Hlavní navigace

Ušetřete za elektřinu. Zvolte si výhodnou distribuční sazbu

Petr Woff

Jste si jisti, že nemáte nárok na nižší paušální poplatky nebo levnější proud? Ukážeme vám, že po rozluštění distribučních sazeb D02d a D01d můžete snížit svoje výdaje na energii až o třetinu.

Doba čtení: 5 minut

Když pátráte po levné ceně za elektřinu, máte dvě základní možnosti: Můžete přejít k výhodnějšímu dodavateli, nebo změnit svoji distribuční sazbu.

První možnost je základem liberalizovaného energetického trhu, na kterém nabídka vychází vstříc poptávce, v ideálním případě ke spokojenosti prodejce i zákazníka. Druhá alternativa vyplývá z legislativy a leckterý odběratel o ní zatím bohužel neví, ačkoli je snadná a bezriziková.

Máte správnou distribuční sazbu?

Sazeb je celkem devět a jejich základními charakteristikami jsou typy elektrospotřebičů, pro které jsou určeny. Pokud ohříváte vodu bojlerem, případně topíte akumulačními kamny, smíšeným elektrickým systémem, přímotopem nebo tepelným čerpadlem, můžete část dne odebírat lacinější proud.

Nová kalkulačka energií

Ušetřete výběrem levnějšího dodavatele energie. Spočítejte si, s kým ušetříte.

V tom případě jsou pro vás totiž určeny dvoutarifní sazby, ve kterých se střídá vysoký tarif (dražší elektřina) a nízký tarif (levnější elektřina). Abyste byli zařazeni do konkrétní kategorie, musíte využívat specifický elektrospotřebič a splnit technické podmínky. Například když si pořídíte přímotop, za roční spotřebu 22 megawatthodin (MWh) můžete díky sazbě D45d ušetřit i více než 50 000 Kč.

Většina tuzemských rodin s pomocí elektřiny pouze svítí, vaří nebo napájí běžné domácí spotřebiče jako televizi nebo ledničku, a proto se jich týkají jenom jednotarifní sazby D01d a D02d. Zde se platí jedna stejná cena za proud po celý den. Jaký je tedy mezi sazbami rozdíl? D01d se hodí pro domácnosti s menší spotřebou energie, protože vyšší cena za odebranou kilowatthodinu (kWh) je vynahrazena nižšími měsíčními poplatky. Naopak sazba D02d je určena pro rodiny s větší spotřebou energie, neboť zde se setkáme s vyššími měsíčními poplatky, ale nižší cenou za 1 kWh.

Pokud si nejste jistí, jakou máte sazbu elektřiny, najdete ji na ročním zúčtování nebo na smlouvě o dodávkách elektřiny.

Na solární energii můžete také vydělávat. Čtěte více: Jak lze vydělávat s fotovoltaikou?

Ilustrační fotografie. Autor: Isifa.com
Dvoutarifní sazby pro topení a ohřev vody elektřinou
Kód sazby Využití elektřiny Nízký tarif (levnější proud)
D25d
akumulační ohřev vody
8 hodin denně
D26d
akumulační ohřev vody nebo vytápění
8 hodin denně
(vyšší spotřeba)
D35d
smíšené vytápění
16 hodin denně
D45d
přímotopy
20 hodin denně
D55d
tepelné čerpadlo
22 hodin denně
(zprovozněné do 31. 3. 2005)
D56d
tepelné čerpadlo
22 hodin denně
(zprovozněné od 1. 4. 2005)
D61d
chata a chalupa
od pátku 12:00 do neděle 22:00

Kdy se vyplatí přejít ze sazby D02d na D01d?

Do konkrétní distribuční sazby je dům či byt zařazen zpravidla ihned poté, co začne odebírat elektřinu z rozvodné sítě. Pokud se tedy časem změní počet lidí v domácnosti nebo její vybavenost elektrospotřebiči, distribuční sazba již nemusí vyhovovat. Pro přechod mezi jednotarifními sazbami nemusíte splnit žádné zvláštní podmínky, obyčejně stačí zatelefonovat či poslat e-mail vašemu dodavateli.

Podle čeho poznáte, zda je pro vás výhodná sazba D01d, nebo D02d? Záleží na vašem domovském regionu, a především na spotřebě. Správcem rozvodné sítě (distributorem) a dominantním prodejcem elektřiny (dodavatelem) je na většině tuzemského území společnost ČEZ, v jižních Čechách a na jižní Moravě E.ON a v Praze  Pražská energetika. Ve všech třech oblastech jsou ceny za distribuci i dodávku elektřiny poněkud odlišné. Proto například v Ostravě je sazba D01d výhodná do roční spotřeby 1 100 kWh, zatímco v Brně je hraniční hodnotou 1 400 kWh a v hlavním městě 1 250 kWh.

Do jaké roční spotřeby je sazba D01d výhodnější než sazba D02d?
PREdistribuce (Praha) 1 250 kWh
E.ON Distribuce (jižní Čechy a jižní Morava) 1 400 kWh
ČEZ Distribuce (většina Čech a severní Morava) 1 100 kWh

Pozn.: Ceny zahrnují poplatky za dodávku i distribuci elektřiny, stejně jako DPH. Počítáme s jističem 3×25 A.

Většina tuzemska: Amper Market je v sazbě D01d skoro o třetinu levnější

Úspory 1 298 Kč může dosáhnout spotřebitel v distribuční oblasti společnosti ČEZ. Stačí, když při roční spotřebě 500 kWh elektřiny vymění standardní tarif dominantního dodavatele Comfort D-Standard za Amper Home Basic 24 od společnosti Amper Market, a zároveň přejde ze sazby D02d do D01d. Levnější alternativa v Ostravě, Plzni či Kladně momentálně není. Přejít na sazbu D01d má zde smysl při roční spotřebě do 1 100 kWh.

Rozdíl při roční spotřebě 500 kWh: 31 %
Dodavatel: Produkt a sazba Cena
ČEZ: Comfort D-Standard v sazbě D02d 4 215 Kč
Amper Market: Amper Home Basic 24 v sazbě D01d 2 917 Kč

Zdroj: autor

Pozn.: Ceny zahrnují poplatky za dodávku i distribuci elektřiny, stejně jako DPH. Počítáme s jističem 3×25 A.

Praha: Se společností ČEZ a sazbou D01d ušetříte až pětinu

V distribuční oblasti společnosti PRE patří mezi nejlevnější energetické produkty eTarif D-Standard od společnosti ČEZ. Pokud ročně odeberete 650 kWh elektřiny a namísto standardního tarifu dominantního dodavatele Komfort Klasik 24 v sazbě D02d upřednostníte právě nabídku společnosti ČEZ v sazbě D01d, získáte elektrickou energii levnější  o 1 342 Kč. Při roční spotřebě větší než 1 250 kilowatthodin je pro vás lepší zůstat u sazby D02d.

Rozdíl při roční spotřebě 650 kWh: 27 %
PRE: Komfort Klasik 24 v sazbě D02d 5 012 Kč
ČEZ: eTarif D-Standard  v sazbě D01d 3 670 Kč

Zdroj: autor

Pozn.: Ceny zahrnují poplatky za dodávku i distribuci elektřiny, stejně jako DPH. Počítáme s jističem 3×25 A.

Jih tuzemska: Amper Market se sazbou D01d uspoří skoro čtvrtinu

Bydlíte v Českých Budějovicích, Jihlavě, Brně nebo Zlíně? Až do roční spotřeby 1 400 kWh se vám vyplatí sazba D01d. Pokud za rok odeberete například 800 kWh, potom přechodem od standardního tarifu dominantního dodavatele E.ON Elektřina Klasik v sazbě D02d ke společnosti Amper Market v sazbě D01d vyděláte 1 191 Kč.

Rozdíl při roční spotřebě 800 kWh: 23 %
Dodavatel: Produkt a sazba Cena
E.ON: Elektřina v sazbě D02d 5 262 Kč
Amper Market: Amper Home Basic 24 v sazbě D01d 4 071 Kč

Zdroj: autor článku

Pozn.: Ceny zahrnují poplatky za dodávku i distribuci elektřiny, stejně jako DPH. Počítáme s jističem 3×25 A.

Anketa

Změnili jste někdy dodavatele energií?

Našli jste v článku chybu?