Hlavní navigace

Platit měsíčně hypotéku vyjde levněji než platit měsíčně pronájem

Veronika Doskočilová

Z hlediska měsíčních výdajů se v současné době v České republice více vyplatí splácet hypotéku než dávat peníze na pronájem. Průměrná splátka hypotéky činí 10 356 Kč, zatímco za průměrný pronájem zaplatíte 11 781 Kč. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala Equa bank.

Výše nájemného se kromě velikosti bytu odvíjí i od velikosti města, ve kterém chcete bydlet. V České republice je pro byt o rozloze 72 m2 průměrná výše pronájmu 11 700 Kč, ale v Praze za něj přitom zaplatíte v průměru 24 700 Kč. Na pořizování nájemního bydlení je Praha nejdražší. Druhým nejdražším městem je pak Brno.

Srovnání cen za placení hypotéky a nájemního bydlení.
Autor: Equa bank

Srovnání cen za placení hypotéky a nájemního bydlení.

Z průzkumu Equa bank vyplynulo, že v současné době bydlí v pronájmu 28 % Čechů. Pouze každý druhý ale uvažuje o změně a pořízení si vlastního bydlení. Řada lidí si stále myslí, že hypotéka pro ně není dostupná. Přitom platí pronájmy vyšší než je splátka hypotéky a ani tím neinvestují do vlastního bydlení. Navíc ročně na pronájmu zaplatí mnohem více než na hypotéce, uzavřel Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.

Našli jste v článku chybu?