Hlavní navigace

Úroky na spořicích účtech: porostou až za rok?

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 4. 2017

Současné velmi nízké úrokové sazby na vkladových produktech se začnou posouvat směrem nahoru nejdříve za půl roku. Vyplývá to z odhadů poradenské společnosti BDO, podle které tomu nahrává stav ekonomiky, který bude ovlivňovat ukončení intervencí ČNB a rostoucí inflace.

Konec intervencí České národní banky, rostoucí inflace i prognózy vývoje úrokových sazeb jasně značí, že se úroky na spořicích účtech začnou pozvolna hýbat směrem nahoru. Velmi významným impulsem bude případné zvýšení úrokových sazeb centrální bankou. Rostoucí průměrné úročení na spořicích účtech můžeme očekávat v řádu několika měsíců. Osobně tipuji, že navyšování začne zhruba za tři čtvrtě roku, uvedl Lukáš Hendrych z auditorské a poradenské sítě BDO.

Současná doba podle něj přeje více půjčkám než spoření, hlavně kvůli velkým objemům  nově vytištěných peněz, které jsou důsledkem donedávna uplatňované intervenční politiky centrální banky a zahraničních investic. Na běžných účtech Čechů je již jeden bilion korun a není zde velká potřeba si půjčovat. To způsobuje, že banky mají dostatek peněz a v současné době nemají velký zájem o nové vklady. Z toho důvodu pochopitelně nejsou ani motivovány ke zvyšování úrokových sazeb na spořicích účtech, dodal Hendrych.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 4. 2017 13:13

    údiv (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

    Řešení zvyšování a snižování je různé u různých subjektů. Akcenta sp. družstvo nedávno zrušilo 3-leté termínované vklady těm, kde se jim nelíbilo, že úroky jsou "moc vysoké oproti současnému trhu", to vysoké bylo 2,7 % p.a. Jelikož tak (zatím)nepostupují všichni s TV založenými dříve, nesvědčí to pro "solidnost" Akcenty a z rizika podnikání se vyvléklo. Píši to zde spíše jako upozornění, kdo je schopen podpásovky jednou, bude schopen kdykoli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).