Hlavní navigace

Fondy v setrvalé nepřízni

9. 2. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ani únor zatím nepřinesl žádnou změnu, takže se fondy musely rozloučit s další nepěknou sumou přesahující 1,3 miliardy korun. Celou miliardu si z toho opět odepsaly fondy peněžního trhu. Možná však, že se tento setrvalý odliv již poněkud zmenší, protože vlny posledních týdnů byly způsobeny tím, že klienti dostali roční výpisy.

Mnozí tak teprve až nyní zjistili, že finanční krize nebyla žádný papírový drak, ale reálný pokles jejich účtů, a zareagovali odpovídajícím způsobem. Výnosově se však tyto fondy letos již uklidnily a šlapou jako hodiny.

Úder z účtů vrací asi i část impéria klientů jiných fondů – zejména smíšené fondy dostávají setrvalý nářez, ale poslední tři týdny se podílníci zase chopili čtvrtmiliardové rákosky. Letošní šestinedělí tak fondům ubralo dalších 6 miliard. Přesto se již občas jakoby mihne světélko naděje. Finanční trhy se uklidňují, inflace i sazby klesají.

Fondy 6. týden 09
Fondy 6. týden 09
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –998
dluhopisové  –11
smíšené  –227
akciové 10
zajištěné  –116
celkem  –1342

To by mělo být pro dluhopisové fondy živou vodou, jen co se uklidní ratingy, protože např. snížení ratingu Ruska od agentury Fitch nic dobrého nevěstí. Ty naše největší dluhopisové fondy tak klienty příliš nepotěšily dalším poklesem okolo čtvrt procenta, nu a segment vlastně spasil ING Slovenský dluhopisový, který po přechodu na euro inkasoval krásných 50 milionů korun.

Nevíme také, jak zapůsobí kšaft skupiny šesti evropských bank (italské UniCredit a Intesa SanPaolo, rakouské Erste Bank a Raiffeisen Int., francouzské Société Générale a belgické KBC) k Evropské unii, aby zorganizovala finanční pomoc zemím na svých východních hranicích, jako je Rumunsko a Ukrajina. Zatím hůř zapůsobila německá ikona Deutsche Bank svou obří a rekordní ztrátou 6 miliard eur.

Banky zatím stále ještě připomínají dračí vejce – nikdo neví, co se z nich vyklube, což jim investoři dávají pěkně najevo. Včetně výkyvů od zdi ke zdi, kdy dvouciferné růsty a pády jsou denní chleba. Občas spustí i ohňostroj, jako za velkou louží v pátek. Další světélka tedy začínají blikat i na akciových trzích. Pražská burza konečně trochu přidává alespoň na objemech obchodů, když už se jí nechce růst. To DAX se snaží víc a americké trhy koncem týdně vyloženě překvapily. Zřejmě si investoři už vypěstovali imunitu na špatné zprávy, a pokud nejde o vyložený průšvih, tak je prostě ignorují. Nu ale další půlmilion nezaměstnaných v USA za leden – je to moc, anebo příliš?

skoleni_29_6

A co v Praze? Pavel Hadroušek z burzovní společnosti Fio, jehož nos již několikrát osvědčil své kvality, upozorňuje, že vývoj v dalších dnech bude mimořádně zajímavý. Není vyloučené, že světové trhy čeká během února silná růstová rallye a to by v tom byl čert, aby se pražská burza k tomuto vývoji nepřipojila. I americké trhy za poslední týden přidaly kolem 5 %.

Nevsadíte si také na lepší zítřky, anebo radíte ještě chvíli počkat? Až se rychlík rozjede, pak už těžko bycha honit.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).