Hlavní navigace

Bankovky na starém kontinentu: Jak poznáte padělky?

7. 7. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Vyrážíte na dovolenou po Evropě? Podívejte se, na jaké bankovky v cílové destinaci narazíte a jak poznáte, že jsou pravé.

Bankovka je vlastně cenný papír, nositel určité nominální hodnoty vydávaný centrální bankou dané země. Vznikla z obchodních směnek, které majiteli garantovaly vyplacení určité částky (případně množství zlata) a se kterými se postupem času začalo obchodovat. Později začaly banky směnky vykupovat a měnit je za vlastní – za bankovky a za nějaký čas byl monopol na jejich vydávání svěřen centrální bance. Než bankovky vznikly, byly v oběhu pouze mince z drahých kovů, které však byly těžké a opotřebováním ztrácely reálnou hodnotu. I bankovky byly původně kryty různými komoditami, časem převládly drahé kovy, konkrétně zlato a stříbro. Dnes už byste takové bankovky našli jen výjimečně.

Místo krytí bankovek drahými kovy se stále více států zamýšlí nad tím, jak vydávat trvanlivější a méně padělatelné bankovky, takže je vyrábí z polymeru. V Evropě se platí polymerovými bankovkami v Rumunsku a od loňského roku začíná emitovat polymerové bankovky také Velká Británie. Loni začala vydávat polymerovou pětilibrovku, letos by měla přijít na řadu desetilibrovka.

Bankovky států Evropské unie

V galerii dnešního článku najdete bankovky států, které jsou členy EU. Část z nich má měnu stejnou, jedná se samozřejmě o euro a státy tvořící eurozónu (Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko).

Dále používá euro také: Monako, San Marino a Vatikán, Andorra, Kosovo a Černá Hora, Svatý Bartoloměj a Saint-Pierre a Miquelon (francouzská zámořská území) a britské suverénní vojenské základny Akrotiri a Dhekelia na ostrově Kypr. Řada dalších zemí má na euro navázanou měnu pevným kurzem.

Podívejte se na ochranné prvky eurových bankovek v obou sériích.

Zbývající země euro nezavedly a ponechaly si vlastní měnu (Dánsko má měnu navázanou na kurz eura). Do výčtu patří:

FIN21

Odkazy ze seznamu vás navedou na web centrální banky dané země, konkrétně na stránku vysvětlující ochranné prvky bankovek (nebo stránku s přehledem bankovek, po jejichž rozkliknutí najdete ochranné prvky konkrétní bankovky), abyste se před dovolenou mohli informovat, jak poznat jejich pravost.

Eurobankovky

Eurobankovky mají dvě série. Ta první obsahuje bankovky s nominální hodnotou 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 €. Novější série Europa zatím obsahuje bankovky s nominální hodnotou 5 €, 10 €, 20 € a 50 €. Časem přibudou 100– a 200eurové bankovky. 500eurová bankovka se v sérii Europa vyrábět nebude.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).