Hlavní navigace

Pronajímatelé nesmí po dobu mimořádných opatření zvyšovat nájem

Sdílet

Lenka Kašparová 23. 4. 2020

Vláda 23. dubna schválila návrh Cenového moratoria nájemného z bytů. Po dobu trvání mimořádných opatření zamezujících šíření koronaviru nebude možné zvyšovat nájemné bytů. Cenové moratorium bylo přijato formou nařízení vlády a začíná platit od 23. dubna 2020. Vláda jeho platnost případně může ukončit i dříve, než skončí mimořádná opatření, jestliže to uzná za vhodné.

V situaci, kdy se řada domácností potýká s poklesem svým příjmů, je toto opatření potřeba. I malé zvýšení nájmu může lidem způsobit existenční problémy. Za normálních okolností by se mohli poohlédnout po levnějším bydlení, ale pandemie koronaviru teď stěhování komplikuje. Proto přicházíme s ochranou nájemníků, kteří sice nájem platit zvládají, ale jeho případné navýšení už by jejich rodinný rozpočet neunesl, říká Alena Schillerová, ministryně financí.

V případě, že jeden nájemní vztah skončí, a ještě během trvání mimořádných opatření vznikne nový, nesmí být nájemní smlouva uzavřená na vyšší nájemné než ta předchozí. Cenové moratorium je vydáváno v návaznosti na dočasný odklad nájemného, který platí v období 12. března do 30. června 2020. Více informací se dozvíte v článku Dočasný odklad nájemného prošel, dluh musíte zaplatit do konce roku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).