Hlavní navigace

Jak investovat v roce 2005 - rada odborníků

7. 1. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V uplynulém roce jsme zaznamenali růst akciových trhů, které předvedly několikanásobné zhodnocení oproti vkladům v bankách. Jak ale investovat v letošním roce, abyste dosáhli maximálních výnosů? Zeptali jsme se odborníků – a jejich názory se značně liší.
David Pišťák - HVB Bank

David Pišťák, HVB Bank

Celkový obrázek světové ekonomiky se příští rok příliš nezmění. Celosvětový růst bude mírně nižší než v roce 2004, avšak stále na solidní úrovni. Z tohoto důvodu lze očekávat, že akcie budou výnosnější než dluhové instrumenty (což jsou např. dluhopisy, depozita, směnky či fondy peněžního trhu).

Z regionálního pohledu by mohly být zajímavé americké akcie následované akciemi evropských firem. Čína již zřejmě neudrží rychlost růstu z posledních let a investice do tohoto regionu neslibují nadprůměrné výnosy. Rovněž v regionu střední a východní Evropy lze očekávat pouze průměrné výkony.

Dluhové instrumenty mají za sebou vynikající rok, ale rok 2005 bude spíše ve znamení ústupu z výsluní, především u dluhopisů s delší dobou splatnosti. Jako bezpečnou investici s průměrným výnosem lze doporučit fondy peněžního trhu.

Na devizových trzích lze očekávat zklidnění situace. Koruna může ve vztahu k EUR dále mírně posilovat, zatímco oslabování USD proti EUR je téměř u konce.

Tip pro korunového investora: nákup US akcií v případě, že se kurz EUR/USD stabilizuje kolem 1,35 dolaru za euro.

Petr Schůt - ISČS

Petr Schůt, Česká spořitelna

Máme za sebou třetí rok významného růstu středoevropských akciových trhů, zatímco americké a evropské akciové trhy se stále nemohou dostat na výraznější růstovou dráhu. Česká koruna výrazně posílila proti euru i proti americkému dolaru a předpokládá se pokračování tohoto trendu. Úrokové sazby v ČR již zřejmě nebudou dále klesat a pravděpodobnější je scénář jejich stagnace nebo růstu.

Odhady růstu akciových trhů na příští rok se pohybují kolem 8 – 10 %. Více optimismu vyjadřují analytici pro středoevropské trhy z důvodu pokračujícího konvergenčního efektu. Investice v dolarech, ale i v eurech při posilování koruny v sobě nesou riziko snižování reálného výnosu v korunách. Krátkodobé investice do akcií jsou samozřejmě stále spojeny s rizikem, které lze snížit investováním na delší dobu a rozložením investice v čase.

Doporučení:

K udržování potřebné likvidity bych doporučil udržovat dvojnásobek této částky ve fondu peněžního trhu.

Pro možnost investování další části volných prostředků je mým standardním doporučením pravidelná investice určité částky v relativně stálé struktuře podílu investic do dluhopisů a akcií. Jejich poměr je dán individuálně podle toho, do jaké míry je investor ochoten tolerovat výkyvy v hodnotě celkové investice. U dluhopisů bych zvolil dluhopisové fondy v českých korunách, které investují ve středoevropském regionu. U akcií bych příští rok volil dvě třetiny ve fondech investujících ve středoevropském regionu a jednu třetinu na trhu USA.

Na trhu však roste i nabídka zajištěných produktů. Jejich výhodou je, že jsou zpravidla v korunách, zajišťují plný návrat investované částky a umožňují podílet se na růstu trhu, pokud k němu dojde. Pro dlouhodobější investice bych proto doporučil opatrným investorům namísto přímé investice do akciových fondů zvolit zajištěný fond v českých korunách. Ideálně opět ve struktuře dvě třetiny na středoevropském trhu a jednu třetinu v USA.

Pro klienty, kteří chtějí mít šanci zvýšit krátkodobě výnos ze svých vkladů, je na trhu i nový typ vkladů, které vedle základního výnosu nabízejí i možnost jeho zvýšení prostřednictvím prémie. Ta je vázána na splnění určité podmínky. U krátkodobých vkladů je to zpravidla vývoj směnného kurzu koruny.

Redakční komentář

Při investicích je vždy důležité mít na paměti, za jak dlouho budete peníze potřebovat (časový horizont), jaké riziko jste ochotni podstoupit a jak rychle budete potřebovat v případě nutnosti investici zpeněžit (likvidita). Investor nesmí zapomínat ani na rozložení rizika mezi více druhů investic – lidově nedávat všechna vajíčka do jednoho košíku.

A stále platí: Minulé výnosy nezaručují výnosy budoucí. Jestliže v uplynulém roce přinesly investice do akcií nejvyšší zhodnocení, neznamená to, že se situace bude opakovat i v letošním roce. (Což samozřejmě naopak neznamená, že se opakovat nemůže.)

Anketa

Kam bude směřovat nejvíce vašich investic v tomto roce?

4 %
23 %
20 %
32 %
1 %
4 %
4 %
12 %
Odpovědělo 241 čtenářů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).