Trvalý pobyt si v pronájmu můžete nahlásit dle libosti. I když máte ve smlouvě opak

Sdílet

Bydlení, panelák, klíče Autor: Depositphotos

Při podepisování smlouvy o pronájmu se někteří nájemnící setkávají s tím, že jim pronajímatel do smlouvy dá ujednání, podle kterého si v bytě nesmí zřídit trvalý pobyt. Takový zákaz je však proti zákonu a vy jako nájemce jej můžete ignorovat.

Z hlediska zákona není možné takto nájemce omezovat, takové ustanovení je neplatné. Nájemce může postupovat tak, jako by ve smlouvě vůbec zákaz nebyl a trvalý pobyt si v bytě zřídit i přes nesouhlas pronajímatele, uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Pronajímatel s tím nic nemůže. Na druhou stranu může po skončení smlouvy na dobu určitou dát přednost jinému nájemci, který přislíbí, že si tam trvalý pobyt nezřídí. Setkat se můžete i s tím, že vám pronajímatel na základě toho bude pobyt znepříjemňovat, až sami raději odejdete. Je proto vždy lepší se domluvit.

Po skončení nájmu vám pak pronajímatel může trvalý pobyt zrušit, pokud to neuděláte sami. K tomu musí doložit zánik nájmu bytu například dohodou či výpovědí. Za zrušení trvalého pobytu zaplatí pronajímatel poplatek ve výši 100 Kč a musí doložit, že jste byt již opustili. To lze například prohlášením sousedů či předložením nové nájemní smlouvy s jiným nájemcem.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).