Hlavní navigace

Znáte svého nájemce? Exekuci má 15 procent z nich

Sdílet

Než podepíšete smlouvu s nájemcem, často si o něm informace dopředu nezjišťujete. To většinou přijde časem, pokud nájemník neplatí včas a postupně zjistíte, že má třeba exekuci. Nebo několik exekucí. Tyto případy navíc nejsou nijak výjimečné. Informovala o tom společnost UlovDomov.cz

Ze statistik společnosti vyplynulo, že více než čtvrtina nájemců má záznam v některém z veřejně dostupných rejstříků. Nejčastěji jsou to exekuce, těch navíc meziročně stále přibývá.

Exekuci má na sebe vedenou 15 % nájemníků. Mezi další dluhy pak patří nezaplacené pojistné. Na pojistném dluží přibližně 1,5 % prověřovaných osob, nicméně je třeba brát v potaz, že pojišťovny dluhy zveřejňují až od výše 100 000 Kč, některé dokonce od 300 000 Kč, takže někdo může dlužit na pojistném i několik let a v registru jej nenajdete, upozorňuje Tomáš Brychta z IdeálníNájemce.cz. Někdy jsou ale osoby dokonce hledané policií.

I zdánlivě solidní nájemník pak může překvapit. Rekordmankou je paní, která měla zájem o byt v Brně. Realitní makléřka ale posléze zjistilam, že paní na sebe měla uvaleno celkem 45 exekucí různého stáří. Dalším rekordmanem je člověk s nedoplatkem na zdravotním pojištění ve výši 20 milionů korun.

Před uzavřením nájemní smlouvy je dobré si danou osobu prověřit. Využít například můžete Centrální evidenci exekucí, Insolvenční rejstřík nebo rejstřík hledaných osob Policií ČR.

 
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 4. 2018 19:26

    Karel (neregistrovaný)

    Nezlobte se , ale to se nedela. Kazdy chce bydlet. Lepe receno, kazdy MUSI bydlet. Takze ten, kdo ma exekuci tak ho mame vyhodit ven? Ma bydlet na ulici? Muj ex najemnik bydlel v mem byte skoro 8 let, sam mi priznal 4 exekuce, nikdy nezaplatil pozde a dokonce vzdy zaplatil i vyuctovani sluzeb. Mel jsem ho vyhodit na ulici hned kdyz mi rekl, ze ma exekuce? Neplatit muze kdokoliv bez ohledu na postaveni anebo zda ma ci nema exekuci. Budme trochu shovivavi. A navic, pokud nezaplati mame prece moznost najemnika vypovedet.

  • 19. 4. 2018 22:27

    czhunter (neregistrovaný)

    Zajímavá je, že takové "blbůstka" jako přenocování (AirBnb), jízda "tágem" (Uber), spolujízda (BlaBlaCar), nákup v obchodě (Heuréka), nákup v bazaru (eBay) pořád někoho hodnotí, hvězdičkují, zveřejňují reakce těchhle a tamtěch ...

    A v tak zásadní věci jako dlouhodobý nájem si člověk žádnou pozitivni historii budovat nemůže, a pokaždé se musí znovu doprošovat, předvádět v nejlepším světle a doufat, že nedostane velkou "pokutu" za nejistotu pronajímatele.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).