Hlavní navigace

Daňový balíček podruhé: Co se (ne)schválilo a od kdy platí?

10. 4. 2017
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Sněmovna znovu schválila daňový balíček. Co do něj chtěli přidat senátoři, v jakém znění bude platit a od kdy?

Poslanci už podruhé odhlasovali daňový balíček (sněmovní tisk 873), který se do Sněmovny vrátil s pozměňovacími návrhy Senátu. Co se (ne)schválilo a od kdy by měly změny začít platit?

Zamítnuté osvobození

Senát vrátil daňový balíček s pozměňovacími návrhy, které měly zavést osvobození pozemků kolem staveb při jejich prodeji od daně z přidané hodnoty. Dani (DPH) by tak podléhal pouze pozemek, na kterém stojí stavba, na ty přiléhající platit neměla. Kromě toho chtěl Senát upřesnit definici stavebního pozemku tak, aby do ní spadaly pouze pozemky, na kterých může být na základě vydaného stavebního povolení nebo souhlasu s provedením ohlášené stavby postavena stavba, která je pevně spojena se zemí.

Na návrh ministra financí Andreje Babiše ale změna neprošla. K pozměňovacímu návrhu trochu úsměvně uvedl, že pokud ho poslanci podpoří, budou vlastně hlasovat pro obcházení daní.

Daňový balíček měl původně platit od 1. dubna. Nyní platí, že bude, až na výjimky, účinný 15 dní od jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů. Sleva na děti by však měla platit zpětně od počátku roku.

Vyšší sleva na děti

Jednou z nejvýraznějších změn je další růst daňového zvýhodnění na druhé dítě o 200 Kč měsíčně (tj. o 2400 Kč ročně) a na třetí a další dítě o 300 Kč měsíčně (tj. o 3600 Kč ročně). Sleva na jedno dítě zůstane stejná. Ze změny budou tedy profitovat jen pracující rodiče dvou a více vyživovaných dětí, se kterými bydlí ve společné domácnosti.

Sleva na druhé dítě tak měsíčně bude činit 1617 Kč (ročně 19 404 Kč) a na třetí a další děti pak 2017 Kč – ročně tedy 24 204 Kč.

Růst slevy na dítě
Výše slevy dle počtu dětí 2014
(za měsíc / za rok)
2015
(za měsíc / za rok)
2016
(za měsíc / za rok)
2017
(za měsíc / za rok)
Sleva na 1. dítě 1117 Kč / 13 404 Kč 1117 Kč / 13 404 Kč 1117 Kč / 13 404 Kč 1117 Kč / 13 404 Kč
Sleva na 2. dítě 1117 Kč / 13 404 Kč 1317 Kč / 15 804 Kč 1417 Kč / 17 004 Kč 1617 Kč / 19 404 Kč
Sleva na 3. dítě 1117 Kč / 13 404 Kč 1417 Kč / 17 004 Kč 1717 Kč / 20 604 Kč 2017 Kč / 24 204 Kč

Zaměstnanci si novou výši slev užijí tradičně dříve než OSVČ (tedy pravděpodobně už během letošního roku), které je budou uplatňovat až při podání daňového přiznání v následujícím roce po účinnosti změn. Zaměstnancům se navíc letos při zúčtování daní (pokud si nebudou podávat daňové přiznání) bude dorovnávat i loňské zvýšení slevy na druhé a další dítě z počátku roku 2016, které, tak jako letos, mělo být platné už od ledna, ale nestihlo se schválit včas. Z toho plyne, že i příští rok při zúčtování daní zaměstnavatelem (nebo při podání daňového přiznání) se bude dodatečně zaměstnancům uplatňovat letošní zvýšení slevy na dítě za dobu od počátku roku do data účinnosti daňového balíčku. Více čtěte v článku Rodiny s více dětmi si polepší. Daňová sleva opět vzroste.

Přísnější pravidla pro vznik nároku na daňový bonus

Novela plánuje kvůli zneužívání také zúžit výčet příjmů, které zakládají nárok na vznik daňového bonusu. Nárok na roční daňový bonus získáte, pokud vaše příjmy dosahují nejméně šestinásobku minimální mzdy, pro rok 2017 tedy platí částka 66 000 Kč (maximální výše ročního bonusu zůstává stejná, 60 300 Kč). Nově do těchto příjmů nebude možné zahrnout kapitálové příjmy a příjmy z pronájmu majetku. Nárok na bonus se bude řídit jen příjmy ze zaměstnání a podnikání. O změně čtěte v článku Z daňového bonusu by měla být sociální dávka. Kdo ji získá, se neví.

Sleva na dítě a vyživovanou manželku i pro OSVČ s paušálem

Do novely se v rámci pozměňovacích návrhů dostala také možnost uplatnit slevu na dítě a vyživovanou manželku i pro OSVČ uplatňující výdajový paušál (přesněji i za situace, kdy daňový základ z podnikání či pronájmu přesahuje 50 % celkového daňového základu). Poslanci tento pozměňovací návrh (jako jeden z mála) schválili.

Výměnou za navrácení nároku na uplatnění slevy na dítě a na vyživovanou manželku se ale má využití paušálů dál omezit. Mezní příjem (a analogicky i maximální částka uplatnitelných výdajů při použití paušálu) se má snížit na polovinu. Podnikatelé s vyššími příjmy si tak budou moci paušál uplatnit jen do limitu výdajů, které vychází právě z mezního příjmu. Nově tedy má platit:

Výdajové paušály a pravidla pro jejich uplatnění po schválení daňového balíčku
OSVČ Výše uplatňovaného výdajového paušálu Nová maximální částka uplatnitelných výdajů do částky
Osoby podnikající v zemědělství, lesnictví, vodním hospodářství a řemeslné výrobě 80 % 800 000 Kč
Ostatní živnostníci 60 % 600 000 Kč
Ostatní (nezávislá povolání, znalci, tlumočníci, autoři) 40 % 400 000 Kč
Osoby s příjmy z pronájmu 30 % 300 000 Kč

OSVČ by si mohly uplatnit slevu na dítě nebo vyživovanou manželku už za letošní rok. Podle přechodného ustanovení si budou moci podnikatelé vybrat, zda už využijí nová pravidla, nebo si naposledy uplatní výdajové paušály podle těch původních.

Podrobněji jsme o novince informovali v článku Sleva na dítě a manželku i pro OSVČ s paušálem. Má to ale háček.

Změna rozhodného okamžiku pro uplatnění slevy pro ZTP/P a invalidy

Rozhodný okamžik vzniku nároku na slevu pro držitele ZTP/P či poplatníka po přiznání invalidity se má změnit. Nově nevznikne nárok na slevu až v okamžiku vydání průkazu ZTP/P nebo pobírání invalidity, ale už v momentě jejich přiznání. To samé pravidlo bude platit i v případě slevy na vyživovanou manželku ZTP/P a slevy na dítě ZTP/P.

Paušální daň pro více podnikatelů

Poslanci na schůzi schválili i rozšíření možností využití paušální daně pro podnikatele. Nově si paušální daň mohou nechat stanovit i podnikatelé se zaměstnanci nebo ti, kteří si přivydělávají jako OSVČ k zaměstnání. Více si přečtěte v článku Ministerstvo financí chce zatraktivnit paušální daň. Bude to stačit?

Institut nespolehlivé osoby

Novinka pro podnikatele zavádí tzv. institut nespolehlivé osoby. Tím je podnikatel, který neplní své daňové povinnosti – i jiné než ty vztahující se k placení DPH. Návrh se tedy snaží postihnout i ty podnikatele, kteří se snaží vyhnout nálepce nespolehlivého plátce, která se ale vztahuje pouze k povinnostem vyplývajícím ze zákona o dani z přidané hodnoty (např. podezření z účasti na karuselovém podvodu). Označení nespolehlivé osoby si může vysloužit od finančního úřadu fyzická či právnická osoba, která není plátcem, ale závažně porušuje své povinnosti vztahující se ke správě daně z přidané hodnoty, vyplývající z daňového řádu.

Registr, kam se budou tyto osoby zapisovat, má sloužit podnikatelům k prověření jejich obchodních partnerů. Více o tématu informoval náš sesterský server Podnikatel.cz v článku Nespolehliví nebudou jen plátci DPH, chystá se nový institut nespolehlivých osob.

skoleni_4_3

Více příjmů zdaňovaných srážkou

Důležitou změnou je také rozšíření příjmů, které se mají zdaňovat srážkovou daní. Nově by mělo platit, že příjem do 2500 Kč měsíčně při nepodepsaném prohlášení k dani se bude danit srážkou (15 %). Zároveň ale zůstává v platnosti limit pro odměny z dohody o provedení práce, tedy že do 10 tis. měsíčně se takový příjem opět daní srážkou.

Elektronické prohlášení k dani

Od dubna by s účinností návrhu mělo být možné podepsat prohlášení k dani také elektronicky. V té souvislosti se předpokládal vznik elektronického formuláře, jehož zveřejnění se kvůli zpoždění daňového balíčku odsunulo. Namísto toho byl tedy zveřejněn nový tiskopis prohlášení k dani, zatím ale jen papírový. Podrobněji se tématu věnoval náš sesterský server Podnikatel.cz v článku Nový tiskopis Prohlášení poplatníka zveřejněn. Nečekaná změna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).