Hlavní navigace

Jak vybírat ojetý vůz? Zaměřte se i na kontrolky a stav volantu

Sdílet

Počet ojetých vozů dostupných na českém trhu je čím dál vyšší, a v případe zájmu o koupi tedy je z čeho vybírat. Není ale dobré se rozhodovat impulzivně. Společnost Volkswagen Financial Services připravila několik rad, kterými se řídit, když kupujete ojetý vůz.

Než se zajdete podívat do autobazaru, rozmyslete si doma, o jaké auto máte zájem. Jestli je pro vás stěžejní barva, nebo chcete hlavně rodinné auto či sportovní. Zvažte i účely, na jaké jej budete využívat. Jestliže s autem jezdíte do práce a v létě na dovolenou, nebude sportovní vůz praktické řešení. Pozornost věnujte i výběru motoru.

Pokud už představu máte, porozhlédněte se nejdříve na internetu. Umožní vám to porovnat cenové rozpětí vybraného modelu. Následně můžete na konkrétní nabídky zavolat a doptat se na potřebné informace. Zejména v tomto případě se nevyplatí jednat nerozvážně. Při fyzické obhlídce vozu pak totiž můžete narazit na mnoho nesrovnalostí, které v inzerátu nebyly uvedeny, nebo byly zkresleny.

Před koupí vozu byste si měli překontrolovat veškeré doklady a porovnat je se skutečným stavem vozu. Zaměřte se hlavně na VIN kód. Ten musí souhlasit s údaji v technickém průkazu. Jestliže kupujete vůz vyrobený před rokem 2001, ověřte i číslo motoru. Následně překontrolujte i karoserii a stav vozu. Zaměřte se na jednotlivé komponenty v karoserii. O tom, jestli bylo auto bourané či nikoli, může vypovědět i různý odstín laku. Zkontrolujte ale i stav čalounění, míru poškození sedaček a opotřebení volantu, řadicí páky a pedálů. Pokud kupujete vůz v autobazaru, vyžádejte si i kontrolu na rampě. Díky té můžete zkontrolovat kola a při jejich protočení uvidíte, jestli jsou poškozená či nikoli.

Za každých okolností si vůz prověřte. Jinak můžete narazit mimo jiné na to, že je zatížen zástavním právem či leasingem. O kontrole aut jsme psali v článku Zkontrolujte si auto: Autotracer Cebia vs. VinCheck vs. AutoDNA.

Zajímat by vás měla i servisní knížka a právní titul k prodeji vozidla. Při zkušební jízdě pak věnujte pozornost kontrolkám. Ty by měly zhasínat postupně. Pokud zhasínají najednou, nebo kontrolka airbagu zhasne současně s jinou, je pravděpodobné, že jsou kontrolky přepojeny na jiné a jsou nefunkční.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).