Hlavní navigace

O kolik si letos přilepšíte na dietách?

Sdílet

Pro letošní rok se zvýšily paušály pro stanovování stravného. Maximální výše se liší podle toho, zda ji poskytuje zaměstnavatel z rozpočtového sektoru nebo z mimorozpočtové sféry.

Zaměstnavatel rozpočtového sektoru (t.j. zaměstnavatel státní a veřejné správy a služeb) poskytne zaměstnanci za každý kalendářní den pracovní cesty (na území České republiky) stravné ve výši:

  1. 63 Kč až 74 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin (dosud do 31. prosince 2010 to bylo 61 Kč až 73 Kč)
  2. 95 Kč až 114 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin (dosud to bylo 93 Kč až 112 Kč),
  3. 149 Kč až 178 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin (dosud to bylo 146 Kč až 174 Kč).

Za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel soukromého sektoru (t.j. zaměstnavatel z privátní – převážně podnikatelské sféry) zaměstnanci stravné nejméně ve výši:

  1. 63 Kč (dosud to bylo 61 Kč), trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
  2. 95 Kč (dosud to bylo 93 Kč), trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
  3. 149 Kč (dosud to bylo 146 Kč), trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

Zaměstnavatel ze soukromého sektoru může poskytovat stravné i ve vyšší úrovni, než je předepsáno. Závazná je pro něj pouze minimální hranice stravného. Naproti tomu zaměstnavatel rozpočtového sektoru poskytuje stravné ve výši, která musí odpovídat předepsanému rozpětí, stravné rovněž nemůže být nižší, než jeho minimální předepsaná částka, ale ani vyšší než jeho předepsaná maximální částka.

Znemožní-li zaměstnavatel rozpočtového sektoru vysláním na pracovní cestu, která trvá méně než 5 hodin, zaměstnanci se stravovat obvyklým způsobem, může mu poskytnout stravné až do výše stravného odpovídajícího pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. Více si přečtěte v článku: V roce 2011 dostanete v zaměstnání vyšší diety

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).