Hlavní navigace

Hypotéky táhne refinancování. Úrokové sazby spíše stagnují

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 10. 2013

Banky v září poskytly hypoteční úvěry za 14,2 mld. Kč, což je meziročně o 63 % více a meziměsíčně o 14,5 % více. Celková hodnota sjednaných hypoték ve třetím kvartálu dosáhla 40,7 mld. Kč. Nikdy v minulosti nedosahovala částka poskytnutých hypoték v září tak vysokých hodnot, jako letos. A rekordní jsou díky tomu i výsledky na úrovni kvartálu, uvádí zpráva společnosti Golem Finance

Oficiální statistiky ale nerozlišují, zda se jedná o nové hypotéky, nebo refinancování úvěru z jedné banky do druhé. Míra refinancování se v současnosti odhaduje zhruba na 35% podíl.

Ačkoli se úrokové sazby hypoték drží i nadále blízko historických minim, v současnosti spíše stagnují. Většina bank v tuto chvíli nemění své nabídkové sazby (uváděné v sazebnících), ale v rámci nejrůznějších akcí a při individuálních jednání s klientem jsou ochotny jít s cenou níž, což se následně promítá v průměrné úrokové sazbě reálně sjednávaných hypoték a otvírá mezeru mezi indexem nabídkových a reálných sazeb, vysvětluje zpráva Golem Finance s tím, že v blízké budoucnosti se ještě čeká stagnace sazeb.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).