Hlavní navigace

Dočasný odklad nájemného prošel, dluh musíte zaplatit do konce roku

Autor: Shutterstock
Pokud bydlíte v nájmu a přišli jste kvůli koronaviru o příjmy, pronajímatel vám nyní nemůže dát výpověď. Budete mít nárok na odklad splátek tří nájmů v období od 12. března do 30. června. Dluh bude splatný do konce roku.
Veronika Němcová
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Umožní to zákon ministerstva pro místní rozvoj, který dnes schválili poslanci. Ti už stejný zákon jednou odhlasovali, senátoři jim však předlohu vrátili s návrhem, aby za 80 % dlužného nájemného ručil stát. Senátní změny však ve sněmovně neprošly, poslanci tak schválili původní návrh.

Odložení nájmu pro nájemníky platí do konce července 2020. Ovšem pouze za předpokladu, že prodlení s platbou nájemného vzniklo až po 12. březnu 2020 a vy prokážete, že nemáte peníze kvůli mimořádným opatřením, která vám znemožnila nebo ztížila nájemné zaplatit. Nájemné za 4 měsíce (březen až červenec) pak musíte doplatit nejpozději do 31. prosince 2020. Pokud ne, bude to důvod k výpovědi bez výpovědní lhůty.

Ochrana nájemníka před výpovědí není cílená na dlouhodobé problémové neplatiče. Odklad platby nájemného se také nevztahuje na placení nákladů spojených s bydlením, jako je platba záloh na energie a služby. Pronajímatel také může od nájemníka požadovat za dobu neplacení nájemného úroky z prodlení. 

Pronajímatel vám ale může dát výpověď, jestliže pomine důvod neschopnosti platit nájem v návaznosti na vládní omezení, nejdříve se tak ale může stát po skončení nouzového stavu a pokud je pronájem jediným zdrojem jeho obživy. Jestliže si odložíte splatnost nájemného a poté vypovíte pronajímateli nájemní smlouvu, má právo jej po vás vymáhat v souladu s občanským zákoníkem.

Odklad nájemného i pro podnikatele a OSVČ

Sněmovna rozhodla také o možnosti odkladu nájemného pro OSVČ a podnikatele. Upravuje to jiný návrh zákona ministerstva průmyslu a obchodu, podmínky jsou ale navržené podobně jako pro běžného nájemníka.

Pronajímatel vám nemůže nájem vypovědět v případě, že k prodlení s platbou došlo mezi 12. březnem 2020 až 30. červnem 2020 a vy prokážete, že se tak stalo kvůli omezení plynoucího z mimořádného opatření při epidemii, které vám znemožňuje nebo podstatně ztěžuje provozování podnikatelské činnosti.

diners

Ale pozor. Úroky z prodlení za platbu nájmu vám můžou narůstat po celou dobu, kdy nájemné neplatíte. Stejně tak platí, že za služby spojené s pronájmem musíte platit i v případě, že zažádáte o doklad nájemného.

Nájemné a všechny závazky s ním spojené musíte zaplatit nejpozději do 31. prosince 2020. (Původní návrh zákona počítal až s termínem 31. března 2022 – ten tedy neplatí.)  Pokud nájemné nezaplatíte ani do tohoto termínu, může vám dát pronajímatel výpověď do 5 dnů. Jestliže je však už teď jasné, že nájemné neuhradíte vůbec (třeba protože jste ukončili podnikatelskou činnost), můžete dostat výpověď do 5 dnů bez dvouleté čekací lhůty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).