Hlavní navigace

Hypotéky zlevňují i zdražují a banky opět nabízejí kreditky s vratkou

4. 7. 2017
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Prodloužení bonusů za uzavření smlouvy, nové designy platebních karet, kreditka s vratkou, ale i nové internetové bankovnictví. Přehled novinek bank, pojišťoven a dalších finančních institucí.

Banky a jiné finanční i nefinanční instituce své produkty a služby pravidelně inovují. Současně s tím, jak jsou novinky zaváděny, vás v aktualitách na Měšci informujeme o tom, která instituce změnila své služby nebo zavedla nové. Máme pro vás souhrn novinek, které finanční společnosti připravily v průběhu června 2017.

Pojištění

Allianz: pojištění pro řešitele bankrotů

Allianz pojišťovna spustila nové pojištění profesní odpovědnosti pro akreditované osoby v oblasti zadlužení. Nabízí jej samostatně, ale i jako součást profesní odpovědnosti poskytovatele sociálních služeb.

Pojištění je reakcí na novelu insolvenčního zákona, která začala platit 1. července 2017. Na základě novely se budou moci řešením osobních bankrotů zabývat jen ti, kteří získají akreditaci ministerstva spravedlnosti.

Poskytovatelé výše zmíněných služeb nově nesmí od dlužníků požadovat poplatky a navíc musí garantovat, že jsou kryti příslušným pojištěním. Minimální limit plnění je 1 000 000 Kč, maximální pak 5 000 000 Kč. Cena pojištění je individuální a začíná na 2000 Kč ročně.

ERV: celoroční pojistka se speciální asistencí

ERV pojišťovna začala nabízet nové celoroční pojištění s názvem MultiTrip. To obsahuje klasickou pojistnou ochranu a specializovanou cestovní asistenci a péči sítě Euro-Center na všech kontinentech.

Pojištění si můžete sjednat ve dvou variantách:

 • Comfort,
 • Premium,

U každé z nich si následně můžete vybrat, jestli chcete pojistit v rámci Evropy nebo celého světa. Pojištění si můžete sjednat buď se spoluúčastí, nebo bez ní. V rámci pojištění během roku není omezen počet cest. Každá ale smí trvat maximálně 45 dní.

Klienti Europ Assistance mohou využít i LeasePlan

Společnost Europ Assistance spolupracuje od června 2017 v oblasti poskytování technických asistenční služeb se společností LeasePlan Česká republika. Pokud máte operativní leasing, můžete nově možnost v rámci asistenčního programu čerpat služby od obou společností.

Využít můžete služby poskytované v nouzi (technická pomoc v místě události, odtah, zapůjčení náhradního vozidla), ale i služby VIP asistence (zajištění donáškových služeb, péče o domácnost, business services).

Škoda Financial Services: bonus až 30 000 Kč při financování úvěrem

Společnost ŠKODA Financial Services nabízí nově ve spolupráci se ŠKODA plus benefit ve výši 20 000 Kč při financování ojetého vozu formou akčního úvěru BENEFIT. Pokud se rozhodnete financovat úvěrem vybrané vozy ŠKODA s pohonem CNG, činí bonus 30 000 Kč.

Při financování ojetého vozu získáte také Prodlouženou záruku bez poplatku, a pokud máte vůz na protiúčet, získáte výkupní bonus 10 000 Kč. Stáří vozu na výkup ani typ auta nejsou v tomto případě omezeny.

Na začátku financování je možné si zvolit výši akontace, a to od 10 % do 70 % ceny vozu. Minimální financovaná hodnota činí 20 000 Kč. Výše splátek je pak garantovaná po celou dobu trvání smlouvy.

UNIQA: nové pojištění aut pro Mitsubishi

UNIQA pojišťovna spustila nové pojištění aut, a to ve spolupráci se společností Mitsubishi Motors CZ. Pojištění je určeno pouze pro vozy značky Mitsubishi a zahrnuje jak povinné ručení, tak havarijní pojištění.

Povinné ručení kryje škody na majetku i újmu na zdraví, která je způsobena provozem auta, a to jednotlivě do výše 100 000 Kč. Pojišťovna navíc k balíčku přidá bez poplatku úrazové pojištění dětí v autě.

Havarijní pojištění kryje:

 • havárii,
 • odcizení,
 • živelní škody,
 • škody způsobené vandaly,
 • pád předmětů na auto,
 • poškození měkkých částí vozidla zvířaty.

Součástí je i GAP pojištění, v rámci kterého obdržíte pojistné plnění ve výši odpovídající pořizovací ceně vozu, pokud během prvních tří let dojde k dílčí či totální škodě. Dále se pojištění vztahuje na:

 • veškerá skla na vozidle,
 • pneumatiky a ráfky,
 • dodatečnou výbavu,
 • příslušenství.

V době opravy vozu máte nárok na náhradní auto. Pokud si vůz necháte spravit v autorizovaném servisu Mitsubishi, máte spoluúčast sníženou o 50 %.

Součástí je i telematická asistence SafeLine. Nabídka je určená pro soukromé osoby, ale i podnikatele a k dispozici jsou všechny způsoby financování vozidla. Po první škodě nebudete přestupňováni do malusu a zůstane vám dosavadní vyjetý bonus.

Wüstenrot: prodlužujeme stávající podmínky

Stavební spořitelna Wüstenrot se rozhodla prodloužit do konce roku 2017 podmínky pro úvěr u Půjčky ProBydlení. Ta je poskytována na pořízení družstevního bydlení. Úvěr bude poskytnut zcela bez zajištění pro jednu osobu do 750 000 Kč a pro více osob až 1 500 000 Kč.

Úvěr je možné využít na financování úhrady za převod družstevního podílu nebo za převod podílu v právnické osobě, pokud se vy jako žadatel o úvěr (nebo osoba blízká) stanete nájemcem bytu. Nejvýše 30 % z celkové výše úvěru také můžete použít na rekonstrukci či modernizaci bytu. Zpracování a uzavření Půjčky ProBydlení v PÚ tarifu je bez poplatku, stejně jako vedení úvěrového účtu.

Do 30. září 2017 spořitelna odpouští i poplatek uzavření smlouvy o stavebním spoření.

Bankovní služby

Akcenta: měníme název

Akcenta, spořitelní a úvěrní družstvo, změnila svůj oficiální název na Československé úvěrní družstvo. Dle oficiálního vyjádření se tak stalo hlavně kvůli zjednodušení svého pojmenování.

Rebranding někdejšího spořitelního družstva jsme plánovali už dlouho. Původní název – AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo byl příliš komplikovaný. Věříme, že nové jméno je pro klienty jednodušší a je lepší také z hlediska marketingu, uvedl ke změně Anton Halúska, předseda představenstva Československého úvěrního družstva. Nový název podle něj více odpovídá zaměření samotného družstva.

Air Bank: snižujeme i zvyšujeme úrokové sazby

Air Bank v červnu přistoupila ke snížení úrokových sazeb u hypotečních úvěrů nad 1 500 000 Kč a ke zvýšení úrokových sazeb u hypoték do 1 500 000 Kč. Nové úrokové sazby uvádíme v tabulce.

Nová výše úrokových sazeb.
Autor: Air Bank

Nová výše úrokových sazeb.

Pokud ale zvolíte místo fixace na 5 let pohyblivou sazbu, budou úrokové sazby ještě o 0,01 % vyšší.

ČS: zlevňujeme hypotéky

Česká spořitelna naproti tomu přikročila pouze ke zlevnění hypoték. To se dotklo všech hypoték do 80 % LTV. U pětileté a osmileté fixace snížila úrokovou sazbu, která nově začíná na 1,99 % p.a. U desetileté fixace začíná úroková sazba nově od 2,09 % ročně.

Na nejnižší nabídku však nedosáhne každý. K hypotéce byste si museli sjednat pojištění neschopnosti splácet a splátky hradit z aktivního účtu, který máte u České spořitelny.

Equa bank: umíme dvoufaktorové ověření a vydáváme emise

Equa bank spustila novou verzi mobilního bankovnictví pro chytré telefony. Hlavní novinkou je nahrazení autorizační SMS zadáním PIN kódu a možnost přihlášení přes otisk prstu.

Nově můžete v aplikaci vidět i historii všech transakcí, ve kterých je možné fulltextové vyhledávání. Můžete si také ukládat účty u vybraných lidi nebo institucí, kterým posíláte platby často, a zařadit je do jakési „rychlé volby“.

Kromě toho máte kompletní volbu nastavení k platebním kartám a můžete si k nim nahrát obrázek nebo fotografii, který se bude zobrazovat všem ostatním klientům Equa bank, pokud budou při platbě zadávat vaše číslo účtu.

Další novinkou je emise tříletých hypotečních zástavních listů, které spustila banka 19. června 2017. Manažerem této emise je Československá obchodní banka.

Tato emise je určena pro privátní, ale i firemní klientelu. Hodnota jednoho listu je 10 000 Kč a emise je vydaná v objemu 600 000 000 Kč. Úroková sazba činí 1,2 % ročně, je pevná a neměnná po celou dobu platnosti. Hypoteční zástavní listy jsou splatné v roce 2020 a byly přijaty k obchodování na Burze cenných papírů Praha.

Expobank: máme nové internetové bankovnictví

Expobank spustila pro své klienty nové internetové bankovnictví, a to pod názvem Expobanking. V rámci něj je možné uzavírat smlouvy na služby a produkty, a to bez nutnosti navštívit pobočku. Nově je také možné přidávat disponenty a kompletně tuto oblast přes internet spravovat. Přibude i možnost zadat tzv. Chytrou platbu, která nahrazuje funkci plateb ze vzoru.

Nové internetové bankovnictví bude fungovat místo dosavadních Expo Direct a Expo Business Direct. Přechod na novou verzi probíhal do konce června 2017 a do staré verze se již nově nepřihlásíte.

Fio banka: otevíráme hypoteční centrum

Fio banka otevřela v Praze samostatnou pobočku, která je zaměřena pouze na hypoteční úvěry. Hypoteční centrum se nachází v Praze 1 na rohu ulic V Celnici a Havlíčkova. Banka bude dál poskytovat hypotéky i v rámci své standardní pobočkové sítě.

KB: nový design platebních karet

Komerční banka vydala ve spolupráci se studiem Warner Bros. limitovanou edici platebních karet s motivy superhrdinů. Pokud chcete na své platební kartě obrázek superhrdiny, můžete volit z:

 • Wonder Woman,
 • Supermana,
 • Batmana.
Nové designy platebních karet
Autor: Komerční banka

Nové designy platebních karet

Nové designy platebních karet
Autor: Komerční banka

Nové designy platebních karet

Limitovanou sérii s obrázkem Wonder Woman vydává Komerční banka v počtu 350 kusů. V případě Supermana a Batmana je počet mezi 300–1000 kusy v závislosti na typu obrázku. Cena za kartu je 149 Kč. Děti a studenti mají tuto službu bez poplatku.

MMB: nová kreditka a nový účet

MONETA Money Bank si pro své klienty připravila několik novinek. Ta první cílí na živnostníky. Banka spustila novou kreditní kartu určenou podnikatelům. Ta vrací 1 % z každé provedené bezhotovostní platby u obchodníka či na internetu. Počítají se i platby, které provedete v zahraničí.

Bezúročné období je 55 dní a úvěrový rámec je nastaven na maximálně 500 000 Kč dle vaší bonity. Pokud měsíčně vyčerpáte alespoň 5000 Kč, banka vám nenaúčtuje poplatek za vedení. V opačném případě si za vedení karty strhne 49 Kč. 

skoleni_4_3

Na jednu smlouvu si můžete pořídit maximálně 6 karet. Kreditní karta je navázaná na program bene+, případně na bene+ gold.

Druhou novinkou je běžný účet s názvem Tom. Ten je možné založit přes mobilní či internetové bankovnictví. Tam je potřeba vyplnit osobní údaje, nahrát vyfocené dva osobní doklady a odeslat na účet elektronickou platbou alespoň 3 Kč pro ověření.

V rámci účtu jsou bezplatně poskytovány 2 výběry z bankomatu v ČR a v zahraničí. Po dobu 6 měsíců je bez poplatku i vedení účtu. Poté vám banka naúčtuje 99 Kč měsíčně.

Na účet můžete získat 3% úročení zůstatku do 100 000 Kč. Podmínkou je, aby vám každý měsíc na účet přišlo alespoň 15 000 Kč. Současně je nutné zaplatit alespoň 10krát v měsíci debetní kartou vydanou k účtu Tom. Splníte-li tyto podmínky, v příštím měsíci získáte zmíněný úrok.

Zonky: přímá linka k investorům

Platforma Zonky, která slouží k tomu, aby si lidé půjčovali peníze mezi sebou, spustila telefonickou linku. Nedovoláte se však operátorům, ale investorům nebo bývalým uživatelům služby.

Projekt ‚Volejte lidem‘ vnímáme jako další krok k tomu, aby se už nikdo nebál půjčit si mimo banku přímo od lidí. Nemáme co skrývat a věříme, že náš produkt je natolik kvalitní, že necháme lidi bez obav hovořit přímo s našimi investory i s těmi, kteří už služeb Zonky využili a půjčili si, uvedl šéf Zonky Pavel Novák.

Investice

Patria: Nová aplikace pro obchodování

Společnost Patria Finance nově umožňuje svým klientům používat své účty i přes mobilní telefon, a to prostřednictvím aplikace Patria MobileTrader. Ta je bez poplatku a je možné ji stáhnout pro operační systém Android a iOS v českém i anglickém jazyce.

Aplikace umožňuje mít přehled nad portfoliem a nabízí i podporu obchodování se všemi investičními produkty dostupnými přes Patria Finance (akcie, ETF, ETC, certifikáty, warranty, fondy a dluhopisy).

Mezi klíčové funkcionality aplikace patří zadávání obchodních pokynů, kompletní detailní zobrazení vybraného investičního titulu včetně grafického náhledu cenového vývoje a přehledu zpráv o dané investici, měnové konverze, výběry finančních prostředků či interní převody peněz, vyjmenoval Jiří Vyskočil, generální ředitel Patria Finance.

Raiffeisen investiční společnost: fond pro nepravidelné investice

Raiffeisen investiční společnost spustila v červnu nový realitní fond. Ten investuje do nemovitostí a nemovitostních společností a je orientovaný především na nemovitosti v České republice. Zaměřuje se především na administrativní, logistické a skladové objekty, maloobchodní budovy, multifunkční centra a retailové parky. Maximální výše investice může dosáhnout 10 000 000 Kč.

Fond je nejen pro zkušené investory, ale i pro ty, kteří mají s investováním malé či průměrné zkušenosti. Doporučený minimální investiční horizont je 5 let. Vstupní poplatek činí 2 % a bude v průběhu akumulačního období snížen na polovinu. Minimální výše investice je 500 Kč.

Realitní fond ale není vhodný pro pravidelné investování. Raiffeisen investiční společnost bude vydávat podílové listy ve stanovených objemech ve stanovených obdobích a mimo tyto nebude možné do fondu investovat.

Spotřebitelská oblast

České dráhy: akční jízdenka na léto

České dráhy spustily na období prázdnin 2017 zvláštní prázdninovou nabídku s názvem „Jízdenka na léto“. Pokud si ji pořídíte, můžete vybírat ze dvou platností:

 • 7 dní,
 • 14 dní.

Jízdenka na léto opravňuje svého držitele cestovat po dobu platnosti všemi vlaky Českých drah ve 2. třídě bez omezení počtu cest nebo ujetých kilometrů. Cestovatel tak může libovolně poznávat Českou republiku, říká Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu.

Jízdenky si můžete zakoupit na období od 1. července do 31. srpna 2017. Je nepřenosná a vystavená na vaše jméno. Společně s ní musíte ve vlaku předložit i doklad totožnosti. Cena jízdenek je:

 • 7 denní: základní cena 790 Kč, zlevněná cena (např. držitel průkazu ISIC) 690 Kč,
 • 14 denní: základní cena 1190 Kč, zlevněná cena (např. držitel průkazu ISIC) 990 Kč.

Česká pošta: měníme telefonní čísla provozoven

Česká pošta přikročila ke změně telefonních čísel na jednotlivé provozovny. Přečíslování začalo v červnu 2017 a bude trvat do prosince 2017. Každá provozovna bude mít nově hlavní telefonní číslo ve formátu 954 2+PSČ, které je určené veřejnosti. Toto číslo bude také nově uváděno jako kontakt na daný provoz:

 • na oznámeních o uložení zásilek,
 • ve smlouvách,
 • v kontaktech,
 • na dalších tiskopisech.

Aktuální telefonní čísla najdete na webu České pošty, kde by se měla průběžně aktualizovat. Pokud je zde ještě původní číslo, mělo by zatím platit to původní.

Změna čísel se naopak nedotkne žádné ze Zákaznických linek České pošty:

 • 800 104 410 (pracovní dny 7:00–19:00 h, sobota 8:00–12:00 h);
 • 840 111 244 (pracovní dny 7:00–19:00 h, sobota 8:00–12:00 h).

Další novinkou je podepsání spolupráce s Československou obchodní bankou. Ta bude na pobočkách České pošty poskytovat bankovní a pojišťovací služby pod značkou Poštovní spořitelny. Počet specializovaných přepážek na poštách by se měl navýšit až o 60 %. Smlouva o spolupráci je podepsána na dalších 10 let s účinností od 1. ledna 2018.

Novinkou bude, že na pobočkách pošty se budou od příštího roku nabízet pouze produkty Poštovní spořitelny.

LEO Express: zavádíme linku na letiště s vyzvednutím

Společnost LEO Express oznámila, že 17. července 2017 dojde ke spuštění služby, která bude klienty přepravovat na letiště. Odvoz bude zajištěn v hodinových intervalech  prostřednictvím minibusů. Ty budou vyjíždět hlavního nádraží v Praze a zastaví na Dejvické a na Veleslavíně. Součástí služby bude i možnost vyzvednout vás z konkrétní trasy v určené zóně v centru Prahy.

Jízdenku pro odvoz na letiště si můžete zakoupit online, na palubě vlaků a autobusů nebo na pokladně společnosti LEO Express či v síti provizních prodejců.

Jízdenky jsou v prodeji již nyní. Cena za odvoz bez služby vyzvednutí je 89 Kč. Pro jízdy do 31. července 2017 je ale cena snížena na 59 Kč. Pokud si budete přát i vyzvednutí v konkrétní zóně, zaplatíte 199 Kč.

Nová zelená úsporám: další bonusy od září

Dotační program Nová zelená úsporám nabídne od září 2017 nové bonusy. Bonus 10 000 Kč získáte v případě, že modernizujete své vytápění, obdržíte Kotlíkovou dotaci a v rámci programu Nová zelená úsporám žádáte o příspěvek na solární systém pro ohřev vody. Pokud byste si pořídili tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel či kotel na biomasu, máte nárok na bonus 20 000 Kč. Nejvyšší bonus, a to ve výši 40 000 Kč, je určen žadatelům, kteří si pořídí kombinovaný kotel na uhlí a biomasu a obdrží na něj Kotlíkovou dotaci.

O zmíněný bonus nemusíte žádat společně s žádostí o dotaci. Po přidělení dotace máte na podání žádosti 2 roky.

RegioJet: spouštíme novou trasu z Prahy do Temešváru

Společnost RegioJet spustila na konci června 2017 novou linku z Prahy do Temešváru v Rumunsku. Autobusy vyjíždějí z Prahy v 7:00 a zastavují v Brně (9:30) v Bratislavě (11:15), v Aradu (20:00) a v Temešváru (20:55). V opačném směru vyjíždí linka z Temešváru v 9:00 a zastavuje v Aradu (10:00), v Bratislavě (v 16:45), v Brně (v 18:30) a v Praze (ve 21:00).

Linka je v provozu třikrát týdně. Ve středu, v pátek a v neděli vyjíždějí vozy z Prahy do Rumunska a v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu naopak z Rumunska do Prahy.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).