Hlavní navigace

Jak bezpečně platit na internetu: Mobilní peněženky a agregátoři plateb

17. 5. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Obchodníkovi nemusíte předávat cenné údaje jako je číslo karty nebo váš bankovní účet. Rychle a bezpečně lze zaplatit i přes prostředníky.

Mobilní peněženky začínají být fenoménem teprve od roku 2012, přestože mají za sebou již pár let života. V České republice v době publikace článku existují jen dvě: MasterCard Mobile a Mobito. Společnost Visa Europe mobilní peněženku V.me pro Česko teprve připravuje.

Mobito: bez karet i bez internetu

Na rozdíl od mobilních peněženek, které fungují mimo Českou republiku, naše česká peněženka Mobito má jednu unikátní zvláštnost: internet její používání zpříjemní, ale není nezbytný. Mobito lze totiž ovládat i přes SMS. Mobito provozuje česká společnostz MOPET CZ.

O Mobitu se není nutné v tomto článku detailně rozepisovat, vše jsme již publikovali:

MasterCard Mobile: velká sláva teprve přijde

Druhá peněženka s názvem MasterCard Mobile na svoji velkou slávu teprve čeká. MasterCard Mobile provozuje Československá obchodní banka a v době publikace článku funguje jako jedno sběrné místo (tedy pomyslná peněženka) pro jakékoli platební karty MasterCard a Visa, s povolenými platbami na internetu. MasterCard Mobile v ČR existuje v podobě aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android, iOS a Windows Mobile, s jejíž pomocí můžete pak platit na internetu i bez fyzické přítomnosti vaší platební karty. Podrobný popis služby najdete v článku MasterCard Mobile v obrazech. Jak se aktivuje a jak funguje.

Agregátoři plateb

Vše na jednom místě – těmito slovy lze charakterizovat agregátora plateb. Jeho úkolem je pod hlavičkou značky své firmy zkoncentrovat nabídku nejrůznějších platebních metod. Zatímco koncovému spotřebiteli je v zásadě jedno, prostřednicvím koho provede platbu za zboží a služby, obchodník akceptaci plateb řešit musí.

V České republice máme 3 agregátory plateb:

Agmo

Společnost AGMO můžete často vidět ve spojení s platbami přes SMS. Oproti svým konkurentům má výhodu, že je zároveň telekomunikačním operátorem, což zaujme zvláště obchodníky preferující rychlé platby přes mobil.  Působí v České republice, v Polsku, Slovensku a v Maďarsku.

Zákazníci AGMO při používání mobilních plateb v drtivé většině posílají Premium SMS (83 %), na zpoplatněná čísla volá menšina (17 %). Lidé si zvykli používat rychlé bankovní převody, ze statistik AGMO je preferuje 64 % zákazníků, zbývajících 36 % volí platbu kartou.

Chystané novinky

AGMO v roce 2013 připravuje v rámci bankovních plateb vstup na Slovensko a do Polska. Obchodníci i zákazníci se mohou těšit na rozšíření služeb v rámci produktu Platba kartou.

GoPay

GoPay se může pochlubit cca 2500 prodejními kanály (tedy eshopy). Za rok 2012 společnost měla objem plateb v hodnotě cca 600 mil. Kč. Působí v Česku a na Slovensku.

Ze zkušeností GoPy bankovní platby, včetně online bankovních tlačítek, preferuje cca 35 %, a platby prostřednictvím platebních karet cca 55 %.

Chystané novinky

Pro rok 2013 GoPay chystá novinku v podobě tzv. řetězených plateb. Řetězené platby využijí obchodníci, kteří např. provozují prodejní portál typu fler.cz, kde se vykytuje mnoho prodejců a kupujících a provozovatel platformy požaduje z každé realizované transakce určitý podíl. V principu to funguje tak, že platba od kupujícího je připsána na účet prodejce, ze kterého je provozovatelem platformy předem definovaná část převedena na účet provozovatele, odpadá tedy pro provozovatele nutnost řešit provizní systém. Parametr dělení platby si provozovatel může nastavovat např. podle typu kategorie prodávaného produktu nebo podle ceny produktu.

Pro chytré telefony připravuje mobilní platební bránu, jejíž prostřednictvím bude možné platit za služby a zboží z prostředí mobilních telefonů. Mobilní aplikace se připravuje i pro jejich internetovou peněženku, která podporuje CZK a EUR měnu.

PayU

Agregátor PayU má více než 1300 klientů. Za všechny lze jmenovat například
Mall.cz, Aukro.cz, Heureka.cz, Kasa.cz, Lékárna.cz, Tipsport.cz, Fortuna.cz, Student Agency nebo CZC.cz. Platební brána PayU funguje v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Rusku, na Ukrajině a v Turecku.

Nejvyužívanější platební metodou mezi zákazníky je platba rychlým online převodem, přes tzv. platební tlačítko. Touto metodou je uskutečněno v současné době cca 70 % objemů plateb, přičemž se dá předpokládat, že tento trend bude dále pokračovat v růstu. Druhou nejčastější platební metodou je úhrada platební kartou (cca 22 %). Také se jedná o online platbu, její oblíbenost mírně klesá vlivem čím dál větší obliby platebních tlačítek a rozšiřování jejich portfolia. PayU nabízí také platbu přes běžný bankovní převod nebo složenku. Těchto plateb se přes PayU běžně uskuteční okolo 7 %. I zde je možné pozorovat mírný pokles podílu těchto plateb. Pouze 0,1 % celého objemu pak zákazníci zaplatí hotovostní platbou na terminálech Sazky a přepážkách České pošty. Mobilní platba Mobito si prozatím své zákazníky hledá, ale věříme v její nárůst.

Více než třetina (36 %) všech úhrad platebními tlačítky je uskutečněna přes internetové bankovnictví České spořitelny. Druhým nejvyužívanějším rychlým online převodem je tlačítko Komerční banky (17 %). Shodně, kolem 13 % mají tlačítka Raiffeisenbank, GE Money Bank a mBank.

Chystané novinky

Společnost PayU nedávno spustila službu MasterCard Mobile CZ. PayU (zatím jako jediný platební systém v České republice) funguje v ramci partnerstvi IPSP Visa a Payment Facilitator pro MasterCard ve spolupráci s ČSOB. Implementuje speciální anti-fraud monitoring systému, který lépe vyhodnotí riziko podvodných transakcí. Spolupráci v oblasti online plateb chystá i pro ČSOB a Unicredit. Novinkou je i to, že připravuje nabídku nákupu na splátky.

Závěr

V přechozích článcích seriálu Jak platit a přijímat platby na internetu jsme si popsali minimálně 10 dostupných metod placení. Každá metoda vyžaduje uzavření smlouvy s dalšími subjekty a implementaci platebního řešení na web ochodníka. Pokud si toto obchodník zajistí sám, může se těšit z dobře nasmlouvaných provizí za příjem plateb. Ale představa, že využití služeb agregátora platby znamená vyšší výdaje na odměně za zprocesování plateb, je mylná.

V současné době čeští agregátoři plateb mají mnohdy i lepší poplatky, než v případě samostatně uzavřené smlouvy eshopu s bankou. Hlavní výhodou, svědčící pro využití služeb agregátorů plateb, je již zmíněné vše na jednom místě. Obchodníkovi stačí uzavřít smlouvu s jedním agregátorem, a tím se mu otevře cesta k několika desítkám různých platebních způsobů. Obchodník tak nemusí ztrácet čas sjednáváním smluv, vyjednáváním podmínek, programováním webu a řešením chyb a reklamací plateb, o toto všechno může postarat někdo jiný.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).