Hlavní navigace

Pracovníci v sociálních službách by mohli mít od července vyšší plat

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 4. 2017

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navrhuje zvýšení platů pro pracovníky v sociálních službách. Zhruba sto tisíc pracovníků by se mělo zvýšení platu nebo mzdy dočkat asi od července.

Podle zprávy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) by si měli přilepšit lidé přímo pečující o potřebné a pracovníci zajišťující provozní, technické nebo administrativní práce. Musíme si uvědomit, že lidé pracující v sociálních službách se starají o ty nejpotřebnější z nás, seniory a zdravotně postižené. Jestliže za fyzicky a hlavně psychicky těžkou práci dostanou peníze, ze kterých stěží uživí sebe a svoje rodiny, nemůžeme se divit, že odchází pracovat třeba do supermarketu, uvedla Marksová, která navrhne změnu v zákoně o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, kde by s účinností od 1. července 2017 došlo ke zvýšení platů o 5,1 % u pracovníků v přímé péči a zvýšení o 9,4 % pro ostatní pracovníky (např. uklízečky, kuchařky, technickohospodářské pracovníky nebo vedoucí pracovníky).

Sociální pracovník v sociálních službách by si tak mohl přilepšit o více jak tisíc korun měsíčně a pracovník v sociálních službách o zhruba 900 korun. Uklízečka nebo jiný pomocný personál by mohl v peněžence měsíčně najít cca 700 Kč navíc.

MPSV předloží vládě i variantu, kterou prosazují odbory, kdy by pracovníci v přímé péči měli být odměňováni jako zdravotní personál. Celkově by se mohlo jednat zhruba o navýšení o 20 %, což by pro sociálního pracovníka mohlo činit až 4000 Kč měsíčně navíc.

Ministryně Marksová bude současně požadovat dofinancování sociálních služeb v souvislosti se zvýšením platových tarifů o 4 %, které nastalo v listopadu 2016, ale pro rok 2017 jej Ministerstvo financí nereflektovalo ve státním rozpočtu.

Zdroj: MPSV

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).