Hlavní navigace

Jak bezpečně platit na internetu? Platba z účtu, kartou a SMS

26. 4. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Nakupovat na internetu je snadné a bezpečné. Zajímejte se však o to, jak můžete zaplatit a chtějte zboží či službu zaslat nebo poskytnout neprodleně.

V minulých článcích seriálu Jak platit a přijímat platby na internetu jsme se na placení dívali z pohledu eshopu, tedy obchodníka. Nyní se budeme věnovat zákazníkům a stručně si projdeme výhody a nevýhody jednotlivých plateb.

Přehled platebních metod

 1. Klasický příkaz k úhradě z bankovního účtu
 2. Platební tlačítko, ePlatba – převod v rámci banky s podporou internetového bankovnictví dané banky
 3. eSloženka – e-mailová výzva k platbě s možností převodu v rámci stejné banky
 4. QR platba – uživatelsky komfortní příkaz k úhradě, časem možná i platební kartou
 5. Dobírka
 6. Platební karta
 7. Premium SMS
 8. Platba v hotovosti (na pobočce obchodu, v úložně, u partnera eshopu apod.)
 9. Platební portály – Moneybookers/Skrill, PayPal, Paysec, Yandex apod.
 10. Mobilní a internetové peněženky – GoPay, Mobito, MasterCard Mobile, V.me
 11. Agregátoři plateb – Agmo, GoPay, PayU

Platba z bankovního účtu


Autor: Agmo

Platba z účtu je pro plátce bezpečná a srozumitelná, náklady jsou nulové či zanedbatelné. Pokud jde platba serióznímu eshopu, je zde minimální riziko. Nejčastější chyby vznikají při samotném vyplňování údajů platby, kdy dochází k omylům v zadání čísla účtu, kódu banky a dalších identifikačních prvků platby (variabilní symbol, specifický symbol nebo text pro příjemce). Pokud platbu pošlete na správný účet, ale pod špatným variabilním symbolem, příjemce ji hned neindetifikuje. O peníze se bát nemusíte, ale bude potřeba eshop kontaktovat a navést jej k identifikaci platby. Horší situace nastane, když se spletete v čísle účtu a v kódu banky. Pakliže daný účet neexistuje, platba se zhruba do 4 pracovních dnů vrátí zpět, ale když účet existuje, máte malér a budete muset s majitelem účtu řešit vrácení peněz.

Nevýhodou klasické platby převodem z účtu je délka doby, než dojde k připsání prostředků na účet obchodníka. Platbu můžete zrychlit tím, že peníze pošlete ze stejné banky, v jaké má účet obchodník. Při platbě z jiné finanční instituce se doba pro expedici zboží prodlouží minimálně o 1 pracovní den.

Chybovat je lidské, proto na eliminaci těchto chyb a zrychlení komfortu platby vznikly nástroje jako Platební tlačítko nebo QR platba. Při jejich využití už jen provedete optickou kontrolu, zda jsou předvyplněné údaje správné, a poté potvrdíte platbu. Jestliže preferujete platbu z bankovního účtu a eshop nabízí tyto platební služby, určitě je využijte.

Platební tlačítko a QR platba eliminují chyby při zadávání platebních údajů. ePlatba zychlí expedici zboží k vám.

Dobírka

Platba dobírkou ve statistických číslech sice pomalu klesá, ale stále jde o oblíbenou formu. Při využití dobírky nemusíte platit předem a ještě získáte čas prodloužením úložní doby, Některé eshopy a obchodníci ale dobírku nevidí rádi, protože pro ně znamená velké riziko nevyzvednutí zboží a následné ztráty za zaslání a balné. Obdobně je problém platit dobírkou na aukčních webech, kde prodávají běžní občané. Sami si totiž vyzkoušeli tu opačnou stranu, kdy zaslali zboží a příjemce si jej nevyzvedl. Nedivte se proto, když u eshopu dobírku nenajdete.

Příklad poštovní dobírkové poukázky typu "C". Příjemce platbu obdrží v hotovosti.
Autor: Česká pošta, s. p.

Příklad poštovní dobírkové poukázky typu „C“. Příjemce platbu obdrží v hotovosti.

Dobírka je pro kupujícího relativně bezpečná, ale pro eshop znamená riziko marných nákladů a neprodané zboží.

Platební karta

Platit kartou na internetu se bát nemusíte, zvláště na českém internetu. Banky si své platební brány dobře hlídají a transakce kartou jsou i průběžně monitorované. Platba kartou má dvě výhody.

Vydavatelé karet motivují bonusy, takže při platbě kartou můžete dostat ještě nemalou částku zpět. Tak například, koupíte si novou elektroniku v hodnotě 20 000 Kč a pokud vám karta nabídne bonus 2 % z platby, máte „v kapse“ 400 Kč.

Platba kartou je automaticky „pojištěná“. Pokud neobdržíte zboží nebo službu, kterou jste uhradili kartou, můžete ji reklamovat u vydavatele karty a časem dostanete peníze zpět. Při platbě jinou metodou si tuto výhodu užít nemůžete.

Bezpečnost platby kartou lze ovlivnit také dvěma způsoby. Většina vydavatelů karet umí nastavit limity pro platby na internetu, takže se nemusíte bát, že vám kartu někdo schválně „vyluxuje“. Před transakcí povolíte  platby na internetu a po transakci je opět zablokujete.

Druhou možností je platba pomocí 3D Secure. Pokud to váš vydavatel karty umí, při platbě vám přijde SMS s jedinečným kódem transakce, ten zadáte do formuláře a teprve poté je platba schválena.  Pro paranoiky existuje i alternativa v podobě virtuálních karet, které mají proměnlivé platební údaje, jedinečné pro každou transakci.


Autor: Agmo

Platba kartou je bezpečná a je spojená s věrnostními programy a garancí vrácení peněz při neposkytnutí zboží nebo služby. Platební kartu můžete nastavit i pro opakované platby, na které nechcete myslet.

Premium SMS a platby přes SMS

SMS umí poslat každý a tuto platební metodu není potřeba představovat. Její výhodou je okamžitá použitelnost, rychlost a jednoduchost. Jen si dávejte pozor, komu Premium SMS zasíláte. Existuje totiž mnoho podvodných inzerátů, které mají jediný cíl: získat provizi z vaší zaslané SMS. Nejčastěji jde o nabídky půjček nebo práce, vy pošlete SMS v hodnotě 99 Kč, příjemce vám poděkuje automatickou odpovědí a to je vše. Nic víc se nestane a hádat se pro 99 Kč nechce každý.

skoleni9_11

U seriozních služeb však jde o účinnou metodu, jak snadno zaplatit a ihned začít služby používat. Platbu přes SMS lze navíc použít i pro opakované platby. Limitováni jste jen výší kreditu na vaší SIM, nebo výší faktury, kterou vám pak pošle mobilní operátor.

Příklady plateb SMS, se kterými se můžete běžně setkat:

 1. Jízdenka v MHD
 2. Jízdenka na vlak a dálkový autobus
 3. Skipasy
 4. Parkovné
 5. Platby u lékaře a reegulančí poplatky
 6. Správní poplatky (například výpis z registru apod.
 7. Prodejní automaty (cukrovinky, nápoje, občerstvení)
 8. Nákup CD/DVD, elektronické knihy
 9. Prodej novin a časopisů
 10. Rezervace a prodej vstupenek (kina, divadla a podobně)
 11. Internetové připojení
 12. Prémiové televizní kanály
 13. Pojištění
 14. Klubové poplatky (tělovýchovní poplatky, členské poplatky)

Autor: Agmo

Premium SMS je snadná a rychlá metoda, jak zaplatit za služby, které chcete ihned používat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).