Hlavní navigace

Fondům ani díkůvzdání nepomohlo

1. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Další miliarda fuč, to je inventura posledního listopadového týdne. Stále ještě statistiku nejvíc demolují fondy peněžního trhu, z nichž odešlo dalších více než 600 milionů korun.

A to ještě v součtu chybí IKS Peněžní trh Plus, který sice dočasně snížil management fee na nulu, ale nestihl report, takže odliv kategorie může být ještě citelnější. Navíc se objevil další týdenní pokles o 0,34 % právě u největšího ISČS Sporoinvestu.

Jak jste spokojeni s investičními společnostmi? Podělte se se svými zkušenostmi v anketě Zlatý Měšec 2009! Vstup do hlasování v anketě Zlatý Měšec 2009

Dluhopisové fondy opustilo mírně přes 100 milionů, přestože se u nich výkonová situace alespoň pomalu stabilizuje. Za poslední měsíc si již 2 až 3 % připsaly v souvislosti s uklidněním trhu s našimi státními fondy. Ten říjnový propad ale ještě odpracován není a rizikovější dluhopisy jsou stále v propadlišti nezájmu. Jde mimochodem i o dluhopisy pojišťoven, které zdaleka ještě nezískaly zpět pošramocenou důvěru. Americkou ikonu AIG musel již podruhé zachraňovat americká vláda a akcie ING jen v jediném dni padaly až o 25 % – stačilo trochu spekulací.

Ani smíšené fondy nezastavily ještě zdaleka propad své obliby a opustilo je dalších 150 milionů korun. Také těžce pošramocenou výkonnost si napravují jen velmi pomalu. A není se co divit, možná jim to bude trvat roky – zatím je těch pár procent jen chabou náplastí. Ani zajištěné fondy nemohou slavit, mohou leda vzpomínat na minulost – tento týden oplakaly více než 80 milionů korun.

skoleni_29_6

Zato akciové fondy se mohly aspoň pousmát, i když z nich také odešlo 30 milionů. Za to ovšem může ČPI energetického a ropného průmyslu, z nějž prchlo 34 milionů korun. Aby ne, z černého zlata je po pár měsících černé bahno. A týdenní výkon kolem 10 % jistě není k zahození – některé fondy si dokonce připsaly ještě víc, například ISČS Sporotrend +17 % a když hledáme, najdeme i 20 %.

Vývoj fondů
Fondy V mil. Kč
Peněžního trhu  –610
Dluhopisové  –104
Smíšené  –148
Akciové  –30
Zajištěné  –82
Celkem  –974

Fondy 48. týden

Kdo zaváhal, tento týden si může sice vyčítat, ale křišťálové koule jsou zkrátka těžce nedostatkové zboží. Týden byl totiž na akciových trzích opravdu jeden z nejúrodnějších. Americké indexy oslavily Den díkůvzdání nejen krocanem, ale (přestože kratším) týdnem se ziskem 10 až 12 %. Evropa byla opatrnější, ale Praha nekoukala napravo nalevo a namířila si to k nebíčku: 16 % je pěkný dárek před Mikulášem. ČEZ, NWR a KB daly 20 % a ErsteOrco dokonce přes 25 %. Uvidíme, zda se bude inspirovat i Ježíšek. Že by se čerti mohli vyřádit přes týden a pod stromeček nám burzy nadělí vánoční rally?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).