Hlavní navigace

Na podání daňového přiznání zbývá necelý měsíc

Sdílet

Pokud letos podáváte daňové přiznání s odkladem, pomalu se blíží poslední termín pro jeho podání finančnímu úřadu. Termín byl letos stanoven na 3. července 2017 a týká se těch, za které vyplňuje a podává daňové přiznání daňový poradce.

Tuto možnost využívá v České republice přibližně 20 % firem a 13 % fyzických osob. O odkladu je ale nutné včas informovat příslušné instituce. Poplatníci, kteří odevzdali u svého správce daně do 3. dubna plnou moc k podání daňového přiznání prostřednictvím daňového poradce, nebo ti, kteří mají ze zákona povinnost mít ověřenou účetní závěrku auditorem, mají čas s podáním daňového přiznání až do 3. července, říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Jestliže jako podnikatel vlastníte datovou schránku, máte povinnost komunikovat s úřady výhradně touto formou a zasílat daňový formulář s e-podpisem přímo z datové schránky. V opačném případě vám automaticky naskočí pokuta 2000 Kč. Sankce ale mohou být výrazně vyšší. V případě, že úředníci zjistí, že odmítáním elektronizace jim podnikatelé výrazně ztěžují práci, mohou se pokuty vyšplhat až na desítky tisíc korun, upozorňuje Blanka Štarmanová.

Pokud se s podáním daňového přiznání váš daňový poradce opozdí, neznamená to automaticky, že vám hrozí sankce. Do 12. července 2017 je možné podat daňové přiznání bez sankce. Od dalšího dne se ale za každý den prodlení počítá 0,05 % ze zaplacené daně. Maximální postih pak činí 5 % z daně nebo 300 000 Kč.

Za to, že daňové přiznání neodevzdáte vůbec, a to ani po výzvě finančního úřadu, vám hrozí pokuta minimálně 500 Kč.

Vyplňování daňového přiznání jsme se podrobně věnovali v několika článcích:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).