V bytě s vámi může žít nájemce i podnájemník. A pronajímatel ani nemusí souhlasit

Sdílet

I v případě, že jste uzavřeli nájemní smlouvu jako jediní, mohou s vámi v bytě bydlet i další lidé. Podle zákona totiž můžete i jako nájemce bydlet v pronajatém bytě s kýmkoli dalším. Nájemní smlouva pak může stanovit, že musíte mít nejdříve písemný souhlas pronajímatele. V případě, že s vámi ale má žít osoba blízká (předek, potomek, manžel, druh, družka, partner nebo partnerka či sourozenec), tento souhlas mít nemusíte.

Souhlas pronajímatele s bydlením jiných osob také není potřeba, pokud se jedná, slovy zákona, o případy zvláštního zřetele hodné. Pod tím si můžeme představit například situaci, kdy nájemce do své domácnosti dočasně příjme nezletilé dítě své přítelkyně, která pobývá v nemocnici, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Pronajímatel má ale právo požadovat, aby v bytě žil jen takový počet osob, který je vzhledem k velikosti bytu přiměřený a umožní všem nájemcům žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách. Počet osob se ale posuzuje vždy individuálně.

Kromě členů domácnosti, které můžete přijmout do své domácnosti, můžete žít i s podnájemcem. S podnájmem musí pronajímatel souhlasit, ale opět jsou tu výjimky. Pokud budete s podnájemcem v bytě trvale žít, pronajímatelům souhlas není potřeba.

Jakoukoli změnu v počtu osob v bytě jste ale povinni nahlásit. Pokud nájemce neoznámí zvýšení osob v bytě do dvou měsíců, může to být důvodem k výpovědi z nájmu bytu, upozorňuje Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).