Jak si říci o vyšší plat pro příští rok a co rozhodně nedělat?

17. 12. 2015

Sdílet

Konec roku bývá spojený s jeho hodnocením a případným plněním plánů a jednání o rozpočtech na další rok. I proto je také často příležitostí pro diskuse o zvýšení platu. Jak byste si o něj měli správně říct?

Schůzku se šéfem si předně sjednejte na chvíli, kdy na vás bude mít víc času. O zvýšení platu byste měli také žádat v době, kdy firma nestagnuje, ale daří se jí, proto před tím zvažte situaci, ať vznášíte reálný požadavek vzhledem k ekonomické kondici zaměstnavatele.

Správným okamžikem může být úspěšné dokončení velkého projektu, získání nového klíčového zákazníka nebo zvýšení kvalifikace, vysvětlil Tomáš Surka z McROY Czech s tím, že před jednáním o zvýšení platu byste si měli připravit argumenty, proč si podle vás vyšší ohodnocení zasloužíte.

Při jednání o vyšším platu zmiňte dobré dlouhodobé výsledky, úspěšné projekty, případné akvizice. Přijít s žádostí je možné například po zavedení zlepšováku nebo ve chvíli, kdy vám přibude pracovních povinností, radí Surka.

Během vyjednávání se naopak neuchylujte k odvolávání na platy kolegů nebo na to, že máte vyšší rodinné výdaje. Tyto argumenty nesouvisí s pracovním výkonem, alespoň ne s vaším.  Nedávejte svému nadřízenému také „nůž na krk“ s tím, že z firmy můžete odejít – tedy dokud si nejste jistí, že to opravdu chcete udělat nebo naopak víte, že jste nepostradatelní.

A o kolik byste si měli říci, abyste se pohybovali v rámci mezi reálného požadavku? Reálné navýšení bývá v rozmezí pěti až deseti procent. Vyšší zvýšení není příliš pravděpodobné, na druhou stranu k němu může dojít v případě, že zaměstnance například povýší či se zásadně změní jeho zodpovědnosti, vysvětlil Surka, podle kterého byste si před stanovením konkrétní částky ještě měli zjistit informace o obvyklé mzdě na obdobné pozici.

Je jasné, že loajalita k zaměstnavateli je důležitá a ceněná vlastnost, někdy však neuškodí nezávazně si vyslechnout nabídku konkurence, která může napovědět, na kolik si pracovní trh cení znalostí pracovníka, dodal Surka.

Pokud vás zaměstnavatel odmítne, nepodléhejte emocím a vyslechněte si důvody, proč vám nelze vyhovět. Místo toho si zkuste s vedoucím nastavit cíle a podmínky, za kterých by bylo zvýšení platu do budoucna možné.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).