Hlavní navigace

Mikuláš fondům nastrčil čerta

8. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Naši fondoví investoři se chopili nůše a odnesli si tentokrát další miliardu a čtvrt. Stále nejvíc z fondů peněžního trhu, kde ubyla více než miliarda. Navíc se jim pořád ještě nedaří uklidnit výnos.

Za uplynulý týden totiž IKS Peněžní trh Plus tratí přes půl procenta a ISČS Sporoinvest téměř 0,4 %. Jejich tříměsíční ztráty přes 6 % nebo 4,26 % jistě ukazují, kam budou pokračovat. V plusu zůstávají jen ty skutečně konzervativní jako KB peněžní trh a ČP Invest peněžního trhu.

Ani situace na čistě finančních trzích se tedy neuklidňuje, kreditní riziko stále vládne, očekávají se další krachy bank. Klesá výnos všech státních (tj. bezrizikových) dluhopisů, čímž trhy předvídají vysokou očekávanou míru bankrotů a inflační očekávání stále víc přechází v tušení deflace. To by mohlo přinést dlouhodobou stagnaci a nepomohlo by ani slavné shazování peněz z helikoptér (nápad Bena Bernankeho, podle něhož kdysi dostal přezdívku „Helicopter Ben”).

Graf týdenních odkupů se v poslední době téměř nemění a plus minus miliarda se nezmění ani v dohlednu: Dluhopisové fondy dále kolísají co do výnosu a ztrácejí oblibu, ještě hůř jsou na tom smíšené fondy a v nezájmu se brodí zajištěné fondy.

Investice do fondů v ČR (49. týden 2008)
Typ fondu Přírůstek/úby­tek (v mil. Kč)
peněžního trhu  –1036
dluhopisové  –60
smíšené  –110
akciové 21
zajištěné  –67
celkem -1252

Jen akciové fondy se drží, i když zřejmě jen díky pravidelně investujícím vytrvalcům. Akciové trhy jsou stále ve vleku špatných zpráv, kdy třeba v USA přišlo v listopadu o práci přes půl milionu lidí, což je nejvyšší počet od roku 1974. Automobilky zoufale vysílají SOS: v USA klesl počet prodaných aut (včetně těch zahraničních) v listopadu meziročně o 37 %, ve Španělsku dokonce o 50 %.

skoleni_29_6

Investice do fondů v ČR (49. týden 2008)

Hrozí tedy, že současná recese by mohla dosáhnout poválečného rekordu, i když Velkou depresi pravděpodobně nepřekoná. Akciové trhy trpí v těžké volatilitě a prý to hraje noty spekulantů – ale o trendu to pramálo vypovídá. Vlny tak obíhají zeměkouli jednou v červeném, pak zas v zeleném. Skoro kasino a házení kostkou podle blikání amerických futures.

Co očekávat? Zatím nic moc. Ale milionové injekce i razantní snížení sazeb centrálních bank se musí projevit. Kdy? To nikdo neví, jen pozor – akciové trhy to vyčenichají s několikaměsíčním předstihem! Nečekejte, vzhůru vyrazí tak rychle, že to nelze stihnout. Výprodej pokračuje, takže místo hloupostí pod stromečkem větší radost jistě v budoucnu přinese pravidelné investování i jen pár tisícovek.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).