Hlavní navigace

Deset věcí, které zvyšují hodnotu vašeho bytu

21. 5. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Přemýšlíte do budoucna o prodeji bytu? Poradíme vám, co zvyšuje hodnotu bytu na trhu a jak ho můžete zhodnotit i o statisíce.

Vlastníte byt a přemýšlíte, že ho v horizontu několika měsíců, let prodáte? Víte, co jeho hodnotu na trhu zvyšuje? Nabízíme seznam deseti položek, které cenu bytů navyšují, a to i o statitisíce. Lokalita, nová elektroinstalace nebo zateplení – to vše má na hodnotu nemovitosti veliký vliv. Čtěte také: Pozor na advokátní úschovu peněz při prodeji a koupi nemovitosti

1. Lokalita

Pod pojem „lokalita“ toho můžeme schovat opravdu hodně. Pojďme si ale jen ve stručnosti shrnout lokality, které ženou ceny bytů nahoru. Lokalita má na hodnotu bytu největší vliv.

Bydlíte v centru velkého města? Pak je hodnota vašeho bytu opravdu vysoká. Specifikem je v tomto směru tak trochu Praha. Byt v samém centru má samozřejmě obrovskou hodnotu, velmi dobře si na trhu s nemovitostmi ale stojí i okrajová pražská sídliště, popřípadě byty ve větších městech v okolí, které mají dobrou dopravní dostupnost – patří sem Slaný, Kladno, možná ještě i Beroun nebo Benešov. Hodnota nemovitosti roste i v okamžiku, kdy leží v turisticky oblíbené oblasti, nebo se může pochlubit klidným a pěkným okolím s dostatkem služeb. Čtěte také: Jak správně pronajímat byt?

2. Zrekonstruované jádro

Nekvalitní umakartové jádro je poznávacím znamením ještě velké části z dvou set tisíc panelákových bytů. Existuje několik typů umakartového jádra, které ale mají jedno společné – špatnou kvalitu materiálu i provedení. Staré umakartové jádro dnes stojí za přesušeným vzduchem v bytě, zaprášené stupačky způsobují plísně a drží se v nich roztoči. Nic pro alergiky.

Kvalitní rekonstrukce jádra začíná zhruba na hranici sta tisíc. Stavebníci upozorňují, že nižší cena je pak už na úkor kvality materiálů a provedení. Po rekonstrukci, která trvá týden, s vyzdívkou 12 dní, se zlepší jak mikroklima bytu, tak i dispozice. Při použití pórobetonu se navíc zvýší i tepelná a zvuková izolace. Hodnota nemovitosti roste. Čtěte také: Stavební spořitelny se bojí o svůj byznys. Co čeká stavební spoření?

3. Zateplení objektu

Podle zjištění Českého statistického úřadu z předloňského roku tvoří ¾ všech provozních nákladů náklady na vytápění objektů. Není proto divu, že zateplení společně s instalací plastových oken zvyšuje hodnotu nemovitosti. Zateplení objektu dokáže snížit náklady na energie až o desítky %! Zároveň se snižuje riziko plísní, zkracuje se topná sezona.

Platí ale, že investice do zateplení se v současnosti vyplatí jen u staveb, které vznikly do roku 1990 (což je zhruba 90 % bytového fondu v ČR). Právě u nich jsou obvodové stěny často tak nekvalitní, že instalace 20cm vrstvy zateplení ušetří asi 40 % nákladů. S rostoucí kvalitou zdiva samozřejmě toto číslo klesá.

4. Plastová okna

S předchozím bodem souvisí i tento. Instalace nových, nejčastěji plastových oken snižuje náklady na vytápění objektu asi o 20 %. Kromě tepelné izolace poskytují plastová okna ještě izolaci zvukovou. V případě, že se byt nachází v přízemí, jsou velmi ceněna plastová okna s bezpečnostní fólií.

5. Příznivý územní plán v řádech dlouhých let

Územní plán, záměr, jak obec naloží s určitým územím v dalších letech. Vydaný územní plán už se podle zákona nedá zrušit, je možné ho pouze pozměnit. Kromě budoucího funkčního využití určitých ploch také definuje budoucí prostorové parametry. Například výšku budoucí zástavby. Samozřejmě platí, že čím do budoucna příznivější územní plán, tím vyšší hodnota nemovitosti.

Ukázkovým příkladem v opačném gardu z posledních dní je problém majitelů bytů v komplexu Amada v Praze Dubči. Někteří z nich až teď zjistili, že za několik let vyroste 700 metrů od jejich domů největší mimoúrovňová křižovatka v Česku. A hodnoty jejich nemovitostí prudce klesají, stejně jako vyhlídky na to, že se jim je podaří výhodně prodat, nebo alespoň pronajmout…

Najděte si svůj nový dům nebo byt

6. Rekonstruovaná a moderní elektroinstalace

Sedm z deseti bytů v Česku má elektroinstalaci vedenou ještě postaru – tedy v hliníkových rozvodech. Nebezpečí zkratu a požáru je vysoké, nehledě na to, že mnohde už za pár let nebudou rozvody odpovídat evropským normám. Nicméně rekonstrukce elektroinstalace je poměrně časově i finančně náročný počin. Za práci, materiál a revizi dá člověk u klasického čtyřpokojového bytu okolo 50 tisíc, při zvolení nadstandardních prvků se cena může i zdvojnásobit.

Samozřejmě ale následně hodnota nemovitosti vzroste. Nejrůznější stmívače, chytré systémy, které propojí činnost světel s dalšími prvky, čidla pohybu nebo bezpečnostní zásuvky s proudovými chrániči jsou ještě pořád nadstandardem, který se v hodnotě nemovitosti projeví. Čtěte také: Banky se bojí refinancování hypoték, začínají odměňovat klienty za věrnost

7. Dobrá dopravní dostupnost

Současný stav, ale i výhled dopravní dostupnosti do budoucna – to je také jeden z faktorů, který může zvýšit cenu bytu. Vyprávět o tom už zanedlouho budou moci třeba lidé žijící v prodloužené trase metra A z Dejvické do Motola.

Vyšší hodnoty nabývají i byty, které leží v lokalitách s dobrou vazbou na rychlostní silnice a dálnice – snižuje se totiž výrazně dojezdová vzdálenost třeba za prací.

8. Přítomnost bezpečnostních prvků

Každý den zloději v Praze vybílí pět bytů – a v ostatních částech republiky to není o mnoho lepší, mnohde právě naopak. Bezpečnostní prvky jako jsou masívní bezpečnostní dveře s panoramatickým kukátkem, kterým vidíte větší prostor, bezpečnostní folie na oknech, nebo elektronický zabezpečovací systém hodnotu bytu tedy také výrazně zvyšují.

Body navíc pro vaše bydlení přinese i fakt, že je byt situovaný do domu s nepřetržitou recepcí, popřípadě přítomnost spínacího systému, který je schopný v době vaší nepřítomnosti nasimulovat pomocí rozsvěcení světel vaši přítomnost.

9. Správná orientace a dispozice bytu

Byt orientovaný na jih se prodá v průměru o 5 % dráž než stejný byt orientovaný na sever. Na hodnotu bytu mají velký vliv i zdánlivé maličkosti. Za plusy, které hodnotu bytu zvyšují, je možno považovat třeba neprůchozí pokoje, bydlení orientované na jih nebo západ, bydlení s balkonem, terasou s vlastním garážovým stáním.

Hodnotu bytu naopak snižují třeba dveře do koupelny vedoucí z pokoje, ne z chodby, toaleta společná s koupelnou, velká chodba na úkor malých místností nebo místnosti s nestandardními rozměry (dlouhá, ale velmi úzká nudle pro kuchyň).

skoleni_8_6

10. Poloha bytu v domě

„Čím vyšší patro, tím vyšší hodnota“ – tahle dříve velmi častá poučka neplatí absolutně. Byt v přízemí, nebo dokonce v suterénu má sice o zhruba 10 % nižší hodnotu než byt kupříkladu ve třetím patře, ale je na tom zhruba stejně jako byt umístěný těsně pod střechou – hovoříme-li o bytech v panelových domech.

Naopak podkrovní byt vytvořený pod střechou z někdejší půdy má hodnotu mnohem vyšší. Tady svou roli sehraje i fakt, že jde o bydlení nově zrekonstruované a velmi moderní.

Autor článku

Autorka článku je mimo jiné redaktorkou magazínu o bydlení BydlímeKvalitně.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).