Hlavní navigace

Hypoteční trh táhne refinancování

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 8. 2013

Úrokové sazby hypotečních úvěrů zastavily v červenci svůj strmý pád. Podle Fincentrum Hypoindexu se nyní průměrné sazby naopak zvýšily na 3 % ročně. To a letní prázdniny se tak podepsaly na aktuálním nižším zájmu o hypotéky. Trh proto i nadále táhne refinancování.

Celkem banky, které poskytují informace pro Hypoindex, v červenci poskytly 8770 hypotečních úvěrů. Oproti červnu se sice jedná o 17,4% pokles, oproti minulému roku je to ale zlepšení o 55,6 %. Banky sjednaly i v prázdninovém červenci vysoký objem hypotečních úvěrů, sazby se však příliš neměnily. U největších bank zůstaly sazby shodné s předchozím měsícem a celková změna Fincentrum Hypoindexu byla způsobena čistě změnou tržních podílů ve sjednaných úvěrech mezi největšími bankami, okomentoval vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Přestože počet ani objem hypoték na refinancování banky nechtějí zveřejňovat, za červencovými výbornými výsledky hypotečního trhu jsou podle Rajdla patrné stopy úvěrů na splacení starších hypoték. Snížila se totiž průměrná výše hypotečního úvěru (na 1 605 288 Kč) a zvýšil se podíl hypoték, které banky zařazují pro potřeby Fincentrum Hypoindexu do kategorie „Ostatní“ (celkem 29 %), uvedl s tím, že nižší průměrná výše hypoték pramení i ze stagnace realitního trhu a poklesu cen nemovitostí.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).