Až do 30. dubna 2018 můžete hlasovat o Absurditu roku, která je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Jejím cílem je upozornit veřejnost na nejrůznější absurdity. Nominováno bylo letos 6 kandidátů na absurditu roku.
Nekonečná a nečitelná cedule
Všem známá tabulka s nápisem „Zákaz prodeje alkoholických nápojů a tabákových výrobků osobám mladším 18 let“ nově nemusí stačit. Prodejci totiž musí v ceduli upozornit na veškeré tabákové výrobky, které prodávají, na bylinné výrobky určené ke kouření, elektronické cigarety, zkrátka musí vyjmenovat všechny produkty, které se do 18 let neprodávají a je možné je na daném místě koupit.
Zákon ale navíc zmenšil povinnou velikost písma sdělení z 5 cm na 2 cm, takže cedule možná ani nebudou čitelné.
Řidičák na traktor neuznáme, ale na autobus ano
K další absurditě dochází ve chvíli, kdy jsou uznávány řidičské průkazy z jiných zemí. Pokud k nám přijde občan Ukrajiny a má řidičské oprávnění na traktor, v České republice mu jej neuznáme a musí si jej tu udělat znovu. Oproti tomu řidičský průkaz na autobus Česká republika uznává. Dochází tedy k tomu, že traktorista, jež zodpovídá jen za svůj život, by svou práci vykonávat nemohl, ale řidič autobusu, který veze několik desítek lidí, by svou práci vykonávat mohl.
Ty zaplať hned, my tobě až někdy
Pokud dlužíte peníze na daních, zpravidla nesmíte prošvihnout stanovené termíny, aby vám nezačaly naskakovat penále a nedostali jste se do problémů. Pokud má ale stát zaplatit vám, už to tak rychlé být nemusí. Při průběhu daňové kontroly, kde se kontroluje především dodržování povinností podnikatele na dani z přidané hodnoty není podnikatelům vracena DPH. Kontroly bývají často protahovány na měsíce, někdy i roky, což finančně ovlivní stabilitu firmy a ohrožuje i její existenci.
A pak třeba kvůli případným pochybnostem ohledně jedné transakce váznou podnikateli prostředky na účtu finančního úřadu v souvislosti s celou řadou dalších nesporných obchodních případů. Účinná a rychlá obrana proti tomu neexistuje.
Prevence rovnou dvakrát
Každý zaměstnavatel musí ze zákona uzavřít smlouvu s lékařem, kam bude posílat své zaměstnance na preventivní lékařské prohlídky. A ty musí zaměstnavatel zaplatit ze své kapsy. V nejméně rizikovém pracovním prostředí je povinnost zajistit preventivní prohlídku jednou za šest let, pro zaměstnance starší padesáti let jednou za čtyři roky.
Absurdní však je, že každý občan má ze zákona možnost využít preventivní zdravotní prohlídku každé dva roky. A v případě pochybností může zaměstnavatel nařídit mimořádnou prohlídku. Dochází tak k tomu, že se dubluje už existující možnost.
Školení i pro perfektní řidiče
Je jedno jak dlouho řídíte, že nemáte jedinou nehodu a jste perfektní řidič. Jakožto držitel služebního vozu si musíte na pravidelném školení řidičů poslechnout ony známé obecné poučky. Povinnost účastnit se školení řidičů je daná zákoníkem práce a týká se všech zaměstnanců, kteří fyzicky řídí služební vozidlo.
I kdyby tak nějaký referent sedl do služebního auta jednou za rok, zaměstnavatel musí vykázat, že prošel školením řidičů. Z hlediska obsahu, rozsahu a ověření znalostí se zákoník práce neodvolává na nic, podle čeho by mělo být školení prováděno, a tak to v praxi také leckdy vypadá. Záleží pouze na zaměstnavateli, jak znalosti, dovednosti a zkušenosti ověří.
Jednou zdravý, navždy zdravý?
Na základě prohlídky vám lékař vydá zdravotní průkaz, pokud jej potřebujete k práci. Daná prohlídka by měla dokázat, že jste zdraví a nemáte žádnou infekci. Průkaz se ale vydává na dobu neomezenou a jeho funkce pak spočívá už jen v jeho předkládání kontrolním orgánům.
Držitel daného průkazu totiž žádná následná kontrolní vyšetření podstupovat nemusí. V podstatě tak lze říci, že byl zdravý ke dni vydání průkazu. O dalším zdravotním stavu se lze jen dohadovat.
Hlasovat, a zvýšit tak šanci na odstranění konkrétní absurdity, můžete na webu firma roku nebo živnostník roku.