Hlavní navigace

Daňové přiznání 2020: Jaké změny musíte zohlednit?

27. 2. 2020
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Konec řádného termínu pro daňové přiznání za rok 2019 se blíží. Poradíme, jak se změnily zákonné limity a jaké termíny byste neměli propásnout.

Blíží se březen a to znamená, že byste pomalu měli věnovat pozornost svému daňovému přiznání. Jako každý rok i letos do něj musíte promítnout několik změn, abyste formulář vyplnili správně.

Do kdy se musíte přiznat?

Zaměstnanci, kteří si vyřizují své daně sami, mohou využít dvoustránkový formulář daňového přiznání. Při platbě daně musí posílat úhradu na účet finančního úřadu s předčíslím 721.

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob je obecně nutné odevzdat do konce třetího měsíce po skončení zdaňovacího období. Kvůli víkendům se ale konkrétní termín může měnit. Letos připadá na 1. duben 2020. Nezapomeňte na to, že v tento den musíte mít daň i zaplacenou. Peníze tedy musí být už připsané na účtu příslušného finančního úřadu.

Do doby účinnosti chystané novely daňového řádu stále ještě platí, že podat formulář bez sankce mohou opozdilci do 5 pracovních dní po skončení řádného termínu, do 4 pracovních dnů po řádném termínu ji pak bez sankce mohou uhradit.

Daňové přiznání můžete podat:

  • osobně (na podatelně finančního úřadu),
  • poštou (platí datum na razítku),
  • elektronicky (povinně to platí pro poplatníky se zpřístupněnou datovou schránkou).

Před koncem řádného termínu finanční úřady prodlouží úřední hodiny pro všechny, co nechali své daňové povinnosti na poslední chvíli:

  • od pondělí 23. 3. do úterý 31. 3. 2020 bude v pracovní dny otevřeno od 8 do 17 hodin,
  • ve středu 1. 4. 2020 bude otevřeno od 8 do 18 hodin.

Kdy přijede finanční úřad za vámi?

Jako každý rok i letos vyšle Finanční správa během března své zaměstnance do vybraných obcí, kde finanční úřad chybí. Konkrétní data výjezdů a kontaktní místo, kde si můžete nechat s formulářem poradit a rovnou ho zde i podat, najdete podle příslušného kraje na webu Finanční správy.

Staronové limity pro výdajové paušály

V letošním přiznání za loňský rok se projeví opětovné navýšení hranice mezního příjmu z 1 na 2 miliony Kč, ze kterého se odvozuje maximální částka uplatnitelných výdajů v rámci výdajového paušálu.

Výdajové paušály a pravidla pro jejich uplatnění
OSVČ Výše uplatňovaného výdajového paušálu Maximální částka uplatnitelných výdajů do částky
Osoby podnikající v zemědělství, lesnictví, vodním hospodářství a řemeslné výrobě 80 % 1 600 000 Kč
Ostatní živnostníci 60 % 1 200 000 Kč
Ostatní (nezávislá povolání, znalci, tlumočníci, autoři) 40 % 800 000 Kč
Osoby s příjmy z pronájmu 30 % 600 000 Kč

Výdajové paušály jsou pro politiky horké téma. Dokazují to časté změny, které se na tuto oblast vztahují. Jak už jsme zmínili, v minulosti se mezní příjem snižoval na polovinu nebo platilo pravidlo, že pokud si OSVČ uplatní výdajový paušál, ztrácí nárok na daňovou slevu na děti a na vyživovanou manželku. Ani jedno z těchto opatření už ale neplatí.

Vyšší limit pro školkovné

Protože se v posledních letech často zvyšuje minimální mzda, roste i limit pro uplatnění daňové slevy za tzv. školkovné, která je na ni navázána. Pro loňský rok, za který letos podáváte přiznání (nebo si necháváte od zaměstnavatele dělat zúčtování), platila minimální mzda ve výši 13 350 Kč. Právě do této částky si můžete od vypočtené daně odečíst uhrazené školkovné za minulý rok (maximálně však jen do nulové daňové povinnosti). Od daně však odečítáte jen reálnou částku, kterou jste zaplatili, 13 350 Kč je maximální limit platný pro výpočet daně za minulý rok, přes který už jít nesmíte. Svůj nárok na slevu dokládáte potvrzením od školky.

Protože letos se minimální mzda opět zvýšila, pro příjmy za letošní rok maximální limit pro uplatnění školkovného vzroste na 14 600 Kč.

Vyšší limit pro daňový bonus

Další limit, který se měnil, souvisí s daňovým bonusem. Na ten vznikne nárok v případě, že uplatňujete slevu na dítě/děti (tzv. daňové zvýhodnění) a její hodnota je vyšší než vypočtená daňová povinnost. V tomto jediném případě zákon umožňuje využít daňovou slevu za hranici nulové daňové povinnosti. Vypočtenou zápornou daň lze ve formuláři uplatnit právě jako daňový bonus, který je uplatnitelný maximálně do výše 60 300 Kč.

Abyste na daňový bonus získali nárok, musíte mít za dané období příjmy z podnikání nebo zaměstnání alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Z toho vyplývá, že i tento limit se mění vždy, když stoupne minimální mzda. Pro období roku 2019 platí, že příjmy (nezapočítávají se ty z nájmu a kapitálového majetku) musí dosáhnout alespoň částky 80 100 Kč. Pro zdaňovací období letošního roku bude platit minimální hranice 87 600 Kč za rok, která se ale uplatní až v daňovém přiznání příští rok.

Vyšší limit pro solidární přirážku

Solidární daň je 7% přirážka, která se aplikuje na příjmy z podnikání či zaměstnání v případě, že ročně přesáhnou 48násobek průměrné mzdy (nebo zaměstnanci i měsíčně 4násobek průměrné mzdy). Pro rok 2019 je tak hranice ročních příjmů nastavena na částku 1 569 552 Kč a pro rok 2020 pak na 1 672 080 Kč.

Zaměstnanci s ročními příjmy nad 48násobek průměrné mzdy si po skončení daného období musí sami podat daňové přiznání. Povinnost se naopak nevztahuje na pracovníky, na jejichž příjmy se aplikovala solidární přirážka jen v určitých měsících (například kvůli vyplaceným prémiím), ale v celkovém úhrnu roční limit nepřesáhly.

Tip: Využijte naše interaktivní formuláře pro daň z příjmů fyzických i právnických osob. Daně spočítají za vás.

Formulář pro Stažení zdarma
Podnikám, uplatňuji paušál stáhnout interaktivní šablonu zdarma Interaktivní šablona ve formátu MS Excel spočte většinu potřebných věcí automaticky.
Podnikám, vedu účetnictví stáhnout interaktivní šablonu zdarma Interaktivní šablona ve formátu MS Excel spočte většinu potřebných věcí automaticky.
Nepodnikám, mám více zdrojů příjmů stáhnout interaktivní šablonu zdarma Interaktivní šablona ve formátu MS Excel spočte většinu potřebných věcí automaticky.
Nepodnikám, jsem zaměstnanec stáhnout interaktivní šablonu zdarma Interaktivní šablona ve formátu MS Excel spočte většinu potřebných věcí automaticky.
Právnická osoba stáhnout interaktivní šablonu zdarma Interaktivní šablona ve formátu MS Excel spočte většinu potřebných věcí automaticky.

Vyšší minimální zálohy pro OSVČ

Ačkoli nová výše minimálních záloh přímo nesouvisí s daňovým přiznáním, souvisí s přehledy, které je nutné podat nejpozději do měsíce po přiznání.

Z pohledu zdravotního pojištění je nutné platit vyšší minimální zálohu už od začátku roku. Za leden už bylo potřeba vaší zdravotní pojišťovně zaplatit nejpozději do 8. února částku 2352 Kč. Pokud jste zapomněli, nabíhá vám dluh. Záloha může během letoška ještě vzrůst, pokud vám vyjde vyšší v přehledu OSVČ za minulý rok.

V oblasti sociálního pojištění mohou nastat dvě situace. Pokud v tomto roce pokračujete v podnikání, bude pro vás platit povinnost nových minimálních záloh (pokud vám nevyjdou v přehledu zálohy vyšší) až od měsíce, ve kterém podáte přehled o příjmech a výdajích. V případě, že jste s podnikáním začali letos, musíte platit novou výši minimálních záloh už od počátku vaší činnosti.

CHP22

Minimální záloha na sociální pojištění pro OSVČ vykonávající hlavní činnost je v roce 2020 ve výši 2544 Kč. Pro OSVČ vykonávající vedlejší činnost pak ve výši 1018 Kč.

Jak už jsme informovali, v minulosti došlo ke změně pravidel pro úhradu záloh na sociální pojištění. Kromě jiného se změnila jejich splatnost. V současnosti platí, že je musíte uhradit do konce toho měsíce, na který se vztahují.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).