Hlavní navigace

Jak prodat nemovitost?

23. 9. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jak prodat nemovitost? A jak jednat s realitní kanceláří?

I když většina realitních kanceláří na našem trhu působí dlouhodobě a většinou i poctivě, tak se i tento segment služeb bohužel nevyhnul podvodům. Nedávný případ kauzy Reality 21, spadající pod síť Century 21, kdy právník v úschově zpronevěřil peníze, ukazuje, že ani „zastřešení“ jednou z největších realitních kanceláří na našem trhu nemusí dávat klientům dostatečnou jistotu. Právník v tomto případě zpronevěřil peníze a desítky klientů tak přišly o své, často celoživotní, úspory.  Čtěte více: Jak bezpečně koupit nemovitost?


Autor: Google Maps, ulice Pod Labutkou

Některé nemovitosti jen tak neprodáte…

Zavrhnout realitní kanceláře?

I přes rizika, která vám můžou hrozit v případě, že si vyberete realitní kancelář, není určitě vhodné je zcela zavrhovat. Zapojte ji do procesu prodeje, avšak jen částečně.

Podle autora článku není dobré si zavazovat ruce exkluzivní smlouvou, neboť její vypovězení je velmi složité a v případě, že najdete zájemce na „vlastní pěst“, pak vám to nebude nic platné. Budete často muset zaplatit provizi realitní kanceláři, i když žádného zájemce nenašla. Navíc realitní kancelář bez exkluzivní smlouvy je motivována v tržní soutěži skutečně „zabrat“ – exkluzivní smlouva totiž může vést k jisté pasivitě s tím, že „realitka už to má jisté“ a nemusí s nikým soutěžit. V tomto článku však najdete opačný názor: Chcete prodat byt: Sám, nebo s realitní kanceláří?

Jakou provizi dát realitce?

Pokud svůj byt nabídnete na prodej také realitce, pak započtěte do ceny nemovitosti i jejich provizi, aby pro vás nevznikla žádná ztráta. S realitní kanceláří si však pečlivě ujasněte spolupráci hned na začátku. Poskytněte jim kvalitní fotky dané nemovitosti, a to jak interiérů a exteriérů, budete tedy mít přehled, jaké fotky vaší nemovitosti přesně nabídnou. Pokud nechcete nemovitost fotit, pak se podívejte na profil realitního makléře, zdali skutečně umí dobře nafotit danou nemovitost, aby na zájemce dobře zapůsobila. Po nafocení a sepsání smlouvy také oznamte pracovníkovi realitní kanceláře, ať vás kontaktuje jen v případě, když budou mít skutečně vážného zájemce. 

Provize realitní kanceláře nejčastěji dosahuje 3 % z kupní ceny. V případě levnějších nemovitostí pod 1 milionem Kč se vám tak realitní kancelář může i vyplatit, provize je nízká.

U luxusních nemovitostí s cenou nad 5 milionů Kč (není luxus jako luxus) se však zdá, že je situace opačná a využít realitku se nevyplatí. To ale nemusí být pravda, vhodné může být například využití realitní kanceláře, která se specializuje na segment luxusních nemovitostí a má například dobré vazby se zahraničními klienty – třeba na bohatou ruskou menšinu. Raději, než volit levnější realitní kanceláře, která vám slíbí, že nemovitost prodají jen za poloviční provizi, zvolte kvalitu a zkušenosti. Ze strany RK se tak dočkáte co nejméně přešlapů.

Jak nacenit nemovitost?

Nacenit nemovitost někdy skutečně může být věda. Potřebujete nemovitost prodat rychle?Pak tomu cena musí odpovídat. Pokud nespěcháte, můžete si dovolit i mírné přestřelení ceny s tím, že v případě nedostatečné poptávky budete ceny snižovat. Pamatujte však na to, že na trhu, především v Praze, je tisíce ležáků a pseudoluxusních nemovitostí, které jsou téměř neprodejné a v dalších letech se to nejspíše nezmění. Výrazně během krize také poklesla cena panelových bytů, i když v současné době dochází v tomto segmentu k částečné stabilizaci cen – jedná se o například o vhodné startovní bydlení. K tématu také čtěte: Z paneláků se stanou ghetta, tvrdí developeři

Různé cenové mapy, které najdete na stránkách realitních kanceláří či realitních serverů, jsou zcela nepoužitelné, neboť každá nemovitost je specifická a nelze ji zařadit do žádné šablony. Byt nacházející se například na ulici Zenklova 437 i přes dobrou dopravní dostupnost do centra bude téměř neprodejný.

Jde se na prodej

Pokud chceme nafotit skutečně dobré fotky nemovitosti a připravit ji vhodně na prodej, můžeme začít tím, že ji k tomuto účelu trochu upravíme – nejlépe pomocí takzvaného stagingu. Více o této metodě se dočtěte v článku: Jak správně pronajímat byt?

Do oken nemovitosti taktéž umístěte ceduli „Na prodej“ s kontaktem na vás, nejlépe telefonním číslem či emailem.

Pokud inzerujete, pak nemusíte volit jen servery, kde nemovitosti prodávají jen lidé bez realitek. I největší servery na inzerci nemovitostí totiž výrazně v nedávné době zlepšily podmínky pro individuální prodejce nemovitosti.

Katalog realit – přehled nemovitostí k prodeji a k pronájmu

Přemýšlejte i o vlastní webové stránce nemovitosti

Lze také očekávat, že o vaší nemovitost bude největší zájem především v blízkém okolí, kromě cedule na vašem okně se tedy zajímejte, zdali se vyplatí inzerovat v nějakých místních novinách.

Vhodné je také vytvořit si webové stránky, kde nemovitost budete inzerovat – na některých realitních serverech také můžete umístit odkaz vašich stránek. Zpětné odkazy pomůžou zvýšit pozici vaší webové stránky ve vyhledávačích – možný zájemce o nemovitost se na vaše stránky může dostat po zadání ulice. O tom, jak funguje optimalizace webových stránek pro vyhledávače, se dočtěte například na serveru Zdrojak.cz

Účto_tip_změny21

Nic nezatajujte

Následně budete muset absolvovat prohlídky se zájemci. Nic před nimi nezatajujte, buďte uvolnění a sdělte jim veškeré informace. Vypíchněte především klady nemovitosti. Značně nepříjemný je pro kupující pocit, když se jim zdá něco v nepořádku. Setkal jsem se téměř s panickým strachem kupujících nemovitost, kteří několikrát chtěli vycouvat, protože se jim majitel dané nemovitosti nezdál důvěryhodný a mysleli si, že je chce podvést. Jediné řešení je otevřenost, empatie a na veškeré otázky kupujících pohotově a pravdivě odpovídat, tvrdí pracovník realitní kanceláře, který si nepřál být jmenován.

Pokud je ze strany potenciálního kupujícího vyjádřen vážný zájem, pak bude následovat velice zdlouhavé jednání. Bude nutné k nemovitosti vytvořit kupní smlouvu nebo také i smlouvu o smlouvě budoucí. Vytisknout smlouvy z internetu však v řadě případů nestačí a je vhodné přemýšlet o právních službách. Pokud kupující má vlastního právníka a bere si hypotéku, pak ve smlouvách budete muset řešit celou řadu změn a úprav, které budou nejen právně, ale i psychologicky náročné – prodej nemovitosti se totiž může protáhnout i na několik měsíců. Rady, jak vybrat dobrého právníka, pokud kupujete nemovitost, přineseme v dalším článku.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).