Hlavní navigace

Den s Mobitem (FOTOREPORTÁŽ)

29. 3. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Mobito je taková platební karta v mobilním telefonu. Zajímalo nás, jak se používá v praxi. Vyrazili jsme proto do města a přinášíme fotoreportáž z našeho výletu.

Mobito je jedním z projektů, který vám umožňuje platit přes mobilní telefon. Na rozdíl od ostatních bezkontaktních plateb zde nepotřebujete telefon s technologií NFC. S Mobitem můžete platit i pokud nemáte chytrý telefon nebo internet v mobilu. V našem minulém článku jsme psali, že zjistíme, jak si Mobito vede po půl roce nejen teoreticky, ale vyzkoušíme si jej v reálném životě. Vyrazili jsme proto do města vyzkoušet, jak je Mobito uživatelsky přívětivé v praxi.

Vyzkoušeli jsme si, jak si poslat peníze mezi lidmi nebo jak nabít někomu z rodiny kredit. Protože Češi jsou národ nevěřících Tomášů, podívali jsme se i na to, jak snadno se Mobito blokuje v případě, že vám někdo ukradne mobil. Pak už jsme se vydali do víru Prahy, abychom vyzkoušeli placení s Mobitem u obchodníků. 

Po příjemné snídani v kavárně jsme zamířili na kruhový trénink. Abychom toho ale nevypotili moc, následoval zdravý oběd. S plným břichem jsme si taxíkem zajeli nakoupit a pak se nechali opečovávat v kosmetickém salonu. Den jsme zakončili drobnou večeří a doma pak nákupem písničky z e-shopu. 

Než poprvé zaplatíte

Abyste mohli začít Mobito používat, je nutné se zaregistrovat. Stáhnete-li si bezplatně aplikaci Mobito do svého chytrého telefonu, můžete provést registraci celou jen přes svůj mobil.

Máte-li starší telefon bez operačního systému (Android, iOS), probíhá celá registrace přes registrační formulář. Mobito si pak spravujete v tzv. Mobito portálu.

Jak si poslat peníze?

Abychom si mohli vyrazit, bylo potřeba si nejdříve nabít naši peněženku v mobilu. V tomto ohledu se vám nabízí dvě možnosti. Mobito si můžete ve svém mobilu provázat s běžným účtem některé z partnerských bank nebo si sem můžete poslat peníze z běžného účtu příkazem k úhradě. Svou mobilní peněženku můžete naplnit i tak, že vyprázdníte s laskavým svolením Mobito někoho jiného. (Platbu samozřejmě musí zadat ten, kdo vám peníze posílá.)

Pokud chce tedy uživatel Mobita někomu poslat peníze, je nutné se do Mobita přihlásit zadáním PINu a volbou možnosti „Poslat peníze“. Následně musíte zadat telefonní číslo, na které budete peníze posílat. Pokud máte stejně děravou hlavu jako my, můžete vybrat příjemce peněz i ze svého seznamu, je-li zde uložený. 

Před platbou je nutné uvést telefonní číslo příjemce. Buď zadáním čísla nebo výběrem kontaktu ze seznamu.

Před platbou je nutné uvést telefonní číslo příjemce. Buď zadáním čísla nebo výběrem kontaktu ze seznamu.

Pak už jen stačí zvolit částku, potvrdit PIN a peníze odeslat. Příjemci se v Mobitu objeví hláška o přijatých prostředcích. 

Možná, že to nevíte, ale přes Mobito můžete zaplatit i tomu, kdo ho nemá. Pošlete-li peníze na telefonní číslo, které nevyužívá Mobito (před odesláním budete dotázáni, zda na toto číslo chcete peníze opravdu odeslat), budou zde na něj čekat 14 dní. To je doba, kterou má příjemce na to, aby si Mobito zřídil. Peníze se pak automaticky připíší. Pokud tak do dvou týdnů neudělá, vrátí se prostředky do Mobita odesílatele.

Nabijte si kredit

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo si neplatí paušál, můžete mu přes Mobito dobít kredit nebo si ho poslat na své číslo.

Přes Mobito můžete dobít svým blízkým kredit do mobilního telefonu.

Přes Mobito můžete dobít svým blízkým kredit do mobilního telefonu.

V případě, že byste chtěli poslat kredit na číslo, které využívá paušál, nebude možné platbu odeslat.

Jak zablokovat Mobito při krádeži telefonu?

V případě, že byste měli v Mobitu prostředky (nebo ho měli navázaný na svůj účet) a někdo vám ukradl mobilní telefon, o své peníze nepřijdete. Vstup do aplikace je zabezpečen PINem. Kromě toho ale doporučujeme navštívit Mobito portál a zde aplikaci deaktivovat.

Po odpojení na Mobito portálu se zobrazí ikona aplikace jako neaktivní.

Po odpojení na Mobito portálu se zobrazí ikona aplikace jako neaktivní.

Pokud nemáte v dosahu počítač s internetem, můžete využít i blokační linku s nepřetržitým provozem na čísle 840 888 111. 

Mobito funguje i bez internetu

Mobito můžete použít i v případě, že nemáte ve svém mobilu internet. Pokud máte chytrý telefon, je nutné mít ale zapnutý příjem dat. Operátoři za data stažená při použití Mobita nic neúčtují. To neplatí pro případ, kdy navštívíte App Store nebo Google Play, abyste si aplikaci Mobito stáhli. Může se vám navíc stát, že pokud povolíte data, bude si váš chytrý telefon chtít stáhnout nějaké aktualizace, které se Mobita netýkají. Tato data už vám ale operátor naúčtuje. 

Máte-li starší telefon nebo si neplatíte data paušálně, můžete využívat Mobito i přes zprávy na display. Do aplikace se pak dostanete přes tento kód.

Máte-li starší telefon nebo si neplatíte data paušálně, můžete využívat Mobito i přes zprávy na display. Do aplikace se pak dostanete přes tento kód.

Pokud tedy nechcete riskovat platbu za stažená data, funguje mobilní peněženka i pomocí tzv. zpráv na display, za které nic neplatíte, protože fungují na základě signálu mobilního telefonu. Pak se do Mobita dostanete přes volbu kódu *135*#. 

Chcete znát argumenty tvůrců Mobita, proč používat tuto mobilní peněženku? Zajímají vás jejich další plány? Přečtěte si rozhovor s výkonným ředitelem společnosti Mopet, která Mobito provozuje.

Hurá do města

Když jsme se do Mobita zaregistrovali a nabili si sem peníze, můžeme vyrazit do města vyzkoušet, jak se s Mobitem platí u obchodníků. Každý z nich má na svých dveřích nálepku. Jejich seznam najdete na webu Mobita, stejně jako různé akční nabídky, které obchodníci spojení s Mobitem nabízejí.

Obchody, kde se dá platit s Mobitem, jsou označeny nálepkou.

Obchody, kde se dá platit s Mobitem, jsou označeny nálepkou.

Snídaně v kavárně La Dolce Vita

Ráno jsme posnídali v příjemné tiché kavárně La Dolce Vita a po vzoru názvu si pochutnali na skvělém štrůdlu. 

Zde funguje Mobito tak, že majitel peníze přijímá přímo do svého mobilu. Vaším úkolem je tedy najít Mobito číslo, které je buď na stole nebo v blízkosti pokladny na další nálepce.

Přes Mobito číslo obchodníka mu pak útratu zaplatíte. 

Studio Contours

Abychom neměli špatné svědomí s hříšně kalorické snídaně, zamířili jsme do studia Contours, kde jsme si vyzkoušeli zdejší kruhový trénink.

Zde mají Mobito integrované přímo do pokladního systému. Mobito číslo tu proto nenajdete. Obsluha pokladny zadá platbu, vy jí sdělíte své telefonní číslo a do Mobita přijde hláška o částce k zaplacení.

Při integraci Mobita do pokladního systému obchodníkovi sdělíte své telefonní číslo a on vám pošle částku k úhradě.

Při integraci Mobita do pokladního systému obchodníkovi sdělíte své telefonní číslo a on vám pošle částku k úhradě.

Oběd v Country Life

Abychom to s tím hubnutím nepřeháněli, zašli jsme na oběd do Country Life, kde najdete samé zdravé pochoutky.

Platíme za oběd.

Platíme za oběd.

Taxíkem za nákupy

Po obědě nás přepadla lenost, proto jsme si na cestu za nákupy zavolali Sedop Taxi. V každém voze najdete Mobito číslo, na které provedete úhradu.

I za taxi se dá platit Mobitem.

I za taxi se dá platit Mobitem.

Nákupy ve Sportisimu

I ve Sportisimu jsme nákup zaplatili Mobitem. Platba se obchodníkovi připsala v několika vteřinách, stejně jako nám potvrzení o úspěšné platbě.

Kosmetika a kadeřnictví v Dolce Diva

Naši reportáž jsme završili neméně příjemně. Zašli jsme si do kadeřnictví a na kosmetiku, za kterou jsme mohli opět zaplatit přes Mobito. 

Večeře v Coloseu

Na večeři jsme zamířili do Colosea. Zde najdete Mobito číslo na účtence. Chcete-li nechat spropitné, prostě o něj navýšíte placenou částku. Zde ale bylo nutné zadat i variabilní symbol platby, který v případě restaurace rozlišuje obsluhu, která platbu přijímá.

V Coloseu najdete Mobito číslo na účtence.

Nákup přes e-shop

Večer jsme ještě neměli utrácení dost a proto jsme se rozhodli si koupit písničku. S Mobitem se dá zaplatit i v některých e-shopech. Jejich seznam najdete na webu Mobita.

Na e-shopu si vyberete konkrétní písničku a systém vás platbou sám provede. Nejprve potvrdíte z nabízených možností platbu Mobitem. Pak do formuláře zadáte své telefonní číslo, na které vám přijde platba k úhradě. Tu potvrdíte PINem a odešlete. V Mobitu i na webu e-shopu se objeví hláška o úspěšném zaplacení.

Účto_tip_změny21

Den s Mobitem jsme si užili. A to nejen proto, že jsme si dopřávali. Platby probíhaly velice rychle a bez problémů. Mobilní peněženka vám může dost dobře suplovat vaši platební kartu nebo ji zastoupit v případě, že obchodník nemá terminál. Mobilní telefon má totiž každý. Jedinou nevýhodou je, že dosud není Mobito masově rozšířené. V Praze není s placením Mobitem problém, v menších městech už může být. Doufejme, že je to jen otázka času.

Chcete z naší reportáže vidět více? Podívejte se do naší fotogalerie: 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).