Hlavní navigace

Znáte svého nájemce? Exekuci má 15 procent z nich

Sdílet

Veronika Doskočilová

Než podepíšete smlouvu s nájemcem, často si o něm informace dopředu nezjišťujete. To většinou přijde časem, pokud nájemník neplatí včas a postupně zjistíte, že má třeba exekuci. Nebo několik exekucí. Tyto případy navíc nejsou nijak výjimečné. Informovala o tom společnost UlovDomov.cz

Ze statistik společnosti vyplynulo, že více než čtvrtina nájemců má záznam v některém z veřejně dostupných rejstříků. Nejčastěji jsou to exekuce, těch navíc meziročně stále přibývá.

Exekuci má na sebe vedenou 15 % nájemníků. Mezi další dluhy pak patří nezaplacené pojistné. Na pojistném dluží přibližně 1,5 % prověřovaných osob, nicméně je třeba brát v potaz, že pojišťovny dluhy zveřejňují až od výše 100 000 Kč, některé dokonce od 300 000 Kč, takže někdo může dlužit na pojistném i několik let a v registru jej nenajdete, upozorňuje Tomáš Brychta z IdeálníNájemce.cz. Někdy jsou ale osoby dokonce hledané policií.

I zdánlivě solidní nájemník pak může překvapit. Rekordmankou je paní, která měla zájem o byt v Brně. Realitní makléřka ale posléze zjistilam, že paní na sebe měla uvaleno celkem 45 exekucí různého stáří. Dalším rekordmanem je člověk s nedoplatkem na zdravotním pojištění ve výši 20 milionů korun.

Před uzavřením nájemní smlouvy je dobré si danou osobu prověřit. Využít například můžete Centrální evidenci exekucí, Insolvenční rejstřík nebo rejstřík hledaných osob Policií ČR.

 
Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).