Hlavní navigace

Platit měsíčně hypotéku vyjde levněji než platit měsíčně pronájem

Sdílet

Z hlediska měsíčních výdajů se v současné době v České republice více vyplatí splácet hypotéku než dávat peníze na pronájem. Průměrná splátka hypotéky činí 10 356 Kč, zatímco za průměrný pronájem zaplatíte 11 781 Kč. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala Equa bank.

Výše nájemného se kromě velikosti bytu odvíjí i od velikosti města, ve kterém chcete bydlet. V České republice je pro byt o rozloze 72 m2 průměrná výše pronájmu 11 700 Kč, ale v Praze za něj přitom zaplatíte v průměru 24 700 Kč. Na pořizování nájemního bydlení je Praha nejdražší. Druhým nejdražším městem je pak Brno.

Srovnání cen za placení hypotéky a nájemního bydlení.
Autor: Equa bank

Srovnání cen za placení hypotéky a nájemního bydlení.

Z průzkumu Equa bank vyplynulo, že v současné době bydlí v pronájmu 28 % Čechů. Pouze každý druhý ale uvažuje o změně a pořízení si vlastního bydlení. Řada lidí si stále myslí, že hypotéka pro ně není dostupná. Přitom platí pronájmy vyšší než je splátka hypotéky a ani tím neinvestují do vlastního bydlení. Navíc ročně na pronájmu zaplatí mnohem více než na hypotéce, uzavřel Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 3. 2017 10:40

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Až se vám do celého patra nastěhuje banda soudruhů z východu a zavede své pořádky, tak jen ukončíte nájem a půjdete jinam. S hypotékou si tak akorát můžete koupit provaz :-)

  Není to tak dávno co zde v diskusi někdo psal, jak si pořídil byt v luxusním projektu, ovšem díky podobným sousedům byl rád, že to nakonec prodal alespoň za třetinu původní ceny a odstěhoval se mezi normální lidi.

 • 22. 3. 2017 11:10

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  ta svoboda kdykoli se prestehovat je prave u toho najmu zasadni. Pokud uz ma clovek rodinu, pak vetsinou uz koupi dum / byt na hypoteku protoze v nem planuje s rodinou bydlet natrvalo. Pro mladyho cloveka je nesmysl kupovat neco na hypoteku sam pro sebe.

 • 22. 3. 2017 11:32

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Výše uvedený problém se vám ale přihodí i s rodinou. V dnešní době je to navíc neřešitelné, nikoho nic nezajímá. Stejně tak jiný případ, znamému se vedle nastěhoval nějaký fotbalista. Nustálý bordel, hluk, večírky, prostitutky střídající se ve dveřích jedna za druhou ... trvalo asi dva roky ho vypakovat.

  Navíc stačí se dostat do problémů, žádné pojištění vám stejně nepomůže, takže s hypotékou nejen přijdete o byt, ale ještě máte (nesplatitelné) dluhy.

 • 22. 3. 2017 11:56

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  Ten nájem je tam s energiemi nebo bez? To byl jenom takový dotaz. Ono stačí během života změnit něco. A že se to stane, je jisté. S hypotékou jste v řiti. Všechny ty pohromy, které mladá generace neřeší, ale během hypotéčního splácení v řádu desítek let přijdou. Stačí nemoc, dítě, rozvod nebo ztráta práce. Nebo naopak lepší práce jinde. A všechno to celé je najednou jinak.
  Nevím proč jsou zde pronajímatelé neustále líčeni jako vydřiduši. Já se třeba o své nájemníky starám, jak mohu. odejde-li pračka, do dvou dnů jim seženu novou, to samé s ledničkou nebo se sprcháčem. Jasně, platí nájem, ale je poplatný cenové mapě, vycházíme spolu dobře a když nedělají problémy oni mě, ani já se o to nesnažím.

 • 22. 3. 2017 16:04

  VlK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Srovnávat nájem a splátku hypotéky je ještě horší jak srovnávat splátku úvěru a cenu operativního leasingu.
  Obojí má své plusy a mínusy.
  Cenově je v nájmu více věcí než jen ve splátce hypotéky. Nájemník neřeší cenu pojištění nemovitosti, cenu rekonstrukcí a větších oprav, nestará se o mnoho smluvních vztahů (vodárny, často elektřinu, plyn, net, telefon), neřeší (všechny) revize.

  Každé má svoje, osobně nájem se hodí pro všechny, u kterých se z roku na rok může změnit situace. Pokud máte finálního partnera a finální počet dětí, pak bych šel do vlastního bydlení dle zkušeností, které nasbíráte po nájmech. Do té doby bych byl velice opatrný se závazkem na 30 let.

 • 23. 3. 2017 6:48

  Martin (neregistrovaný) 110.78.149.---

  Taky mi přijde, že se porovnává neporovnatelné. U vlastního bytu člověk musí investovat každých x let do rekonstrukcí, atd. atd. Navíc ty možné problémy se sousedy, které také řeším, a bohužel politici na to úplně kašlou, vůbec nejsou zákony na sousedské vztahy a instituce, které by to řešily.

  Na druhou stranu, ono když vám někdo po roce u nájmení smlouvy tu smlouvu z objektivních příčin neobnoví (stalo se mi), a vy se máte stěhovat, tak to často není žádná sranda. Navíc si byt nemůžete upravit podle svých představ (vestavěné skříně, atd.) což je taky dost problém, a kvalitní byty stojí opravdu dost, jako fakt dost peněz na pronájem.

  Navíc sehnat taky dobrého pronajímatele, je kumšt. Těch věcí je hromada.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).