Hlavní navigace

Fronta na hypotéky. Nebývalý zájem zatím netlumí ani mírný růst úrokových sazeb

26. 4. 2021
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Banky jsou zavalené žádostmi o hypotéky a na obrat to v blízké době nevypadá. Nebývalý zájem o nemovitosti a refinancování nezpomaluje ani pozvolný růst úrokových sazeb hypoték.

Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu v březnu mírně vzrostla na 1,94 %. Ve srovnání s předchozím měsícem jde o růst o jeden bazický bod. Nabídkové sazby hypoték ale už rostou napříč trhem a bude tomu tak i v následujících měsících.

Banky zdražují zejména kvůli růstu cen peněz na mezibankovním trhu, který jim prodražuje zdroje financování hypoték. V posledních týdnech zdražila hypotéky většina bank, úrokové sazby jsou ale i přes pozvolný růst stále nejníž za několik posledních let a Češi ve velkém investují do bydlení nebo refinancují.

Minimální nabídkové úrokové sazby k 6. dubnu 2021
Banka   Fixace na 1 rok Fixace na 3 roky  Fixace na 5 let LTV
Air Bank  od 2,19 %** do 80 %
Banka CREDITAS  od 2,19 %*  od 1,89 %* do 80 %
Česká spořitelna od 2,74 %  od 2,24 %  od 2,14 % do 80 %
ČSOB od 2,19 %  od 2,19 %  od 2,29 % od 70 do 80 %
Equa bank od 3,99 %  od 2,09 %**  od 2,09 %** do 80 %
Fio banka od 1,58 %**  od 1,68 %**  od 1,78 %** do 80 %
Hypoteční bank od 2,19 %  od 2,19 %  od 2,29 % od 70 do 80 %
Komerční banka od 2,59 %**  od 2,29 %  od 2,29 % do 80 %
mBank od 2,74 %  od 2,69 %  od 1,84 %** do 80 %
MONETA Money Bank od 2,09 %  od 2,09 %  od 2,09 % do 80 %
Raiffeisenbank od 1,99 %  od 1,99 %  od 1,99 % od 70 do 80 %
Sberbank od 2,39 %**  od 2,39 %**  od 1,89 %** do 80 %
UniCredit Bank  od 1,79 %  od 1,89 % do 80 %

*meziměsíční pokles sazeb,**meziměsíční růst sazeb, zdroj: Fincentrum Hypoindex

Rostoucí ceny úrokových sazeb zájem o nemovitosti v následujících měsících mohou, ale taky nemusí zchladit. Bude záležet na tom, jak moc hypotéky zdraží. Jasné je, že pokud zájem o ně v nejbližší době výrazně neopadne, požene to ceny nemovitostí dál vzhůru, což se dělo i loni, navzdory stále probíhající koronavirové krizi.

Je již zcela zřejmé, že čelíme nebývalé poptávce, která žene ceny k historickým hodnotám a doslova vyvolává hypoteční horečku. Osobně si nemyslím, že trh zchladí růst úrokových sazeb, ten totiž podle mne nebude letos nijak výrazný. Je čas se začít zamýšlet nad oblastmi rizik, které současná situace přináší. Nic neroste do nebe, říká Libor V. Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Rostoucí tlak na růst cen nemovitostí skrze poptávku, ale i novou výstavbu, vidí také hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Průměrná výše hypotéky naznačuje, že tlak na růst cen nemovitostí nepolevuje. Aktuální data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ze stavebnictví navíc ukazují, že klesá nejen počet dokončených, ale i počet zahájených bytů, což se časem odrazí i v nabídce nového bydlení. Dá se proto očekávat, že tlak na růst ceny nemovitostí ještě zesílí, uvedl Sýkora.

Průměrná výše hypotéky roste

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex banky v březnu poskytly 14 401 hypoték, což znamená meziroční nárůst o 94,8 %. Počet poskytnutých hypoték překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky sjednaly 14 386 hypoték. Vzrostl i objem sjednaných hypoték na 44,723 miliardy Kč, a to zejména kvůli zvyšování průměrné půjčené částky. Průměrná výše hypotéky v březnu meziročně vzrostla o 559 tisíc Kč na 3 105 568 Kč.

Podle odborníků se čísla o poskytnutých hypotékách vymykají jakýmkoliv dosavadním měřítkům a banky jsou na hranici kapacit.

Pokud jsme o únoru a lednu letošního roku hovořili jako o velmi úspěšných až rekordních měsících, tak březen je jednoznačně ‚nej‘ měsícem v celé historii Fincentrum Hypoindexu. A to platí ve všech sledovaných oblastech, říká k tomu Jiří Sýkora.

Jak to bude dál

Za bezprecedentní poptávkou jsou nejen zájemci o nové bydlení, ale také klienti bank, kteří hypotéky refinancují. Podíl refinancovaných hypoték dosahuje v některých bankách až polovinu nových objemů. Zatímco hypotéky na koupi tvořily v březnu 44 % všech úvěrů, 18 % připadalo na výstavby a plných 38 % byly ostatní účely.   

skoleni_11_12

Libor V. Ostatek z Golem Finance si myslí, že pokud nedojde k nějakému zásadnímu zvratu, překoná letos objem poskytnutých úvěrů loňský rekordní rok, kdy banky poskytly hypotéky za více než 250 miliard Kč. To je v kontextu koronavirové situace a všem souvisejícím opatřením a útlumu české ekonomiky neskutečné, dodává.

Za rekordním zájmem o nemovitosti je řada faktorů. Klienti ze všech stran slyší, že úroky jdou nahoru a chtějí stihnout hypotéku zalevno. Dále je za tím obava z inflace nebo ze zpřísnění hypoték ze strany České národní banky, která loni rozvolnila podmínky pro získání hypotéky, díky čemuž na ně dosáhne víc lidí. V legislativním procesu je nyní novela zákona o České národní bance. Ta dá ČNB do rukou pravomoc zákonem určovat podmínky hypoték, které dosud ČNB jen doporučovala.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).