Hlavní navigace

Pětice pachatelů na Zlínsku prodávala falešné zlaté cihličky

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 12. 2015

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) ukončili vyšetřování padělání zlata a navrhli obžalovat 4 muže a 1 ženu ze Zlínska z prodeje padělaných zlatých cihliček a hrozí jim trest až osm let odnětí svobody. 

Pětice těchto osob měla od letošního ledna vyrábět a prodávat zlaté cihličky o hmotnosti 250 gramů. Podle závěrů policie však šlo o wolframové tyčinky uložené do pouzdra z 24 karátového zlata s podvodným použitím ochranné známky renomované švýcarské společnosti. Podvod vypadal věrohodně, protože na slitcích bylo vyraženo sériové číslo a ke každé cihličce byl navíc přiložen falšovaný certifikát původu. Šlo o velice zdařilé napodobeniny, které laik nemohl rozpoznat od pravých zlatých cihliček, potvrdil pplk. Jaroslav Ibehej z ÚOKFK.

Cihličky se prodávaly a dávaly do zástavy po celé ČR za částky od 170 do 200 tisíc korun. Hodnota stejné, ale pravé cihličky, by přitom byla kolem 250 tisíc korun. Na padělku má cenu pouze zlaté pouzdro, jehož hodnota byla odhadnuta na částku kolem 50 tisíc korun.

Kriminalistům se podařilo zadokumentovat prodej či zástavu celkem osmi padělaných cihliček. Další prodeje či zástavy už pachatelé pravděpodobně nestačili dojednat. Na podvod se přišlo při vyšetřování jiného případu s podezřením na závažné krácení daně z obchodování s drahými kovy.

Pokud máte podezření, že jste i vy koupili padělanou zlatou cihličku, přihlaste se na telefonním čísle 775 930 816 nebo e-mailu: uokfk.kobra@pcr.cz.

Jak vypadaly padělané cihličky i certifikát se můžete podívat na fotkách Policie ČR:

Veškeré názvy obchodních společností, které se objevily na fotografiích, byly v této trestní věci zneužity, takže se nejedná o originály. Pokud jste si koupili produkty přímo od těchto společností, nejedná se o padělky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).