Hlavní navigace

Dodavatelé elektřiny nabízejí akční fixaci ceny. Nemusí se vyplatit

20. 10. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Na první pohled dobrou nabídku zvažte. Ve spojení s bonusy vypadá lákavě. Před zdražením vás ale neochrání a navíc jde proti vývoji na trhu.

Slovní spojení fixace ceny elektřiny má v současné době pro spotřebitele takřka neodolatelný půvab. Všude kolem něj totiž létají procenta, o která se v příštím roce zvýší cena elektřina. Bude to 20, 14, 8 nebo 5 %? To neví nikdo, všichni ale z médií víme, že se cena zvedne. Víte ale, co přesně se bude zvedat?

Cena elektřiny se skládá z několika složek. Ty na sebe vzájemně můžou tlačit a zatímco některé porostou, jiné mohou klesat. Celková cena elektřiny se tak i přes rozmach solárních elektráren nemusí šplhat do závratných výšek. Silová elektřina totiž může v příštím roce klesat. Obou těchto faktorů se zřejmě pokoušejí využít dodavatelé elektřiny, kteří nabízí zafixování ceny.

Fixace růst fotovoltaiky nevyváží

V příštím roce má výrazně růst poplatek na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jeho výši určuje Energetický regulační úřad a tento poplatek je tak v regulované části ceny elektřiny. Kromě jiného to znamená, že jeho výši neurčuje dodavatel. Ponaučení, kterého si z toho má vzít spotřebitel, je tedy takové, že pokud dodavatel nabízí fixaci ceny elektřiny, neznamená to, že se s touto fixací spotřebitel ubrání růstu poplatku na podporu obnovitelných zdrojů.

Fixací se tedy růstu ceny elektřiny nevyhnete. Může to být ale ještě horší. Silová elektřina, jejíž dodávku si právě můžete od různých společností vybrat, totiž může v příštích dvou letech klesat. Jak totiž vysvětluje analytik Petr Novák ze společnosti Generali PPF Holding, cena silové elektřiny by v nejbližších letech měla minimálně stagnovat a v příštím roce by mohla i zlevnit až o 6 %. Za takovým vývojem stojí paradoxně kromě levného plynu a silné koruny také nové instalace solárních a dalších elektráren vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů. Čtěte také: Změňte dodavatele elektřiny. Víme, kde zaplatíte nejméně 

Petr Novák: Cena silové elektřiny poroste až s cenou plynu

Jak odhadujete vývoj ceny silové elektřiny v následujících dvou letech?

Očekávám, že celkově budou ceny elektřiny i v dalších dvou letech relativně nízké, a to na podobných úrovních jako nyní a to ze dvou důvodů:

1) nové instalace obnovitelných zdrojů, které nemají žádné vstupní náklady, nahrazují provozně dražší výrobní zdroje,

2) stále relativně levné ceny plynu, které zůstanou na nízkých úrovních zřejmě ještě v několika dalších kvartálech.

Proti tomu by mělo působit oživení poptávky. To však podle mě nebude stačit na nárůst výkonu a ceny se tak budou po následující dva roky pohybovat spíše blízko současným úrovním, samozřejmě s volatilitou během roku. Dále bude záviset i na vývoji ceny komodit (ropy, uhlí). Ale v poslední době je hlavní určující komoditou plyn, který z hlediska jeho relativní nízké ceny nahrazuje ve výrobě významněji uhlí, které je při nižších cenách elektřiny a započtení povolenky relativně drahé.

Dá se vývoj ceny silové elektřiny odhadnout i v delším časovém horizontu?

V delším časovém horizontu budou hrát stále významnější roli emisní povolenky, protože po roce  2013 se budou v energetice na západě plně kupovat. Povolenky by tak měly být dražší a to by mělo tlačit na ceny elektřiny. Odhadnout však cenu je velice obtížné, bude záležet na poptávce po elektřině a ceně komodit. Očekávám však rozhodně vyšší ceny než jsou současné dnes, které jsou dány zejména relativní nízkou cenou zemního plynu. Uvolnění cen plynu bude (s jeho větším využitím v energetice) znamenat vyšší ceny elektřiny v dalších letech.

Obecně, doporučil byste nyní spotřebitelům fixovat ceny silové elektřiny?

Myslím si, že krátkodobě můžou být ceny elektřiny ještě pod tlakem. CAL kontrakty jsou již od srpna v trendu poklesu. Myslím si, že tlak ještě může pokračovat. Podobný vývoj zde byl již loni. Doporučil bych tak zatím do hedgingu (fixace) na příští roky vstoupit zatím jen částečně, pro podniky třeba 30 %, takový levný hedging.

PRE – každá 10. kWh zdarma

PRE momentálně nabízí zvýhodněný tarif D02d, který domácnosti používají, když elektřinou svítí, vaří a napájí jí běžné spotřebiče. S nabídkou Komfort+ Bonus2010 získáte každou desátou kWh zdarma.

Když jsme zhruba před měsícem porovnávali ceníkové ceny jednotlivých dodavatelů pro domácnost s roční spotřebou 2500 kWh, dostala se PRE na poslední (nejdražší) příčku ve všech distribučních sítích.

S aktuální akční nabídkou by PRE z konce našeho zářijového porovnání poskočilo do popředí v distribučních sítí PRE a E.ON, vždy by šlo o druhou nejlevnější nabídku. V distribuční síti ČEZ by se pak tato nabídka zařadila mezi cenový průměr. Při roční spotřebě 2500 kWh s ní zaplatíte za silovou elektřinu 4878,85 Kč ve všech distribučních sítích.

Na výhodnosti nabídce ubírá právě fixace ceny. Pokud na ni totiž přistoupíte, sjednáte s PRE smlouvu na dobu určitou do konce roku 2012. A právě až k tomuto datu budete mít cenu zafixovanou. V momentě pravděpodobného propadu cen ale nabídka bude ztrácet na své nynější atraktivitě a vy s tím nebudete moci cokoli udělat. Na otázku, zdali je tato smlouva vypověditelná, odpovídá web PRE takto: „Ne, smlouva se uzavírá na dobu určitou. Je to z toho důvodu, abychom vám mohli garantovat spolehlivou dodávku levnější elektřiny, kterou pro vás musíme nakoupit předem na dva roky.“

Pokud se vám nabídka líbí a myslíte si, na rozdíl od Petra Nováka, že cena silové elektřiny v následujících letech poroste, pak tuto nabídku můžete využít už jen do konce října.

RWE – bonus za odběrná místa a drahá fixace

RWE láká nové zákazníky pro dodávku elektřiny pomocí bonusu za 2 a více připojených odběrných míst. Spolu s tím si ale pro získání prémie musíte uzavřít takovou smlouvu o dodávce elektřiny, která bude cenu silové elektřiny fixovat na rok až dva.

První tarif Garant 2011 fixuje cenu od uzavření smlouvy až do konce roku 2011. Cena z kWh je stejná jako v našem zářijovém srovnání. Jde tedy i nadále o nejlevnější nabídku v distribuci ČEZ a průměrnou nabídku ve zbývajících dvou distribučních oblastech. Vylepšit si cenovou bilanci ale můžete tím, pokud zároveň s podpisem smlouvy přihlásíte dvě a více odběrných míst. Za dvě přihlášená odběrná místa získáte prémii 300 korun, za tři 1000 korun, za čtyři 1700 korun a za pět a šest přihlášených míst získáte 2400 korun. Více míst přihlásit nelze.

Pokud by příští rok cena silové elektřiny klesla a vy byste chtěli změnit dodavatele, můžete. Výpovědní doba smlouvy u varianty Garant 2011 činí tři měsíce.

Druhá varianta nabízí větší bonusy za více připojených odběrných míst, ale cenu silové elektřiny si zafixujete na dva roky. Navíc cena za kWh ve variantě Stabil 2012 znatelně roste. V distribuční síti ČEZ se tak nabídka RWE z původní nejlevnější stává třetí nejhorší (4926 korun při spotřebě 2500 kWh za rok), ve zbývajících dvou distribučních sítí se z průměrné cenové nabídky stává druhá nejdražší. V síti E.ON zaplatíte při roční spotřebě 5614 korun, v síti PRE 5715. Běžná ceníková cena vychází na 5133,7 korun (E.ON), respektive 5223 korun (PRE).

Nevýhodu v podobě vysoké ceny a fixace na další dvě léta má přebít bonus za další odběrná místa. Maximálně můžete získat 3200 korun, to pokud připojíte pět až šest odběrných míst zároveň. Muselo by to ale znamenat, že své sousedy, známé či sourozence přesvědčíte o tom, aby si vzali drahý tarif a nic za to nechtěli. Pokud byste se měli dělit, tak na takovém postupu ve srovnání s levnějšími základními nabídkami ostatních dodavatelů všichni proděláte. Navíc pokud budete chtít smlouvu vypovědět dřív než skončí její platnost (konec roku 2012), budete muset zaplatit poplatek 1000 korun. Výměnou za to budete okamžitě volní.

skoleni_29_6

Obě varianty můžete uzavřít také jen na jedno odběrné místo a získat tak bonus za uzavření smlouvy. V případě varianty Garant 2011 získáte za podpis smlouvy 200 korun a dalších 100 korun můžete získat za povolení k inkasu. U varianty Stabil 2012 získáte za podpis 400 korun a za inkaso můžete získat rovněž dalších 100 korun.

Všechny bonusy vyplácí RWE při spuštění dodávky elektřiny a připíše vám je buď na účet nebo pošle složenku. Nabídky platí do konce roku 2010.

Anketa

Kdo je váš dodavatel silové elektřiny?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).