Hlavní navigace

Od roku 2011 se zdvojnásobí pojištění vkladů na 100 000 EUR, úterní novela konkretizuje pravidla

11. 3. 2010

Sdílet

S novelou Zákona o bankách, kterou v úterý odsouhlasila ve zrychleném zřízení Poslanecká sněmovna, je spojena také změna pravidel související s povinným zajištěním vkladů. Již dříve jsme vás informovali o tom, že evropská směrnice nařizuje členským státům nejpozději k 1. 1. 2011 zvýšit zákonné limity na 100 000 EUR, a zároveň zkrátit lhůtu pro zahájení výplaty náhrad pojištěných vkladů ze 3 měsíců na 20 pracovních dnů. A právě v úterý odsouhlasená novela tato pravidla zavádí od roku 2011 do českého práva.

Novela zákona pro nás představuje zásadní dokument, který konkretizuje celou řadu otázek souvisejících s přechodem na nový systém výplat a bez jehož schválení není vůbec možné samotný systém spustit. Odsouhlasení novely zákona Poslaneckou sněmovnou ještě ve stávajícím složení je pro nás výbornou zprávou, protože můžeme jednak pokročit v přípravách, jednak budeme mít dostatečný prostor pro precizní nastavení a otestování nového systému výplaty náhrad pojištěných vkladů, uvedl Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů (FPV).

Novela dále mění například pravidla pro placení příspěvků finančních institucí do FPV a nově určuje maximální výši finančních rezerv FPV na úroveň 1,5 % celkových vkladů bank, záložen a stavebních spořitelen. Více se dočtete v tiskové zprávě FPV.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).