Hlavní navigace

Má smysl investovat do akcií Fortuny?

20. 10. 2010
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Sázková kancelář Fortuna připravuje uvedení svých akcií na český a polský akciový trh. Vyplatí se událost sledovat a aktivně se na ní podílet?

Snaha získat kapitál uvedením akcií na burzu není v České republice právě častým jevem. Akciový trh u nás ve své moderní podobě existuje teprve od dob kupónové privatizace, která byla pokusem předat socialistické podniky do rukou soukromých investorů. Tento „re-start“ pražské burzy proběhl v listopadu 1992. Od té doby se počet obchodovaných titulů výrazně zredukoval, v současné době akciové trhy u nás obchodují s akciemi několika desítek firem, přičemž pouze několik málo titulů je obchodováno pravidelně a ve větších objemech v systému SPAD.  Čtěte také: Sázení na MS – riziková, ale investice

Veřejná nabídka akcií (zkráceně IPO, z ang.: Initial Public Offering) je pro firmy jednou z možností, jak navýšit kapitál a rozvinout své podnikání. Vzhledem k tomu, že se jedná o proces poměrně náročný,absolvovala jej u nás zatím necelá desítka firem. Je už pravidlem, že každé takové uvedení nového titulu na trh je provázeno zvýšeným zájmem médií. Jejich nadšení nad každým IPO české firmy zpravidla překrývá širší souvislosti dané události. 

Sledujte živé online kurzy českých akcií na

IPO Fortuna

K firmám obchodovaným v Praze se tedy má přidat sázková kancelář Fortuna, plným názvem: Fortuna Entertainment Group N.V., jedná se o společnost se sídlem v Nizozemí. Majoritní vlastník Fortuny, Penta, v IPO nabízí až 35 % majetku Fortuny, celková maximální hodnota nabídky může dosáhnout necelých dvou miliard korun.

Deklarovaným záměrem je získat prostředky na provozování loterijních sázek a další rozvoj společnosti. Majoritní vlastník slibuje vyplácet dividendy ve výši 70 až 100 % z čistého zisku. Prodejním agentem je Brokerjet České spořitelny, kde upisování práv na akcie potrvá do 21. října, konečná nabídková cena bude zveřejněna následujícího dne, bude se pohybovat v cenovém pásmu odpovídajícím 3,5 až 4,5 euro za akcii. Spuštění obchodování na burze je stanoveno na 27. říjen. Na pražské burze bude i v případě úspěšného úpisu všech nabízených akcií patřit Fortuna k nejmenším emisím.

Holding Penta Investments odkoupil Fortunu před pěti lety od skupiny původních vlastníků, mezi nimiž byl nejznámější figurou textař a publicista Michal Horáček. Média tehdy spekulovala o ceně okolo dvou miliard korun. Horáček při prodeji oznámil, že s Pentou hodlá ohledně Fortuny dále spolupracovat, nedávno se ve Fortuně stal členem dozorčí rady. Čtěte také: Sázení přes internet: Bráníme se realitě?

Po dokončení IPO zůstane Penta Investments většinovým vlastníkem Fortuny. Akcie Fortuny to činí méně zajímavými, než pokud by šla na trh firma celá. Většinový vlastník si ponechává všechna rozhodovací práva, a to včetně možnosti vyplácet či nevyplácet dividendy z případných zisků firmy, stejně jako možnost svůj majoritní podíl dále prodat. Zajímavé je, že Penta hodlá emisí pokrývající třetinu majetku Fortuny získat přibližně obdobnou částku, za jakou před pěti lety získala tento podnik celý.

Podobnost čistě náhodná?

Novodobá historie pražské burzy ukazuje, že uvedení menšinového podílu soukromé firmy na akciový trh má pro individuální investory svá rizika. Varujícím příkladem budiž vývoj cen akcií firmy AAA Auto Praha, jejíž IPO před třemi lety bylo doprovázeno slovy o potřebě finančních zdrojů na expanzi jejího podnikání na zahraniční trhy. Firma rovněž nabízela zhruba třetinu svého jmění formou akcií. Jejich cena se po IPO pohybovala okolo 50 Kč, vzhledem k nesplnění očekávaných cílů došlo krátce po emisi akcií k ukončení plánované expanze do zahraničí a cena akcie klesla až na 8 Kč. Firma sice krizi přežila, ale cena akcií se dodnes nevrátila ani na polovinu své původní hodnoty. Nezapomeňme, že AAA Auto Praha ke zlepšení svého mediálního obrazu před svým IPO angažovala mediálně známého manažera Vratislava Kulhánka. Při vstupu na burzu tato společnost deklarovala zájem vyplácet dividendu ve výši 20 % z čistého zisku, ale téhož roku dosáhla ztrátu a akcionáři se dividend nedočkali.

Čeká akcionáře Fortuny lepší osud?

Podnikání sázkové kanceláře s podnikáním autobazaru těžko srovnávat, nicméně v obecné rovině platí, že má z obchodního hlediska rovněž své klady i zápory. V České republice patří Fortuna patří mezi hlavní hráče v daném oboru, její pobočky najdeme v každém větším městě. Působí také v Polsku a na Slovensku. Celkem provozuje 1300 poboček, na Slovensku pod názvem Terno. Nezbytnou součástí jejího byznysu je také propracovaný systém online sázení včetně tzv. live sázek v průběhu sportovních zápasů. V tom se ovšem neliší od svých hlavních konkurentů. Na českém trhu mezi ně patří především Sazka, Tipsport a Chance. Pokud bychom se měli podívat na situaci sázkového byznysu v mezinárodním měřítku, neunikne naší pozornosti velká konkurence právě v oblasti sázení po internetu. Čtěte více na našem sesterském serveru Lupa.cz: České sázkové kanceláře a svět internetového sá­zení

Je otázkou, zda je zažitý model našich sázkových kanceláří do budoucna vůbec udržitelný. Rozsáhlá síť kamenných poboček je nepochybně nákladná a při současném trendu směrem k využívání sázení po internetu se její přínos bude do budoucna jistě snižovat. Čtěte také: Hazardní hráči a sázkaři se přesouvají na internet

Vzhledem k vysoké konkurenci je rozhodujícím faktorem tohoto byznysu věrnost značce. Jelikož obchodní nabídka, tj. produkt Fortuny, je velmi obdobná jako u jiných sázkových kanceláří, mohou budoucí akcionáři Fortuny čekat zisky jen tehdy, pokud si Fortuna zachová postavení atraktivní firmy, jaké má např. Coca Cola mezi výrobci limonád nebo Plzeňský Prazdroj mezi pivaři.

Trendy v oblasti kurzových sázek
v tis. EUR 2009 2010E 2011E 2012E 2013E
– vsazený objem peněz 158 569 168 083 176 487 183 547 189 053
– poplatky 9480 8532 8105 7862 7626
Objem sázek 168 050 176 615 184 593 191 409 196 680
Vyplacené sázky – 127 090 – 134 228 – 140 290 – 145 471 – 149 476
Hrubé výnosy ze sázení 40 960 42 388 44 302 45 938 47 203
 - online sázení 8183 12 275 15 957 19 148 21 063
– sázení v kamenných obchodech 32 777 30 113 28 345 26 790 26 140
Daň ze sázek 0 0 0 0 0
Ostatní výnosy 489 464 473 482 492
Výnosy 41 449 42 851 44 775 46 421 47 695

Zdroj: Fio banka, Fortuna

Z ní vyplývá, že je očekáván postupný růst prosázených peněz, ale snižování příjmů sázkových kanceláří z poplatků za uzavřené sázky vlivem konkurenčního boje. Rovněž se čeká, že zájem sázkařů se bude nadále přesouvat z kamenných poboček směrem k internetu. Čtěte také na našem sesterském serveru Lupa.cz: Kurzové sázky na Internetu

Sázkové kanceláře mezi sebou soutěží v prvé řadě atraktivitou vypisovaných kurzů. Zjednodušeně řečeno při zápase Sparta : Slávie ve fotbalové lize může být např. na vítězství Sparty nabídka kurzů od 1, 80: 1 až do např. 2,25: 1, racionálně se chovající sázkař by pro svůj tip měl volit sázkovou kancelář s co nejvyšším vypsaným kurzem. Pro návštěvníky kamenných poboček je vyhledávání výhodných kurzů nemalým dodatečným nákladem, protože to znamená navštívit osobně několik poboček různých sázkových kanceláří. V době internetu je ale vyhledání nejlepší nabídky otázkou vteřin. S možnostmi internetu je tedy otázka věrnosti značce u sázkové kanceláře narušena a lze očekávat, že bude dále erodovat.

Číselná loterie Fortuny

Jak už bylo řečeno, Fortuna plánuje na rok 2011 spuštění vlastní loterie. Již nyní v rámci své současné nabídky nabízí celkem tři číselné loterie. V příštím roce však hodlá nabídnout novou číselnou loterii širší veřejnosti pomocí 5000 online loterijních terminálů obdobných těm, na jakých provozuje své loterie firma Sazka. Licenci na tuto loterii získala Fortuna 9. července. Sazka na svých loteriích v loňském roce dosáhla obratu přes sedm miliard korun, pro Fortunu by se tedy mohlo jednat o zajímavou příležitost. Marže z loterií jsou až o polovinu vyšší než marže z kurzových sázek. Terminály by Fortuna umístila např. do samoobsluh řetězce Žabka a v supermarketech Koruna, které patří společnému vlastníku, tj. holdingu Penta.

Hazard v oblasti loterií je za normálních okolností byznysem, ve kterém snad nelze prodělat, přesto u nás platí, že věci nejsou tak jednoduché, jak se zdají. Vždyť právě zmíněnému podniku Sazka hrozí bankrot kvůli zadlužení z doby výstavby hokejové haly, nyní O2 arény.

Anketa

Sázíte?

Jiným příkladem je krach České lotynky, kterou v roce 1992 založilo ministerstvo kultury za účelem získat příspěvky pro svůj resort. Dalším projektem bylo Eurolotto, kterou v roce 1997 inicioval Českomoravský fotbalový svaz. Po obou těchto nezdařených loteriích zůstaly stamilionové dluhy.

Z těchto příkladů lze odvodit, že v České republice není provozování loterií ani zdaleka bezproblémovým byznysem. Příčinou jsou velké počáteční náklady, dominantní postavení podniku Sazka v oboru a konzervatismus hráčů loterií, který je snad ještě větší než u návštěvníků kamenných poboček sázkových kanceláří. Nová loterie Fortuny má šanci na výraznější úspěch snad jen tehdy, pokud by došlo k bankrotu Sazky kvůli dluhům po O2 aréně. Ani v případě úspěchu loterie Fortuny by se to na ceně jejích akcií neprojevilo hned, ale až s určitým zpožděním, a to z důvodu vysokých počátečních nákladů na vytvoření celého systému.

Rizika jsou neúměrně velká, zřejmě se vyplatí počkat

Podnikání sázkové kanceláře je podnikáním v oboru, ve kterém panuje velká konkurence. S postupným přesouváním zájmu sázkař na internet hrozí Fortuně eroze jádra věrných zákazníků. Je pravděpodobné, že kamenné pobočky Fortuny budou generovat stále menší část obratu při zachování stávajících nákladů. V oblasti plánované číselné loterie jsou rizikem vysoké počáteční náklady a konzervatismus zájemců o tento druh hazardu, kteří jsou zvyklí na loterie konkurenční firmy Sazka.

V jednom ohledu je však IPO Fortuny skutečně zajímavou událostí. Pověst sázkových společností ve veřejnosti není zrovna nejlepší. Jejich podnikání je sice regulováno a nadstandardně zdaněno nutností odvádět podíl z výnosů na dobročinné účely, současně se ale objevují různá podezření z neprůhledného účetnictví těchto firem. V tomto směru lze krok Fortuny možné uvítat. Podnik obchodovaný na burze musí plnit povinnosti informovat čtvrtletně o svém hospodaření, a to je u sázkové firmy rozhodně krokem vpřed, směrem k větší veřejné kontrole.

Autor článku

Vystudoval psychologii na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. 2002-2004 působil v redakci Brno Business. 2004-2005 byl šéfredaktorem finančního serveru FinExpert.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).