Před podpisem nájemní smlouvy sjednané přes realitní kancelář bývá pravidlem zaplacení provize ve výši jednoho, dvou případně i více nájmů. V některých případech ale pronajímatel a realitní kancelář ve skutečnosti neplánují byt pronajímat, ale jde jim jen o zisk z provize.
Po krátké době tak můžete dostat pod vymyšlenou záminkou výpověď z nájemního vztahu. Jak se v takovém případě bránit?
Doporučujeme zkontrolovat si ve smlouvě ustanovení týkající se provize. Některým realitním kancelářím totiž provize zůstává i v případě, že nakonec k podpisu nájemní smlouvy vůbec nedojde, a to i když z nájmu takzvaně vycouvá pronajímatel,
upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Nepodepisujte tedy smlouvu, ve které není uvedeno, že provize se vrací, když k uzavření nájemní smlouvy nedojde z důvodů, které nejsou na straně nájemce.
Na některé praktiky realitních kanceláří a pronajímatelů ale nestačí ani pečlivě zkontrolovat a pozměnit smlouvu. Podle občanského zákoníku však máte právo podat proti výpovědi u pronajímatele námitky a můžete se také obrátit na soud. Ten pak bude zjišťovat, jestli opravdu existoval důvod pro výpověď. Po dobu trvání soudního sporu vás sice nemohou nutit byt opustit, dá se ale čekat, že si budete hledat nové bydlení, protože už nebudete chtít v bytě bydlet.