Hlavní navigace

Názor k článku Důchodový věk má nová pravidla. Strop na 65 letech je dopředu zralý na odstřel od Jiří Hovorka - A ještě jedno doplnění. Pokud máte zájem o...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 1. 2018 12:59

    Jiří Hovorka

    A ještě jedno doplnění. Pokud máte zájem o podrobnosti, pak si dovolím odkázat na starší zprávu důchodové komise, která tato pravidla navrhla a v tomto textu je vysvětluje. V návaznosti na to, co píšete, pak vypichuji následující část textu:

    "Podle aktuálních prognóz by však měl muž, který v roce 2013 dosáhl 60 let, mít před sebou zhruba ještě 22 roků života a stejně stará žena více než 26 roků. Je to dáno tím, že naděje dožití rok od roku roste v důsledku postupného poklesu intenzity úmrtnosti a také aktuální prognózy počítají s jejím dalším růstem. Celková délka života osob, které se v roce 2013 dožily 60 let (ročník 1953), by tedy měla činit 82 let pro muže, resp. 86 let pro ženy. Důchodový věk muže by podle uvedeného pravidla měl být pro muže 61,5 roku, pro ženu 64,5 roku. Průměrná hodnota pro obě pohlaví rozhodná pro navrhované posuzování nastavení hranice důchodového věku činí 63 let, je tedy pro ženy dokonce o něco vyšší než hodnoty podle současné právní úpravy (muži 63 let, ženy se 2 dětmi 59 let 4 měsíce)."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).