sami. Využíváte-li služeb daňového poradce a tuto skutečnost zdravotní pojišťovně doložíte nejpozději do 30. dubna, můžete využít nejzazšího možného termínu pro podání Přehledu, kterým je 1. srpen. V případě, že vám byla prodloužena lhůta pro podání daňového přiznání, můžete Přehled podat do jednoho měsíce po jejím uplynutí. Nastat může i situace, kdy nejste povinni podávat daňové přiznání, ale Přehled už ano. Pak bylo třeba odevzdat Přehled do 8. dubna.

Dvě zdravotní pojišťovny?

V případě, že byste během roku měnili zdravotní pojišťovnu, je třeba podat Přehled u všech pojišťoven, u kterých jste během roku byli pojištěni.

Dokdy musím zaplatit doplatek?

Ve chvíli, kdy Přehled podáte, už byste měli mít k dispozici prostředky pro zaplacení případného doplatku. Termín je totiž poměrně přísný a doplatek je třeba uhradit do osmi dnů od podání Přehledu. Rozhodným datem v tomto případě není 2. květen či jiný termín, ale skutečně den, kdy jste Přehled podali. Pokud jste tak učinili už 1. února, měli byste doplatek zaplatit do 9. února. V tento den už by pojišťovna měla mít prostředky na svém účtu.

Modelový příklad

Pan Libor Novák, kterému jsme pomáhali vyplnit už jeho daňové přiznání, se živí jako obchodník s náhradními díly automobilů a vozy také opravuje. Namísto uplatnění skutečných nákladů se rozhodl využít 60% výdajového paušálu. 

  • Příjmy za rok: 623 500 Kč
  • Výdaje: 374 100 Kč
  • Daňový základ: 249 400 Kč

Jak vyplnit Přehled pro rok 2013

Předně je třeba zvolit formulář vaší zdravotní pojišťovny. Každá z nich má svůj vlastní, liší se však jen kosmeticky, a tak návod platí pro všechny. Měšec vám formuláře pro všechny zdravotní pojišťovny nabízí na jednom místě, a to v různých formách. Tou nejkomfortnější je interaktivní PDF k vyplnění, můžete si ale PDF jen stáhnout, vytisknout a vyplnit ručně. Pokud jste vyplňovali své daňové přiznání v interaktivním formuláři od společnosti Software602, můžete využít přímo těchto údajů a jedním kliknutím ty potřebné převést do Přehledu. Pro rok 2013 je interaktivní formulář k dispozici také v on-line podobě, včetně napojení na přehledy a bez nutnosti instalovat aplikaci FormFiller.

Řádek po řádku

Zdravotní pojištění
Autor: David Sillmen

Zdravotní pojištění

Formulář má pouze jednu stranu a v jeho první části stačí vyplnit osobní údaje, adresu a číslo pojištěnce (rodné číslo). Nezapomeňte ani na uvedení způsobu, kterým platíte zálohy, a pokud je převádíte z účtu, pak i číslo tohoto účtu. Na něj vám pojišťovna v případě jeho vzniku pošle také přeplatek na pojistném. Nepodceňujte ani vyplnění kontaktních údajů, tedy telefonu a e-mailu. Pokud byste náhodou přeci jen udělali nějakou chybu, případně pojišťovna měla nějaké nesrovnalosti, bude vás s největší pravděpodobností kontaktovat touto cestou, teprve poté klasickou poštou.

V druhé části Přehledu pan Novák nic nevyplňuje, protože měl povinnost platit zálohy na pojistné ve všech měsících. Nebyl totiž zaměstnaný ani nemocný. Neplatí pro něj ani minimální vyměřovací základ. Teprve ve třetí části uvede, že podává daňové přiznání, a to bez poradce.

Řádek 1: Pan Novák vyplní své roční příjmy, které činí 623 500 Kč.

Řádek 2: Do druhého řádku pan Novák uvede výdaje – 374 100 Kč.

Řádek 4, 5 a 6: Pan Novák shodně vyplní číslo 12 značící měsíce, po které vykonával samostatně výdělečnou činnost a byl pojištěn u své zdravotní pojišťovny.

Řádek 9: Dvanáctku z řádku 5 pan Novák vynásobí 12 042 Kč a vyjde mu 155 304 Kč.

Řádek 12: Pan Novák uvede svůj daňový základ, který získá tím, že odečte řádek 2 od řádku 1. Vyjde mu 249 400 Kč.

Řádek 14: Pan Novák uvede stejnou částku, která mu vyšla na řádku 9, protože požadovaný výpočet (0,5 x řádek 12) je nižší než řádek 9.

Řádek 16: Vychází částka 20 967 Kč, ke které pan Novák došel podle vzorce: 0,135 x (ř.14 x ř.5)/ř.4.

Řádek 41: V roce 2013 pan Novák na zálohách zaplatil 14 678 Kč.

Řádek 43: Panu Novákovi vychází, že musí doplatit 6289 Kč.

Řádek 51: Nová výše zálohy panu Novákovi vychází na 1403 Kč (vzorec 0,135×0,5 x ř.12/ ř.4), jako OSVČ s hlavní činností ale bude muset platit minimální výši zálohy 1752 Kč.

Pan Novák doplní datum a podepíše se. Pro letošek má hotovo.

Autor článku

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).