Hlavní navigace

Jak můžete ušetřit, když letíte s dítětem a kdy smí dítě letět i bez vás?

Sdílet

Pokud letíte na dovolenou i s dětmi, není vždy vaší povinností jim pořídit letenku za plnou cenu. Některé letecké společnosti nabízí i zvýhodnění tarify, díky kterým můžete ušetřit, a které se podle věku dítěte liší.

Děti se v letecké přepravě standardně rozdělují do dvou věkových kategorií, ale podmínky jednotlivých leteckých společností se mohou lišit. Při nákupu letenky je proto důležité přečíst si informace u konkrétního dopravce, říká Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

První kategorií jsou děti do 2 let. Ty mohou cestovat tak, že je budete mít na klíně, nebo mohou cestovat na vlastním sedadle. Pokud cestuje dítě na klíně, většinou máte velkou slevu a platíte například jen 10 % z ceny.

Vlastní sedadlo pak dítěti můžete zajistit za příplatek. Nezapomeňte si rovněž zjistit, jestli letecký dopravce nevyžaduje povinnost dítěte cestovat v dětské sedačce. Ta musí být vždy certifikovaná pro použití v letadle a některé letecké společnosti už ji vyžadují, zejména na letech do Dubaje.

Druhou kategorií jsou děti od 2 do 12 let. Ty už musí mít své sedadlo vždy, a platí pro ně stejné podmínky, jako pro dospělé. Letecké společnosti pro ně ale často nabízejí speciální dětské tarify, jejichž cena se pohybuje od 25 % do 50 % z ceny letenky. Děti v této věkové kategorii pak mají samozřejmě nárok na přepravu standardního zavazadla. Na palubě dostanou stejné jídlo jako dospělí, někdy mohou mít speciální občerstvení, tzv. children meal. V letadle sedí děti vedle rodičů.

Pokud byste se rozhodli své dítě poslat letecky samotné, pak je potřeba v případě věku dítěte mezi 5–11 lety využít službu tzv. Nedoprovázené dítě. V takovém případě se pak letušky a personál o dítě postarají od vašeho předání až po převzetí v cíli.

Děti do 5 let samy cestovat nesmějí. A některé letecké společnosti zvyšují i limit věku dítěte, které může samo cestovat. Dříve platilo, že dítě od 12 let může samo cestovat, ale v současné době některé aerolinky posunuly tuto hranici až na 14 nebo 16 let.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).