Hlavní navigace

Jak si říci o vyšší plat pro příští rok a co rozhodně nedělat?

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 12. 2015

Konec roku bývá spojený s jeho hodnocením a případným plněním plánů a jednání o rozpočtech na další rok. I proto je také často příležitostí pro diskuse o zvýšení platu. Jak byste si o něj měli správně říct?

Schůzku se šéfem si předně sjednejte na chvíli, kdy na vás bude mít víc času. O zvýšení platu byste měli také žádat v době, kdy firma nestagnuje, ale daří se jí, proto před tím zvažte situaci, ať vznášíte reálný požadavek vzhledem k ekonomické kondici zaměstnavatele.

Správným okamžikem může být úspěšné dokončení velkého projektu, získání nového klíčového zákazníka nebo zvýšení kvalifikace, vysvětlil Tomáš Surka z McROY Czech s tím, že před jednáním o zvýšení platu byste si měli připravit argumenty, proč si podle vás vyšší ohodnocení zasloužíte.

Při jednání o vyšším platu zmiňte dobré dlouhodobé výsledky, úspěšné projekty, případné akvizice. Přijít s žádostí je možné například po zavedení zlepšováku nebo ve chvíli, kdy vám přibude pracovních povinností, radí Surka.

Během vyjednávání se naopak neuchylujte k odvolávání na platy kolegů nebo na to, že máte vyšší rodinné výdaje. Tyto argumenty nesouvisí s pracovním výkonem, alespoň ne s vaším.  Nedávejte svému nadřízenému také „nůž na krk“ s tím, že z firmy můžete odejít – tedy dokud si nejste jistí, že to opravdu chcete udělat nebo naopak víte, že jste nepostradatelní.

A o kolik byste si měli říci, abyste se pohybovali v rámci mezi reálného požadavku? Reálné navýšení bývá v rozmezí pěti až deseti procent. Vyšší zvýšení není příliš pravděpodobné, na druhou stranu k němu může dojít v případě, že zaměstnance například povýší či se zásadně změní jeho zodpovědnosti, vysvětlil Surka, podle kterého byste si před stanovením konkrétní částky ještě měli zjistit informace o obvyklé mzdě na obdobné pozici.

Je jasné, že loajalita k zaměstnavateli je důležitá a ceněná vlastnost, někdy však neuškodí nezávazně si vyslechnout nabídku konkurence, která může napovědět, na kolik si pracovní trh cení znalostí pracovníka, dodal Surka.

Pokud vás zaměstnavatel odmítne, nepodléhejte emocím a vyslechněte si důvody, proč vám nelze vyhovět. Místo toho si zkuste s vedoucím nastavit cíle a podmínky, za kterých by bylo zvýšení platu do budoucna možné.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 12. 2015 10:14

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz

    V praxi to funguje v 95% pripadu tak, ze sef Vam vzdy vysvetli proc to zrovna v tento moment nejde, protoze bla bla bla firma nejede tak dobre, pokud jede dobre, tak zrovna holt na pristi rok naplanovala vyssi investice a je treba tedy s platem pockat atd atd. Pak je na miste proste pritlacit na pilu, samozrejmosti je zminit se, ze za soucasnych podminek budete zvazovat setrvani, pripadne jako jeden muj spoluzak na rovinu rekl, ze v poradku, ze NEPRIDANI PLATU prijima, ovsem aby tedy sef pocital, ze jeho pracovni vykon bude odpovidat vysi platu a bum do 3 mesicu dostal pridano ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).