Za letní dovolenou letos české domácnosti utratí podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere v průměru 23 000 Kč. Loni přitom Češi za dovolenou utratili 21 788 Kč, meziročně tedy zaplatí o 1000 Kč více. Do těchto nákladů jsou započítány i položky, které si Češi pořizují speciálně kvůli dovolené, jako jsou opalovací krémy, oblečení a léky.
Až 3 % Čechů si na dovolenou půjčují, přestože brát si úvěr na dovolenou je z ekonomického hlediska nesmysl. Některé domácnosti se nacházejí pod tlakem svých známých nebo pod tlakem sociálních sítí, na které se s oblibou věší fotografie právě z dovolených,
sdělil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom CZECH FUND.
Jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu, v loňském roce si dovolenou nemohlo dovolit 23,1 % domácností. Dovolené však letos ještě zdražují.
Důvodem jsou mimo jiné zvyšující se mzdy pracovníků v cestovním ruchu, což je pro cestovní kanceláře jeden z nákladů. Na cenách dovolených v zahraničí se ale negativně projeví i meziroční vývoj kurzu koruny, která oslabila vůči většině měn.
S tím částečně souvisí i zdražení pohonných hmot. Z údajů Evropské komise vyplývá, že za benzín v Německu si oproti loňsku připlatíte v přepočtu o více než dvě koruny na litr. Cena nafty pak v Německu stoupla zhruba o 20 haléřů na litr. Benzín je letos o několik haléřů dražší než minulý rok i na Slovensku, nafta vás tam ale v korunách vyjde o zhruba 0,70 Kč levněji než minulý rok. Nafta stojí méně i v Rakousku, benzín je tam však o 30 haléřů dražší než loni.
Zhruba 1,50 Kč za litr si však tento rok v porovnání s loňskem připlatíte v Polsku, jak za benzín, tak za naftu. O 70 haléřů méně na litr benzínu a o 40 haléřů méně za litr nafty letos zaplatíte v Itálii. Ve Francii letos benzín zdraží o 70 haléřů, cena nafty se nemění. Výrazně podraží benzín i v Maďarsku, meziročně o skoro 1,20 Kč na litr. Nafta je tam dražší o 50 haléřů. O něco méně než v Maďarsku letos zdražují pohonné hmoty ve Španělsku.
Pohonné hmoty by tento rok létě měly naopak po přepočtu vycházet lépe než loni například v Řecku nebo Slovinsku.
V některých zemích je nutné připočítat citelnou inflaci uplynulých dvanácti měsíců, což je právě třeba případ Egypta, kde meziroční inflace loni činila 12 % a letos zatím 14,1 %. Dovolená tam Čechům meziročně zdraží tedy jak z důvodu znatelné inflace, tak z důvodu výrazného oslabení koruny,
uvedl Lukáš Kovanda.